Brno-Jundrov

Brno-Jundrov
Městská část Brno-Jundrov • Vlevo 1: pohled z ulice Nálepkova • Vlevo 2: ulice Optátova • Vlevo 3: ulice Gellnerova • Vpravo 1: řeka Svratka • Vpravo 2: most přes Svratku • Vpravo 3: obora Holedná
Městská část Brno-Jundrov

• Vlevo 1: pohled z ulice Nálepkova
• Vlevo 2: ulice Optátova
• Vlevo 3: ulice Gellnerova
• Vpravo 1: řeka Svratka
• Vpravo 2: most přes Svratku

• Vpravo 3: obora Holedná
Znak městské části Brno-JundrovVlajka městské části Brno-Jundrov
znakvlajka
Lokalita
Statusměstská část
Statutární městoBrno
OkresBrno-město
KrajJihomoravský
Historická zeměMorava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel4 132 (2011)[1]
Rozloha4,22 km²
Nadmořská výška215 m n. m.
PSČ637 00
Počet domů809 (2011)
Počet částí obce0 + 2 díly
Počet k. ú.0 + 2 části k. ú.
Počet ZSJ7
Kontakt
Adresa úřadu Veslařská 97/56
637 00 Brno
info@jundrov.brno.cz
StarostkaIvana Fajnorová (Zelení)
Oficiální web: www.jundrov.info
Brno-Jundrov na mapě
Brno-Jundrov
Další údaje
Kód 551171
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brno-Jundrov je městská část na západě statutárního města Brna. Je tvořena většinou katastrálního území čtvrtě Jundrov a malou severozápadní částí katastrálního území Pisárky. Celková katastrální výměra činí 4,22 km². Samosprávná městská část vznikla 24. listopadu 1990. Žije zde přibližně 4100 obyvatel.

Rozkládá se na pravém břehu řeky Svratky. Povrch městské části, která patří k nejklidnějším částem Brna, se pozvolna zvedá od hladiny řeky Svratky na východě a severu až k západněji položeným zalesněným kopcům nad jundrovským sídlištěm, které městské části dominují.

Většina ulic je pojmenována po stromech a keřích (Dubová, Březová, Jasanová, Sosnová, Šeříková aj.), menšina pak po osobnostech moravských – Optátova (Václav Beneš Optát), Pivoňkova (Alois Pivoňka), slovenských – Nálepkova (kapitán Ján Nálepka) nebo českých – Gellnerova (František Gellner), Tyršovo návrší (Miroslav Tyrš).

V Jundrově sídlí mateřská škola Dubová, základní škola Jasanová, soukromá mateřská a základní škola Rozmarýnová a soukromá vysoká škola Akademie STING. Především jundrovským občanům slouží kaple Pána Ježíše v Getsemanech, která stojí za řekou Svratkou na katastru Žabovřesk.

Pro účely senátních voleb je území městské části Brno-Jundrov zařazeno do volebního obvodu číslo 60.

Historie

Z historického hlediska náležela většina území moderní městské části Brno-Jundrov ke katastru bývalé obce Jundrova, malá část katastru Jundrova náležela ke katastru bývalé obce Komína. Nepatrná část území moderní městské části v současném katastru Pisárek (parcely 1495, 1492/1, 1510/21, 1493, 1494/2, 1494/3, jižní část parcely 1494/1, východní část parcel 1510/16 a 1492/2), náležející původně k Jundrovu však byla roku 1892 připojena k Brnu a začleněna ke Starému Brnu.

První zmínka o Jundrovu, který byl původně zeměpanskou vsí, pochází z 4. září 1277, kdy ji pod názvem Sulostovice Přemysl Otakar II. daroval kapli sv. Jana Křtitele na Špilberku. Listinou z 23. března 1300 ji Václav II. daroval řádu německých rytířů v Chelmu pod názvem Judendorf, z čehož později zkomolením vznikl dnešní název. Za markraběte Jošta přešla do majetku herburského kláštera v Brně. Po jeho zrušení v r. 1578 jej převzali brněnští jezuité, a od roku 1773 studijní fond. V rámci řečkovického panství Jundrov vlastnil od roku 1826 Josef Schindler. V letech 1850-67 byl Jundrov spojen s Žabovřeskami, součástí Brna se stal 16. dubna 1919.

Při radikální komunistické katastrální reformě Brna provedené ve druhé polovině 60. let 20. století pak došlo k úpravě severní, jižní a východní hranice jundrovského katastru, při níž byly pozemky východně od Svratky připojeny k Žabovřeskám, na severu byl jundrovský katastr rozšířen o část lesa, patřící původně ke Komínu, zatímco pozemky na jihu byly spolu se západní částí starobrněnského katastru zase začleněné do nově vytvořeného katastrálního území Pisárky.

Městská část Brno-Jundrov vznikla 24. listopadu 1990 a původně byla tvořená celým katastrálním územím Jundrov, k němuž náleží také ZSJ Mladá Hora, kterou tvoří zahrádky s chatami. K 1. září 1995[2] nabyla účinnosti dohoda o změně hranice se sousední městskou částí Brno-Kohoutovice ze dne 25. srpna 1995. Na základě této dohody došlo k územní výměně mezi oběma městskými částmi. Městská část Brno-Kohoutovice získala výměnou za část katastru Pisárek (domy a pozemky na západní straně Veslařské ulice) malou jižní část katastrálního území Jundrov (ZSJ Mladá Hora). Současné hranice získala městská část k 1. říjnu 1995,[3] kdy nabyla účinnosti dohoda o změně hranice se sousední městskou částí Brno-střed z 29. září 1995. Na základě této dohody získala městská část Brno-Jundrov území mezi ulicí Veslařskou a řekou Svratkou, vymezené na jihu silniční komunikací vedoucí z Kohoutovic k Pisáreckému mostu.

Od roku 1991 má městská část Brno-Jundrov znak a vlajku vytvořené komisí, již vedl místostarosta Zdeněk Koudelka. Znak vychází z pečetního znamení z r. 1646 – na modrém štítě jsou dva stříbrné hrozny obklopující stříbrný vinařský nůž hrotem otočený heraldicky vpravo. Vlajka, obdobná brněnské, je tvořena 3 střídavě modro-bílými pruhy a horním bílým polopruhem.

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Brně-Jundrově.

Zajímavost

Brněnský hantec má pro Jundrov název Jóbsko a pro jeho obyvatele Jobáli.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Brno Jundrov Montage.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění.

Nekopírujte tento soubor nelegálně ignorováním licenčních podmínek níže jako by bylo volné dílo. Pokud byste rádi dostali speciální svolení, licenci nebo byste chtěli zakoupit tento obrázek, prosím, kontaktujte mě pro sjednání podmínek.

Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled na počátek Brno-Jundrova
Brno MČ Brno-Jundrov.png
Mapka umístění městské části Brno-Jundrov
Coat of arms of Brno-Jundrov.svg
Znak městské části Brno-Jundrov, Česko.
V modrém štítě stříbrný kosíř provázený dvěma stříbrnými hrozny.
Vlajka Brno-Jundrov.svg
Autor: Jfblanc, Licence: CC BY-SA 4.0
Vlajka Brno-Jundrov