Bruno Braquehais

Bruno Braquehais
Narození18. ledna 1823
Dieppe
Úmrtí13. února 1875 (ve věku 52 let)
La Celle-Saint-Cloud
Alma materInstitut national de jeunes sourds de Paris
Povolánífotograf a fotoreportér
Manžel(ka)Laure Mathilde Gouin
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Bruno Braquehais: Komunardi pózují u povalené sochy Napoleona, 8. května 1871
Bruno Braquehais: Studie aktu s Mélskou Venuší, 1853

Auguste Bruno Braquehais[1] (28. ledna 1823 Dieppe, Seine-Maritime, Francie13. února 1875 La Celle-Saint-Cloud, Francie)[2] byl francouzský fotograf působící hlavně v Paříži v polovině 19. století. Fotograficky zdokumentoval hlavně Pařížskou komunu v roce 1871 a jeho dílo je považováno za významný příklad počátku fotografické žurnalistiky.[1][3] Po jeho smrti na něj bylo zapomenuto, později však byla jeho práce znovuobjevena – v průběhu příprav na sté výročí Komuny v roce 1971 a jeho fotografie se od té doby vystavovaly v mnoha muzeích, například v Musée d'Art et d'Histoire, Musée d'Orsay a muzeu Carnavalet.[1]

Život a dílo

Narodil se v roce 1823 v Dieppe v Seine-Maritime. Jako neslyšící od svého útlého věku navštěvoval Institut royal des sourds et muets (Královský institut pro hluchoněmé) v Paříži. Do roku 1850 pracoval jako litograf v Caen, když se pak setkal s fotografem Alexisem Gouinem (asi 1790–1855) a přestěhoval se do Paříže pracovat do jeho ateliéru. Gouin se specializoval na barevné daguerrotypie (které kolorovala jeho nevlastní dcera Laure) a stereoskopické desky.[1]

V roce 1852 si Braquehais otevřel vlastní ateliér na Rue de Richelieu v Paříži, kde se specializoval na snímky ženských aktů. Po Gouinově smrti v roce 1855 převzal Gouinovo studio s Gouinovou vdovou a nevlastní dcerou (sám si jeho nevlastní dceru vzal, ale ze zdrojů není jasné, zda to bylo před Gouinovou smrtí nebo po ní). V roce 1863, po smrti Gouinovy vdovy, si Braquehais otevřel nové studio s názvem Paris Photography na Boulevard des Italiens. Jeho díla byla v roce 1864 vystavena na Société française de photographie a také na Světové výstavě v roce 1867.[1]

V březnu 1871 převzala skupina rozčarovaných vojáků, pracujících a profesionálů kontrolu nad Paříži a vytvořila vládu známou jako Pařížská komuna. To byla jedna z prvních významných událostí ve Francii, která byla dokumentována fotografy.[3] Zatímco se mnoho z těchto fotografů zaměřilo na trosky a destrukce v důsledku pádu komuny, Braquehais se zaměřil na fotografování účastníků a událostí, nejvíce však stržení Vendômského sloupu.[1] Braquehais publikoval 109 svých fotografií v knížce Paříž během Komuny. Po pádu Komuny vládní úřady použily jeho fotografie k vypátrání a zatčení příznivců Komuny.[4]

V letech po Pařížské komuně Braquehais bojoval se svou finanční situací, ačkoli měl reklamní fotografické práce pro hodinářskou společnost. Od počátku roku 1874 byl jeho podnik v konkurzu, a sám byl na 13 měsíců uvězněn pro ztrátu důvěry. Zemřel v únoru 1875, několik dní po svém propuštění.[1]

Dílo

Jeho první fotografie jsou především portréty a nahé ženy,[5] řadu z nich kolorovala jeho žena Laure. Někteří umělečtí kritici poukázali na to, že mnoho z jeho fotografií je přeplněno „rušivými předměty“ (například Studie aktu s Mélskou Venuší), což způsobuje izolaci modelky.[1] Pozoruhodné jsou jeho portréty skladatele Ludwiga Minkuse a choreografa Arthura Saint-Léona.

