Britské ostrovy

Britské ostrovy
British Isles
Oileáin Iarthair Eorpa
Britské ostrovy: 1. ostrov Arran, 2. ostrov Man, 3. ostrov Anglesey, 4. ostrov Wight, 5. ostrovy Scilly, 6. ostrov Achill, 7. Aranské ostrovy, (8. Normanské ostrovy)
Britské ostrovy: 1. ostrov Arran, 2. ostrov Man, 3. ostrov Anglesey, 4. ostrov Wight, 5. ostrovy Scilly, 6. ostrov Achill, 7. Aranské ostrovy, (8. Normanské ostrovy)
Geografie
Rozloha315 134 km²
Časové pásmoUTC
Hlavní ostrovVelká Británie
Země
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království IrskoIrsko Irsko
Obyvatelstvo
Počet obyvatel72 000 000 (2019)

Britské ostrovy[pozn. 1] je souostroví v severním Atlantiku při severozápadním pobřeží Evropy. Anglický název je British Isles, v irštině se pro souostroví používá termín Oileáin Iarthair Eorpa (Západoevropské ostrovy), případně Éire agus an Bhreatain Mhór (Irsko a Velká Británie).

Souostroví má zhruba 72 milionů obyvatel na celkové rozloze 315 134 km².

Zdaleka největší jsou dva hlavní ostrovy – ostrov Velká Británie a ostrov Irsko. Dalšími součástmi Britských ostrovů jsou Ostrov Man, ležící uprostřed Irského moře, dále souostroví Hebridy, Shetlandy a Orkneje u severního Skotska, ostrov Anglesey při severozápadním pobřeží Walesu, ostrov Wight u jižního pobřeží Anglie, ostrovy Arran a Bute při ústí řeky Clyde ve Skotsku, ostrov Achill a Aranské ostrovy u západního pobřeží Irska, ostrovy Scilly jihozápadně od anglického poloostrova Cornwall a mnoho dalších menších ostrůvků.

Politicky jsou Britské ostrovy rozděleny na tři části: Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irskou republiku a Ostrov Man, který je britskou korunní dependencí. Kvůli příslušnosti k britské koruně bývají někdy k Britským ostrovům přiřazovány také Normanské ostrovy, což jsou britská závislá území Guernsey a Jersey, která však zeměpisně náležejí k francouzské pevnině. V angličtině existuje na rozdíl od běžného zeměpisného pojmu British Isles ještě příležitostně užívané oficiální politické označení British Islands, zastřešující Spojené království, Man, Guernsey a Jersey.

Terminologie

Odkazy

Poznámky

  1. Pokud výraz Britské ostrovy nahrazuje oficiální zeměpisný název Britské souostroví, píše se s počátečním velkým „B“. V jiném významu (ostrovy patřící Velké Británii) se píše malé „b“.[1]

Reference

  1. Seznam odpovědí (Názvy ostrovů, pohoří, hor, moří, řek, nížin) [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, rev. 2016-11-28. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Great Britain.svg
map showing the island of Great Britain in the context of Great Britain and Ireland
British Isles England.svg
map showing the area of England in relation to Great Britain and Ireland
Island of Ireland.svg
map showing the Island of Ireland in relation to the island of Great Britain
British Isles Wales.svg
Map showing the area of Wales in relation to Great Britain and Ireland
Britske ostrovy 01.PNG
Autor: Original uploader was Miaow Miaow at cs.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Mapa Britských ostrovů:1. ostrov Arran, 2. ostrov Man, 3. ostrov cs:Anglesey, 4. cs:ostrov Wight, 5. ostrovy cs:Scilly, 6. ostrov cs:Achill, 7. cs:Aranské ostrovy, 8. cs:Normanské ostrovy (k Britským ostrovům přiřazované pouze politicky).
Scilly Isles Locator Map.png
Autor: User:Smurrayinchester made original map, red circle added by Ruhrfisch (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
A map of the British Isles, with the largest islands and archipelagos labelled and a red circle around the County of the Scilly Isles.(Scilly Isles)
British Isles Channel Islands.svg
Map showing the Channel Islands in relation to Great Britain and Ireland
British Isles Northern Ireland.svg
Map showing the area of Northern Ireland in relation to Great Britain and Ireland
British Isles Isle of Man.svg
Map showing the Isle of Man in relation to Great Britain and Ireland
British Isles Scotland.svg
Map showing the area of Scotland in relation to Great Britain and Ireland
United Kingdom in the British Isles.svg
map showing the territory of the United Kingdom in the context of the islands of Great Britain and Ireland
British Islands.svg
map showing the territory referred to as "the British Islands" in relation to Great Britain and Ireland (namely the United Kingdom plus the Crown Dependencies, but not the Republic of Ireland)
Republic of Ireland.svg
map showing the Republic of Ireland in relation to the islands of Great Britain and Ireland