Brněnský železniční uzel
Brněnský železniční uzel | |
---|---|
Stát | Česko |
Číslo | 240, 244, 251, 260, 340 |
Provozovatel dráhy | Správa železnic |
Technické informace | |
Rozchod koleje | 1435 mm (normální) |
Napájecí soustava | 25 kV, 50 Hz / — |
Průběh trati | |
Legenda | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Brněnský železniční uzel či Železniční uzel Brno (ŽUB) je jedním z hlavních uzlů železniční dopravy v Česku. Je přirozeným centrem nejen dálkové, ale i příměstské dopravy, na hlavních tratích intervalové[1]. Uzel představuje soustavu tratí, stanic, zastávek a dalších zařízení (odstavná nádraží, depo kolejových vozidel nebo myčka souprav) zhruba v celém katastru města Brna. Do uzlu je zaústěno sedm tratí (z toho dvě společně), dále zahrnuje šest stanic (nádraží), dvě odbočky se zastávkou a tři zastávky. Ze šesti stanic v uzlu jsou dvě čistě nákladní. V širším smyslu jsou k uzlu počítány ještě další čtyři stanice (Brno-Slatina, Brno-Chrlice, Střelice a Modřice) a zastávka (Brno-Řečkovice), které jsou již na periférii katastru nebo za jeho hranicí. Brněnský železniční uzel je koncentrickým bodem pro přibližně ¾ území Moravy.
Do budoucna se připravuje významné zvýšení úlohy železnice v městské a příměstské osobní dopravě. Nákladní železniční doprava byla z Brna od první poloviny dvacátého století postupně vytlačována na jih, východ a sever města. Významným posunem byl rok 1970, kdy byla zcela oddělena od osobní dopravy a odsunuta z hlavního nádraží na tzv. Dolní nádraží. V důsledku útlumu nákladní železniční dopravy je provoz a rozsah nákladových nádraží dále omezován. Brněnský železniční uzel bude procházet přestavbou, která má umožnit zvýšení dopravní kapacity tratí v centru Brna. Současná kapacita železniční stanice Brno hlavní nádraží je blízká naplnění a pro rozvoj příměstské dopravy bude nutná některá z variant přeměny jádra uzlu: buďto jeho modernizace v dosavadní poloze (varianta Petrov), nebo přesun o přibližně kilometr směrem na jih (varianta Řeka). Otázka přesunu nádraží je dlouhodobě citlivým a kontroverzním politickým tématem, byla k ní v letech 2004 a 2016 vyhlášena místní referenda, obě však byla pro nízkou účast neplatná.
Historie
Uzel vznikal de facto již od samého počátku železnice u nás, od roku 1838, kdy bylo uvedeno do zkušebního a ukázkového provozu nádraží v Brně spolu s přilehlou tratí Brno–Rajhrad, budované Severní dráhy císaře Ferdinanda. Do řádného provozu byla první trať uvedena až po . Uzlem se začal stávat teprve až po budování Státní severní dráhy v roce 1841 a jejím dobudování v roce 1849, vzniku druhého nádraží. Definitivně se pak stalo Brno uzlem od roku 1856 zapojením nákladní dráhy, tzv. rosické a s tím souvisejícím vznikem nákladního nádraží Rosické uhelné dráhy tzv. rosické nádraží, v současnosti Brno dolní nádraží. Po několika letech přibyl na tomto nádraží i osobní provoz. Do roku 1887 dostal brněnský železniční uzel zhruba dnešní podobu, která byla ale dále modifikována v roce 1927 otevřením posvitavské spojky a naopak v roce 1961 zrušením tzv. staré Tišnovky a nahrazením spojkou vedoucí přes Obřany a Husovice spolu s výstavbou Husovického tunelu. Důležitou změnou byl vznik nákladního nádraží v Maloměřicích, které bylo projektováno hned od počátku mnichovské krize a krátce po mnichovském paktu začalo být budováno. Těžiště výstavby spadá až do poválečných let (1946–1960), do provozu bylo uvedeno 1961. O deset let později byla dobudován tzv. nákladní průtah v části tzv. židenické spojky a východní části Vlárské dráhy (mezi nádražím Brno dolní a tzv. černovickým trianglem).
Zaústěné železniční tratě
Do brněnského železničního uzlu zaúsťuje dohromady sedm tratí, které se setkávají ve stanici Brno hlavní nádraží. Od jihu do ní přicházejí tratě číslo 240, 244, 250, 300 a jižní přípoj tratě 340. Od severu do stanice přichází tři tratě číslo 250, 260 a 340 vedené souběžně v traťovém úseku Brno hlavní nádraží – Brno-Židenice.
Od jihu, respektive jihozápadu přicházející tratě 240 a 244 jsou souběžně vedeny ze stanice Střelice, ve stanici Brno-Horní Heršpice se k nim čistě z jihu připojuje trať číslo 250 a před hlavním nádražím od jihovýchodu též tratě číslo 300 a 340.
