Broumovská bučina

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Broumovská bučina
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Západní okraj rezervace
Západní okraj rezervace
Základní informace
Vyhlášení1. listopadu 1988
Nadm. výška590 m n. m.
Rozloha26,32 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresTachov
UmístěníBroumov
Souřadnice
Broumovská bučina
Broumovská bučina
Další informace
Kód1081
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Broumovská bučina je přírodní rezervace ev. č. 1081, nachází se v CHKO Český les asi 1 km západně od obce Broumov. Správa CHKO Český les a KS AOPK Plzeň

Nachází se asi jeden kilometr západně od obce Broumov v severní části okresu Tachov. Důvodem ochrany jsou zachovalé lesní ekosystémy na skalnatých stáních nad údolím Hamerského potoka. V rezervaci jsou zastoupeny dosti cenné lesní porosty suťových lesů (zvláště suťových javořin), dále květnatých kyčelnicových bučin svazu Dentario enneaphylli-Fagetum s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů. Část rezervace zaujímá také kulturní smrčina, která bude v souladu s platným plánem péče postupně převáděna na přírodě blízká lesní společenstva. Vzhledem k hojnému výskytu vysoké zvěře a jejím negativním vlivům na přirozené zmlazování buků na území přírodní rezervace byla celá rezervace oplocena.

Flóra

Diagnostickým druhem svazu Dentario enneaphylli-Fagetum je kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), v PR Broumovská bučina se vyskytují také kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), dymnivka dutá (Corydalis cava), oměj vlčí mor (Aconitum vulparia), měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva), lilie zlatohlávek (Lilium martagon), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), korálice trojklaná (Corallorhiza trifida), pižmovka mošusová (Adoxa moschatelina), plicník tmavý (Pulmonaria obscura), samorostlík klasnatý (Actaea spicata), svízel vonný (Galium odoratum), jaterník podléška (Hepatica nobilis), hrachor jarní (Lathyrus vernus), česnek medvědí (Allium ursinus), dymnivka bobovitá (Corydalis intermedia), kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum), osladič obecný (Polypodium vulgare) a sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides).

Fauna

Typickými druhy ptáků pro lesní bučinná společenstva v přírodní rezervaci jsou lejsek malý (Ficedula parva), lejsek černohlavý (Ficedula hypoleuca), šplhavci žluna šedá (Picus canus) a datel černý (Dryocopus martius), holub doupňák (Columba oenas). V rezervaci bylo zjištěno i hnízdění čápa černého (Ciconia nigra). Dále je rezervace známá výskytem velmi vzácného subatlantského plže závornatky černavé (Clausilia bidentata), která se v západních Čechách vyskytuje na východní hranici svého rozšíření.

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Broumovská bučina západní okraj srpen 2022 (2).jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Přírodní rezervace Broumovská bučina, okres Tachov