Budischowsky & Söhne

Budischowsky & Söhne
Základní údaje
Právní formac. k. privilegovaná společnost
Datum založeníTřebíč, 17. století
Osudzkrachovala
ZakladatelKarel Budischowsky
SídloTřebíč, Česko
Adresa sídlaTřebíč, Česko
Souřadnice sídla
Počet poboček1, Vídeň
Klíčoví lidéKarel Budischowsky, Franz Budischowsky
Charakteristika firmy
Oblast činnostikožedělný
Produktykůže, obuv
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budischowsky & Söhne byla koželužská společnost v Třebíči, sídlila na Stařečce v domě č. 87 a později i domech okolních. Založena v prostorách na Stařečce byla kolem roku 1700, nicméně počátky řemesla pochází již od Řehoře Budischowského (15411609).

Dějiny

Stará fotografie domu č. 87 na Stařečce

Rodina Budischowských má pocházet z nedalekého Budišova, prvním doloženým členem rodiny, který má zároveň i první dílnu je Řehoř Budischowsky. Jeho syn Jan (narozen 1574) již byl členem městské rady a také starším literátského bratrstva, v roce 1609 se narodil syn Jan, ten převzal dílnu. Tento umírá roku 1636 a jeho synové téhož roku emigrují z důvodu pronásledování církve bratrské.

Druhý syn Jana (* 1574) Nicolaus již přestěhoval rodinu do domu č. 87 na Stařečce, Nicolaus se narodil v roce 1630 a stal se opět váženým občanem města a radním, zemřel v roce 1722 a měl několik synů. Jediným, který se dožil dospělosti a převzal tak společnost, byl Karel Budischowsky (26. ledna 168316. března 1742), stal se opět radním a také se stal i purkmistrem města. Dalším dědicem společnosti byl Franz Karl (7. prosince 171717. května 1778), ten opět byl radním a také filantropem, měl opět několik synů a dalším pokračovatelem tradice byl Johan Jakob Budischowsky (1. května 17211768). Dalším pokračovatelem byl Johan Anton Budischowsky 6. května 1757, ten již založil samotnou společnost Budischowsky & Söhne. Tento byl dvakrát ženat, v prvním manželství se žádné z dětí nedožilo dospělosti, v druhém manželství se již děti dožily dospělosti. Dcery provdal za další koželuhy z Třebíče.

Po smrti Johana Antona tak dílnu převzali Bratři František Budischowsky (Franz Budischowsky) a Karel Budischowsky (Carl Budischowsky), o nemovitosti a dílnu na Stařečce se dále staral hlavně František, Karel Budischowsky se osamostatnil a s pomocí svého švagra Karla Leopolda Funduluse zakoupil nemovitosti v Borovině. František zakoupil sousední domy na Stařečce, statek v Kožichovicích a také dům ve Vídni, kde byla zřízena filiálka. Stal se mimo jiné i velitelem praporu třebíčské Národní gardy. V roce 1852 byly podíly v borovinských podnicích vyplaceny Karlem a František tak zůstal pouze na Stařečce, kde se mu začalo hůře dařit. Velké problémy společnosti udělala hospodářská krize sedmdesátých letech. V roce 1885 se ředitelem firmy stal Josef Budischowsky, společnost převedl přes krizi a následně ji reorganizoval. Roku 1894 byly postaveny nové objekty pro výrobu, kde byly představeny nové stroje z Anglie, Ameriky a Německa a nový parní stroj. Zpracovávaly se primárně jemné kůže. V roce 1900 byly výrobky prezentovány v Paříži na průmyslové výstavě, kde získaly velkou cenu. V roce 1908 se stal ředitelem společnosti Franz Xaver Alois Karl Budischowsky (30. května 1864 – ?), ten posléze v roce 1918 provedl fúzi se společností prastrýce – tj. s Carl Budischowsky & Söhne. Následně se stal vedoucím pobočky ve Velkých Bošanech.[1] Posléze společnosti působily pod společným názvem Carl Budischowsky & Söhne.

Reference

  1. NOVOTNÝ, Gustav. BUDISCHOWSKY rodina podnikatelů v koželužském, kožedělném a obuvnickém průmyslu [online]. Historický ústav AV ČR [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. 

Literatura

  • ŠPLÍCHAL, Jan. Karl Budischowsky & Söhne. Vznik továrny a její zakladatel. Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Historický ústav, 2006. Kapitola Rodina Budischowsky, s. 13–15. 
  • JANÁK, Jan. Třebíč - Dějiny města II. Ilustrace Božena a Josef Kremláčkovi. 1. vyd. Brno: Blok Brno pro Západomoravské muzeum v Třebíči, 1981. 224 s. S. 51–52. 

Média použitá na této stránce

Old photo of Budischowsky factory in Stařečka 87, Třebíč.jpg
Stará fotografie Budišovského továrny na Stařečce 87, Třebíč.