Železniční trať Brno–Jihlava, označovaná jako trať 240, spojuje města Brno a Jihlava. Je využívána rychlíkovou linkou R11. V prostoru brněnského železničního uzlu na této trati leží stanice Brno hlavní nádraží, Brno-Horní Heršpice a Střelice. | |
Železniční trať Brno – Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov, označovaná jako trať 244, spojuje města Brno a Hrušovany nad Jevišovkou (tratě 240 a 244 se spojují ve společnou trať již ve stanici Střelice, před hranicí katastru Brna) | |
Železniční trať Břeclav–Brno, označovaná jako trať 250, spojuje Brno a Břeclav. | |
Železniční trať Brno – Havlíčkův Brod, označovaná jako trať 250, spojuje Brno a Havlíčkův Brod. V traťovém úseku Brno hlavní nádraží – Brno Židenice je trať vedena společně s tratěmi 340 a 260 (podle které je úsek označován). | |
Železniční trať Brno – Česká Třebová, označovaná jako trať 260, spojuje města Česká Třebová a Brno. V traťovém úseku Brno hlavní nádraží – Brno-Židenice jsou souběžně s tratí vedeny také tratě 250 a 340. | |
Železniční trať Brno–Přerov, označovaná jako trať 300, spojuje města Brno a Přerov | |
Vlárská dráha, označovaná jako trať 340, spojující města Brno a Veselí nad Moravou. V traťovém úseku Brno hlavní nádraží – Brno-Židenice je trať vedena společně s tratěmi 250 a 260 (podle které je úsek označován). |
Evropské železniční koridory
Železničním uzlem Brno prochází I. železniční koridor v mezinárodním názvosloví správně TEN-T 22 Hamburg – Berlín – Děčín – Praha – Brno – Vídeň – Graz nebo též Vídeň – Budapešť – Sofie – Atény.
Evropské dohody počítají s převedením části proponovaného koridoru TEN-T 23 (úseku Břeclav – Brno – Bohumín) Gdaňsk – Varšava – Brno – Vídeň – Benátky – Bologna. To na českém území předpokládá modernizaci trati Brno–Přerov.
Nádraží, stanice, odbočky, zastávky
- Brno hlavní nádraží
- Brno-Maloměřice (seřaďovací nádraží)
- Brno dolní nádraží
- Brno-Horní Heršpice
- Brno jih (odstavné nádraží)
- Brno-Židenice
- Odb. Brno-Černovice
- Brno-Černovice
- Brno-Královo Pole
- Brno-Řečkovice
- Brno-Lesná
- Brno-Slatina
- Brno-Chrlice
- Brno-Starý Lískovec
Plánované
Plánovaná nádraží, stanice a zastávky jsou závislé na budoucím přesunu hlavního nádraží.
- Brno-Vídeňská (zastávka)
- Brno jih[2][3]
- Brno-Černovice (železniční terminál)
- Brno-Černovická terasa (zastávka)
- Brno-Obřany (zastávka)[2][4]
- Brno-Maloměřice[2][3]
- Brno-Ivanovice[4]
- Letiště Brno-Tuřany (zastávka)
Odkazy
Reference
- ↑ Schéma Integrovaného dopravního systému Jižní Moravy. www.idsjmk.cz [online]. [cit. 2015-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
- ↑ a b c Připravovaný Územní plán města Brna – PUP [online]. [cit. 2022-05-29]. Dostupné online.
- ↑ a b Územní plán Brna počítá s řadou nových tramvajových tratí [online]. 2020-04-05 [cit. 2022-05-29]. Dostupné online.
- ↑ a b HRBOLKA, Daniel. Obřany chtějí zastávku vlaku. Podle železničářů je stavba v nedohlednu. Brněnský deník [online]. 2017-09-24 [cit. 2022-01-01]. Dostupné online.
Literatura
- KOTRMAN, Jiří, 160 let železnice v Brně: 1839 – 1999: 160 let trati Brno - Břeclav, 150 let trati Brno – Česká třebová. Brno ČD 1999.
- KREJČIŘÍK, Mojmír, Po stopách našich železnic. Praha (Nadas) 1991, ISBN 80-7030-061-2
Související články
- Brno hlavní nádraží
- Brno dolní nádraží
- Depo kolejových vozidel Brno
- Nádraží v centru
- Referendum o poloze hlavního nádraží v Brně (2016)
- Pražský železniční uzel
- Severní dráha císaře Ferdinanda
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
rail icon
Active line crossing under active parallel lines
station straight track
Straight line aqross (according to naming convention, name + modifier)
track from the left (parallel ending)
flying junction, straight and to the lower right (tunnel)
Rail icon
railway icon
Autor: Jan Sapák, Licence: CC BY-SA 4.0
Přímý úsek trati Brno hlavní - Židenice, pohled k centru Brna
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Zastávka u Brna, železniční stanice
Autor: Kirk, Licence: CC BY-SA 3.0
Brno-Slatina - železniční nádraží
Rail icon
non-passenger station track straight in use
non-passenger stop (legend icon, right part moved 1/2 left)
Track to the right (parallel starting)
Bridge across, upper parallel line
Track to left forward driving direction (with exact circles)
Icon for railway descriptions
track to right forward driving direction (with exact circles)
BSicon for railway routemap
track to left against driving direction (with exact circles)
Icon for railway descriptions
track to right against driving direction (with exact circles)
track to the left (parallel starting)
Rail icon
rail icon
Rail icon
flying junction, straight and from the upper right (4th quadrant)
Brněnský viadukt - polovina 19. století
flying junction, straight and from the upper left (tunnel)
flying junction, straight and to the lower left (2nd quadrant)
flag stop track straight in use
Autor: RomanM82, Licence: CC BY-SA 3.0
Sokolnice a Telnice, okres Brno-venkov, Česká republika. Nádraží Sokolnice-Telnice na trati Brno-Přerov.
non-passenger stop (legend icon, left part moved 1/2 right)
Forward to & from right: single to upper & lower to single
Autor: Michal Klajban, Licence: CC BY-SA 3.0
Střelice. Okres Brno-venkov, Jihomoravský kraj
Doppelstrang ehem. (S)-Bahnhof
Autor: Harold, Licence: CC BY-SA 3.0
Most Míru, Dolní Loučky, okres Brno-venkov