Bulb

Detail starého fotoaparátu Kodak se závěrkou nastavenou na pozici bulb

Bulb, zkráceně B, je rychlost závěrky nastavená na fotoaparátu, který umožňuje dlouhé expozice pod přímou kontrolou fotografa. S tímto nastavením závěrka prostě zůstane otevřená tak dlouho, dokud spoušť zůstává stisknutá. Alternativní nastavení společné pro filmové kamery je Time, zkráceně T, kde je tlačítko stisknuto jednou pro otevření závěrky a po druhém stisku ji zavře.[1][2]

Historie

Pojem bulb odkazuje na starý styl pneumaticky ovládané spouště zmačknutím vzduchového balónku (anglicky bulb) se otevřela záklopka a uvolněním balónku se opět zavřela. Podle encyklopedie Focal Encyclopedia of Photography[3]:

BULB EXPOSURE (B). Jiný termín pro krátkou expozici, ve kterém zůstává závěrka otevřená pouze tak dlouho, dokud je spoušť držena stisknutá. Slovo pochází z dob počátků pneumatické závěrky.

Není jasné, kdy tento výraz vlastně vznikl. Zdá se, že když byly zavedeny mžikové závěrky, že obsahovaly pozici B tak, aby známá funkce bulb mohlo být nahrazeno kabelovou spouští. To může být původ termínu balónku (bulb) v odkazu na nastavení expozice. (Viz popisky fotografií v galerii.)

Použití

Blesky v Rumunsku (30 sekund)

Nastavení bulb se používá u některých fotoaparátů, včetně některých kompaktních fotoaparátů pro využití pomalejší rychlosti závěrky, než je maximální čas nabízený standardním nastavením fotoaparátu.

Režim bulb se používá především při fotografování scén s velmi slabým osvětlením. Většina digitálních zrcadlovek podporuje uzávěrky od 1/4000s (jakožto nejrychlejší) až po 10s, 30s a režim bulb. Fotoaparát v režimu bulb snímá prostor po dobu stisknuté spouště (i déle než 30 sekund). Pro fotografování s takto dlouhou dobou uzávěrky je nutné použít stativ, kabelovou spoušť nebo časovou spoušť. Pokud bychom drželi spoušť přímo na fotoaparátu, nevyhnuli bychom se rozmazání celkové fotografie i kdybychom použili stativ.

Pohybová neostrost je zachycení pohybujících se objektů ve fotografii, nebo na sekvenci snímků, například ve filmu nebo animaci. Neostrý záběr vznikne tak, že během záznamu jednoho snímku nebo nahrávání obrazu dojde k pohybovým změnám, buď v důsledku rychlého pohybu předmětu nebo fotoaparátu během dostatečně dlouhé expozice dosažené v režimu bulb.

Témata v režimu bulb

Režim bulb je užitečný pro následující typy fotografických témat:

Moderní fotoaparáty

Na některých moderních fotoaparátech je režim bulb k dispozici pouze jako volba v LCD nabídce, pokud je to vůbec možné. Na jiných fotoaparátech, včetně mnoha digitálních zrcadlovek je k dispozici režim bulb v ručním nastavení expozice nebo ve volbě priority rychlosti závěrky.[4]

Po výběru volby bulb, obecně v režimu „M“, nebo v ručním nastavení fotoaparátu, zůstane závěrka otevřená, dokud je stisknuté tlačítko spouště (nebo kabelová nebo dálková spoušť).

V roce 2012 společnost Olympus uvedla na trh novou formu režimu bulb pod označením „Live Bulb“ (bez přepínání) a „Live Time“ (s přepínáním) v modelu digitálního fotoaparátu Olympus OM-D E-M5, při kterém se v hledáčku a na displeji snímek aktualizuje „během“ expozice a uživateli je umožněno kontrolovat expozici. Obnovovací frekvence displeje pro tento režim může být nastavena mezi 0,5 a 60 sekundami.[5]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. The Focal encyclopedia of photography. [s.l.]: Focal Press, 1995. Dostupné online. ISBN 978-0-240-51417-8. S. 790. (anglicky) 
  2. Bernhard J. Suess. Mastering Black-and-White Photography. 2nd. vyd. [s.l.]: Allworth Communications, 2003. Dostupné online. ISBN 978-1-58115-306-4. S. 15. (anglicky) 
  3. Focal Encyclopedia of Photography, Frederick Purves (editor), London: Focal Press Ltd., 1956.
  4. Matthias Paul (2004), Odd discovery: „BULB“ supported in shutter priority mode on Minolta 9000 / 7000 / 8000i / 7000i Forum article in German Minolta-Forum
  5. EM-5 Live Bulb feature video [online]. [cit. 2013-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-31. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Amtrak Southwest Chief time exposure.jpg
Autor: Hellbus, Licence: CC BY-SA 3.0
Amtrak's Southwest Chief leaving Hutchinson, Kansas. Time exposure of about 4 minutes at f/4 on ISO 400 film. This railroad crossing is shared between UP and BNSF, hence the four crossing arms. For cars not to get stuck between the tracks, one gate stays up depending on which track has a train on it.
Lightning over Oradea Romania cropped.jpg
Lightning over the outskirts of Oradea, Romania, during the August 17, 2005 thunderstorm which went on to cause major flash floods over southern Romania.
Brandenburger Tor Berlin at night.jpg
Autor: de:Benutzer:Fridel, Licence: CC BY-SA 3.0
Brandenburg Gate / Berlin at night
Kurzschluss 12V20A.jpg
Autor: MdE Use rpage at German Wikipedia User page at Commons, Licence: CC BY-SA 3.0
Short circuit with 12 V and 20 A with two nails. There are yellow sparks and violet sparks (the violet ones can be seen in a reflection right of the nail).
Drahtausloeser.jpg
Autor: User Smial on de.wikipedia, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Einfacher mechanischer Drahtauslöser mit Feststellmöglichkeit
Gewitter Sturm.jpg
Autor: Patrick Ludwig, Licence: CC BY-SA 3.0
Gewitter Sturm in den Bergen
Feuerwerk Hoechst 2009 1.jpg
Autor: Eva K. / Eva K., Licence: GFDL 1.2
Feuerwerk 2009 in Höchst
Kodak-Six-20-Art-Deco-Bulb.jpg
Detail of shutter of a Kodak six-twenty art deco camera, set to Bulb shuuter setting
Montinari Milano.jpg
Autor:

André Karwath aka Aka

, Licence: CC BY-SA 2.5
This image shows 10 seconds of a Montinari Milano watch.
NightlightsMadrid.jpg
Autor: Alexander Stübner, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Langzeitbelichtung des Madrider Abendverkehrs(30Sekunden)
15-05-23-Berlin-Sachsendamm-Tesla-RalfR-N3S 7354.jpg
Autor: Ralf Roletschek , Licence: GFDL 1.2
Tesla Roadster, porucha na spolkové dálnici A100 v Berlíně
Unicum shutter advertisement 1898.jpg
Bausch & Lomb catalog page, 1898, U.S., showing a shutter with 'bulb' setting.
Langzeitbelichtung IMGP3290 wp.jpg
Autor: smial (talk), Licence: FAL
Langzeitbelichtung einer an einem dünnen Faden frei aufgehängten Wunderkerze
Bothamley1894.png
Page from the Ilford Manual of Photography, Bothamley, editor, circa 1894. Showing a shutter before the term "bulb" came to be applied to either the India-rubber ball or the bulb shutter setting.