Burian Osovský z Doubravice

Burian Osovský z Doubravice
Gravestone of Burian Osovský z Doubravice in collections of Muzeum Vysočiny in Třebíč, Třebíč District.jpg
Narození16. století
Úmrtí1563
Manžel(ka)Eliška Osovská
DětiSmil Osovský z Doubravice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Burian Osovský z Doubravice (počátek 16. století1563) byl český šlechtic.

Biografie

Burian se narodil pravděpodobně na počátku 16. století, jeho otcem byl Smil Osovský z Doubravice, matkou Sophie z Lichtenburka. V roce 1529 se v pomocném moravském vojsku zúčastnil tažení proti Turkům u Vídně. Po tom, co Smil Osovský v roce 1547 zemřel, se jeho synové Jaroslav, Karel a Burian podělili o statky Okarec, Valeč a Vedrovice. Burian získal statek ve Valči, ten v roce 1558 prodal. V roce 1556 však od Vratislava II. z Pernštejna a na Židlochovicích zakoupil třebíčské panství se zpustlým klášterem. Kvůli tomu se velmi výrazně zadlužil a odprodal mnohé své majetky, byl tak nucen na třebíčském panství hodně vydělávat.

S třebíčskými občany vedl mnoho sporů, mimo jiné o stavbu pivovaru nebo mílové právo. Stejně tak vedl spory s Třebíčany o tom, zda by měla nebo neměla ve městě působit Bratrská jednota, tu Burian Osovský podporoval, třebíčští občané nikoliv. Zemřel v roce 1563.[1] V třebíčském zámku je vystaven jeho náhrobní kámen.[2]

Odkazy

Reference

  1. KRČÁLOVÁ, Zdeňka. Třebíčské panství v držbě Buriana Osovského z Doubravice. S přihlédnutím k dějinám města Třebíče v letech 1556 {--} 1613.. , 2009 [cit. 2018-12-30]. Master's thesis. University of Pardubice, Faculty of Arts and Philosophy. Vedoucí práce prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.. s. 23–24. Dostupné online.
  2. NIKODÉM, Vilém. Stručné dějiny města Třebíče. Třebíč: Jindřich Lorenz, 1911. Dostupné online. S. 67. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce