Britská Severní Amerika

Britská Severní Amerika
British North America
 Britská Amerika17831907Kanada 
Newfoundland (dominium) 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
Britské provincie po roce 1867
Londýn v Anglii (správa kolonií)
obyvatelstvo
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Britská AmerikaBritská Amerika
následující:
KanadaKanada
Newfoundland (dominium)Newfoundland (dominium)

Britská Severní Amerika (anglicky British North America) představuje britské kolonie a území v Severní Americe, které zůstaly součástí britského impéria po ukončení americké války za nezávislost.

Historie

Po uznání nezávislosti Spojených států a uzavření Pařížské smlouvy vznikla potřeba nově definovat britská panství v Severní Americe. Název Britská Severní Amerika byl poprvé použit v r. 1783 a zahrnoval kolonie a území spravované ministerstvem vnitra v Londýně:

Mapa Severní Ameriky z roku 1683

Původně definované území se měnilo spolu s politickými změnami a expanzí na západ. V r. 1784 se z Nového Skotska oddělila kolonie New Brunswick. Provincie Quebec byla v r. 1791 rozdělena na Horní a Dolní Kanadu. Od r. 1801 přešla správa pod nově zřízený koloniální sekretariát ministerstva války a kolem roku 1810 ke spravovaným územím přibyla Kolumbijská oblast (Columbia District), zpočátku spravovaná Společností Hudsonova zálivu.

V r. 1841 se Horní a Dolní Kanada opět sloučily do Provincie Kanada. Hranice území byly definitivně stanoveny Oregonskou dohodou v r. 1846. V r. 1854 přešla správa pod obnovené ministerstvo kolonií a po zřízení Kanadské konfederace jako dominia v r. 1867 v přímé britské správě zůstaly:

  • Severozápadní teritoria (v r. 1870 prodala Společnost Hudsonova zálivu svá práva kanadské vládě)
  • Britská Kolumbie (připojila se ke Kanadě v r. 1871)
  • Ostrov Prince Edwarda (připojil se ke Kanadě v r. 1876)
  • Britské arktické ostrovy (předány Británií Kanadě v r. 1880)
  • Newfoundland

Britská Severní Amerika formálně zanikla, když se její poslední zdejší kolonie Newfoundland v r. 1907 přeměnila na dominium.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku British North America na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Dominion of Newfoundland Red Ensign.svg
Autor: Lrenhrda, Licence: CC BY-SA 4.0
Civil ensign of Newfoundland (1918–1949).
Canada provinces 1867-1870.png
Autor: No machine-readable author provided. Golbez assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5

Map of the provinces of Canada as they were from 1867 to 1870. On July 2 1867, the Dominion of Canada was created from three provinces of British North America: Canada (split into the provinces of Ontario and Quebec), New Brunswick, and Nova Scotia. On July 14 1870, Rupert's Land and the North-Western Territories were ceded to Canada, and became the North-West Territories; a small square of this was made the province of Manitoba. Note that, to make for simpler mapping, the western and southwestern portions of the 1927 Privy Council "Coast of Labrador" boundary is used. For the southern boundary, from River Romaine east, Quebec's version of the boundary is used. Until 1927, Canada recognized only a tiny sliver along the Atlantic Ocean as belonging to Washington.

Made by User:Golbez.
Claude Bernou Carte de lAmerique septentrionale.jpg
Mapa severní části a částí jižních částí Ameriky, od ústí řeky Saint Laurent po ostrov Cayenne, s novými objevy řeky Mississipi (neboli Colbert). Tato mapa ukazuje výsledky expedic otce Marquette a L. Jolliet (1673) a expedice Cavelier de la Salle v údolí Mississipi. Mapa ukazuje tři pevnosti postavené v letech 1679 až 1680: pevnost Conty (poblíž Niagarských vodopádů), pevnost Miamis (jižně od Michiganského jezera) a pevnost Crèvecœur (levý břeh řeky Illinois). Kurz řeky Mississippi je zobrazen pouze před soutokem s řekou Ohio.