Na 109. dokumentárních snímcích zachytil vzrůst a pád Pařížské Komuny.[3] Jeho snímky dokumentovaly scény poražení Vendômského sloupu, obsahují výjevy sloupu před jeho pádem, scény zobrazující dělníky s lany připravenými stáhnout sochy dolů, a fotografie Komunardů vedle svržené sochy Napoleona, která zdobil vrcholek sloupu. Braquehais také pořídil řadu fotografií různých barikád Komunardů, které postavili v očekávání invaze republikánských sil, vojska shromážděná u paláce Palais des Tuileries a Porte Maillot a ruiny Maison Thiers.[1]

Jeho fotografie se vystavovaly v mnoha muzeích, například v Musée d'Orsay, Musée d'Art et d'Histoire v St. Denis, Muzeu Carnavalet nebo v Budapešťském muzeu. Jeho snímky jsou součástí sbírek například v Metropolitan Museum of Art, Bibliothèque Nationale a Bibliothèque historique de la ville de Paris.[1]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c d e f g h i j Frédérique Taubenhaus, John Hannavy (ed.), Encyclopedia of Nineteenth-Century Photography, Vol. 1 (Routledge, 2007), str. 201–202.
  2. Auguste Bruno Braquehais Archivováno 9. 4. 2015 na Wayback Machine.. Bildarchiv Foto Marburg. Retrieved: 15 February 2012.
  3. a b c Chrystel Jubien, "Braquehais Reporter, Musée d'art et d'histoire de Saint-Denis website. Navštíveno: 16. února 2012. "However, Braquehais contributed to the birth of photojournalism through his original productions, which consisted of almost 140 plates of the Commune".(francouzsky)
  4. Mary Warner Marien, Photography: A Cultural History (London: Laurence King Publishing, 2001), str. 115.
  5. BRUNO BRAQUEHAIS (1823-1875) Archivováno 11. 3. 2013 na Wayback Machine.. Commune76.com. Retrieved: 15. února 2012. (francouzsky)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bruno Braquehais - Étude de nu.jpg
Étude de nu à la Vénus de Milo, Mademoiselle Hamély
Commune de Paris curieux sur la colonne Vendôme.jpg
Exposition La Commune de Paris à l'Hôtel de Ville de Paris (18 mars - 28 mai 2011) - Gardes nationaux et curieux sur la colonne Vendôme renversée le 16 mai 1871 - Photo de Bruno Braquehais - Bibliothèque historique de la Ville de Paris
Commune de Paris barricade rue de Castiglione 2.jpg
Exposition La Commune de Paris à l'Hôtel de Ville de Paris (18 mars - 28 mai 2011) - Barricade sur la place Vendôme au débouché de la rue de Castiglione - Photo de Bruno Braquehais, bibliothèque historique de la Ville de Paris.
Commune de Paris gardes nationaux sur la colonne Vendôme.jpg
Exposition La Commune de Paris à l'Hôtel de Ville de Paris (18 mars - 28 mai 2011) - Gardes nationaux et curieux sur la colonne Vendôme renversée le 16 mai 1871 - Photo de Bruno Braquehais.
Modeles-de-pendules-bbraquehais.jpg
Modèles de pendules (en: Models of clocks), a photograph by Bruno Braquehais (1823–1875). This photograph was probably used as an advertisement by the clocks' maker.
Bruno Braquehais Sztereodagerrotipia 1858.jpg
Női akt, Bruno Braquehais színezett sztereodagerrotípiája. Párizs, 1856-1858
Commune de Paris batterie à la porte Maillot.jpg
Exposition La Commune de Paris à l'Hôtel de Ville de Paris (18 mars - 28 mai 2011) - Une batterie à la Porte Maillot le 14 mai 1871 - Photo de Bruno Braquehais, bibliothèque historique de la Ville de Paris.
Place-vendame-bbraquehais.jpg
Place Vendâme, a photograph by Bruno Braquehais (1823–1875) showing the toppled statue of Napoleon at the Place Vendôme following the destruction of the Colonne Vendôme on May 16, 1871 by the Paris Commune.
Arthur Saint-Leon -photo by B. Braquehais -circa 1865.JPG
Photo by B. Braquehais of Arthur Saint-Leon. Paris, 1865. Photo comes from my collection and was scanned by me, Mrlopez2681 15:01, 1 December 2006 (UTC)
Angle-de-stmartin-et-rivoli-bbraquehais.jpg
Angle de la rue St. Martin et de la rue de Rivoli (en: The corner of St. Martin and Rivoli), a photograph of a street corner in Paris taken by Bruno Braquehais (1823–1875) during the Paris Commune period of 1871.
Commune de Paris barricade de la rue de Castiglione.jpg
Exposition La Commune de Paris à l'Hôtel de Ville de Paris (18 mars - 28 mai 2011) - Barricade sur la place Vendôme au débouché de la rue de Castiglione - Photo de Bruno Braquehais, bibliothèque historique de la Ville de Paris.
La-colonne-vendome-avant-sa-chute-bbraquehais.jpg
La colonne Vendôme avant sa chute, Paris (en: The Colonne Vendôme before the fall, Paris), a photograph of the Colonne Vendôme taken by Bruno Braquehais in May 1871 as members of the Paris Commune prepare to topple it.