Bubenská synagoga

Bubenská synagoga
Nárys objektu
Nárys objektu
Místo
MístoHolešovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bubenská synagoga, nazývaná též Malá synagoga či templ, je někdejší židovská modlitebna v pražských Holešovicích postavená v novorenesančním slohu roku 1899. Objekt bývalé synagogy se nachází ve dvoře domu v Heřmanově ulici č. 719/25.


Historie

Původní projekt ve dvoře činžovního domu v Heřmanově ulici v Holešovicích počítal s výškou přes 11 metrů, s čímž však nesouhlasil stavební odbor městského magistrátu. Ten povolil maximální výšku 7 metrů, avšak majiteli pozemku Eduardu Fantovi se podařilo přesvědčit úředníky, že židovská modlitebna musí mít ženskou galerii, a objekt navýšit o 30 cm s plochou střechou.

Nová modlitebna v novorenesančním stylu o rozměrech 11 x 13 m byla dokončena 31. května 1899 a dne 3. září 1899 byl dán souhlas s užíváním objektu pro účely “israelské modlitebny”. Proto židovský Nový rok (5. září) 5661 již mohl být slaven v novém templu. Eduard Fanta zemřel krátce po dokončení stavby 20. října 1899. Byl pochován na Novém židovském hřbitově na Olšanech.

V době první republiky byl pak objekt izraelitskému spolku zřejmě jen pronajímán. Roku 1926 se změnil majitel domu a vznikl „plán na zřízení bytů ve staré israelské modlitebně“ (nebyl realizován).

Po roce 1930 se v Praze 7 hlásilo k židovskému vyznání či národnosti asi 3000 osob. Navíc po vyhlášení norimberských zákonů přicházeli do Prahy další židé z Německa a později další ze zabraného pohraničí. Stále rostoucí počet věřících spolek provizorně řešil pronajímáním dalších prostor a Bubenská synagoga byla využívána až do roku 1941. Jedním z posledních, kteří zde měli bar micva, byl v sobotu 26. dubna 1941 Arno Buxbaum (* 17. dubna 1928), který byl později vězněn v Terezíně a poté v Rize a domů se již nevrátil.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emoji u1f54d.svg
Autor: Google, Licence: Apache License 2.0
A colored Emoji from Noto project, released under Apache license Unicode name: synagogue
Bubenská synagoga půdorys.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Bubenská synagoga