Britské korunovační klenoty
Korunovační klenoty Anglie (anglicky Crown Jewels) je souhrnný název označující regálie a oděvy užívané panovníkem Spojeného království během korunovačního ceremoniálu a jiných státních příležitostech. Soubor korunovačních klenotů obsahuje následující předměty: Korunu sv. Eduarda, Imperiální korunu a další méně významné koruny např. pro manželky panovníků, žezla (žezlo s křížem a žezlo s holubicí), královské jablko, meče (Sword of Offering, Sword of State, Sword of Mercy – nazývaný Curtana), prsten, ostruhy, colobium sindonis, dalmatiku, armil a královský háv nebo plášť, stejně jako některé další předměty spojené s vlastní ceremonií.
Mnoho z předmětů setu pochází ještě z předreformačního období a má duchovní a náboženské konotace. Například roucho oblékané panovníky následně po pomazání se blízce podobá albě či dalmatice používaných biskupy.
Dějiny
Mnoho z korunovačních klenotů z anglosaského období v Anglii se pravděpodobně ztratilo za dob Jana Bezzemka poblíž zátoky Wash, roku 1216. Podle Matěje Parise byl mladý král Jindřich III. korunován v Gloucesteru v roce 1216 zlatou čelenkou. „Velká koruna Anglie“ („Great Crown of England“) Alfréda Velikého, která se neztratila, byla uchovávána v Londýně, nebyla však dostupná Jindřichovi III. pro jeho korunovaci, protože hlavní město bylo v té době pod vládou Ludvíka VIII., pozdějšího krále francouzského.
Byly vyrobeny nové předměty, jako náhrada za ty ztracené a v roce 1284 byly ještě doplněny o diadém waleského prince Llywelyna. Roku 1303 byla tato nová náhradní sada uloupena z Westminsterského opatství, nicméně většina z klenotů, možná dokonce všechny, byly nalezeny ve zlatnickém krámku v City of London a o několik dní později se vrátily zpět majiteli, se strašnými následky pro překupníka.[1] Od roku 1303 byly korunovační klenoty uloženy v Londýnském Toweru.
Během občanské války, 3. června 1643, Henry Marten nařídil otevření truhly obsahující starobylé korunovační klenoty a vyňal korunu, žezla, roucha, a další propriety Eduarda III. Vyznavače a snažil se je veřejně zesměšnit. To je zaznamenáno J. Planchéem v jeho knize Kronika korunovací královen vládnoucích Anglii (A Chronicle of the Coronations of the Queens Regnant of England) z roku 1838.
Podruhé byly klenoty odcizeny několika vojáky z Westbourneské společnosti v červenci stejného roku, a nakonec prodány, nebo zničeny v roce 1649.
Oliver Cromwell nechal svého času roztavit většinu z korunovačních klenotů po nastolení anglické republiky v roce 1649. Po restauraci monarchie pod žezlem Karla II., krále anglického a skotského v roce 1660 byla většina regálií nahrazena. Přes snahy vystopovat původní předobčanskoválečné korunovační klenoty, nalezly se kromě zlata z roztavených klenotů a několika drahých kamenů, neporušené pouze tři meče a jedna lžíce.
Odkazy
Reference
- ↑ The Great Crown Jewels Robbery of 1303; by Giles Gasper. www.churchtimes.co.uk [online]. [cit. 2011-04-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
Související články
- Skotské korunovační klenoty
- Skotská královská koruna
- Irské korunovační klenoty
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Britské korunovační klenoty na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky londýnského Toweru
- Stránky Korunovačních klenotů anglických monarchů
- Korunovační klenoty na oficiálních stránkách monarchie Spojeného království Velké Británie (obsahuje fotogalerii)
- Tiára Lady Mountbattenové na Royal-Magazin Jewels
Média použitá na této stránce
St Edward's Crown, and the sovereign's orb, sceptres and ring. First colour photograph ever published of the regalia.
The Ancient Coronation Chair and Regalia of England &c.. Copper engraving. Steel engraving. Size 18 x 24 cm. Another source states that this is Plate IV of A Faithful Account of the Processions and Ceremonies of the Kings and Queens of England; exemplified by that of their most Sacred Majesties King George the Third and Queen Charlotte: with all the other interesting proceedings connected with that magnificent festival. Edited by Richard Thomson. London, 1820.
1: Imperial State Crown
2: Mary of Modena's Diadem
3: The State Crown of Mary of Modena
4: One of the four Swords borne before the monarch.
5: Sword of Mercy
6: The Sovereign's Sceptre
7: Sceptre with the Dove
8: Sovereign's Ring
9: King Edward's Chair (the Coronation chair)
10:
11: En:The Queen consort's Sceptre with the Dove
12: The Queen consort's Sceptre with the Cross
13: One of the four Swords borne before the monarch.
14: Queen-Consort's Ring
15: St Edward's Crown
16: Sovereign's Orb