Brodek u Prostějova (zámek)

Zámek Brodek u Prostějova
Základní informace
ArchitektJohann Bernhard Fischer
Poloha
AdresaBrodek u Prostějova, ČeskoČesko Česko
UliceZámecká
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky41889/7-5453 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brodek u Prostějova je klasicistní zámek, nacházející se na okraji městysu Brodek u Prostějova. Součástí zámeckého areálu je i zahrada se sochařskou výzdobou, nádvoří s fontánou a hospodářské budovy. Celý areál je od roku 1973 kulturní památkou.[1]

Historie

Zámecká budova vystavěná v roce 1685 na místě někdejší tvrze pro dvorního radu Paula Karla von Kleinburga podle architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu byla znovu přestavěna v letech 1750–1755 pro státního kancléře Antonína Ulfelda. Dalšími majiteli byli Schrattenbachové, za nichž byly fasády budov upraveny empírově. Sňatkem s hraběnkou Isabelou Schrattenbachovou (1809–1875) získal panství v Brodku Gustav Josef Kálnoky (1799–1884), který na zámku shromáždil sbírku obrazů, rytin, nábytku, nádobí i knih.

Posledním majitelem zámku v Brodku z tohoto rodu byl Gustav Kálnoky (1892–1979), kterému byl po druhé světové válce majetek zkonfiskován; mobiliář byl rozkraden a zámek byl pak využíván např. jako sklad zeleniny.[1]

Zámek zdědil a v roce 1992 úspěšně zrestituoval synovec Gustava Kálnokyho JUDr. Richard Belcredi (1926–2015); zdevastovaný zámek tak přešel do majetku tohoto rodu.[2]

Zámek v Brodku je postupně rekonstruován a není volně přístupný veřejnosti, vstup je možný pouze na společenské akce pořádané na zámku nebo po předchozí domluvě.

Popis

Hlavní budova zámku je jednopatrový, obdélníkový objekt. Průčelí je třináctiosé se středovým rizalitem, v němž je představený průjezd se třemi půlkruhově zaklenutými arkádami; nad průjezdem je balkon. Nad rizalitem je trojúhelníkový fronton, nad jeho vrcholem kartuš s erbem. Zahradní průčelí je devítiosé, rovněž se středovým rizalitem.[1]

Po obou stranách jsou před hlavním průčelím přízemní hospodářské budovy, které vytvářejí čestný dvůr s kašnou.

Zámecký park má dvě části: původně barokní zahradu s lipovou alejí, spojující zámek s obcí, a krajinářský park oplocený zdí.

Odkazy

Reference

  1. a b c zámek - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-09-03]. Dostupné online. 
  2. LOUŽECKÝ, Pavel; DROCÁR, Jan. Historická šlechta – život po meči a po přeslici: Kálnoky z Köröspataku. www.historickaslechta.cz [online]. [cit. 2020-09-03]. Dostupné online. 

Literatura

  • VESELÝ, Aleš. Malířská a sochařská výzdoba kostela v Brodku u Prostějova. Brno, 2007. Bakalářská práce. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity. Vedoucí práce Lubomír Slavíček. Dostupné online.
  • STEINER, Petr: Hrabě Hugo Kálnoky de Köröspatak (1844–1928). Život a osudy šlechtice na konci 19. století. Časopis Matice moravské Roč. 141, č. 1 (2022), s. 77–105.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“