Bydhošť

Bydhošť
Bydgoszcz
Bydhošť – znak
znak
Bydhošť – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška60 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíKujavsko-pomořské
Okresměstský okres
Bydgoszcz
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha175 km²
Počet obyvatel337 666 (2021)[1]
Hustota zalidnění1 929,5 obyv./km²
Správa
StarostaRafał Bruski
Vznik1038
Oficiální webwww.bydgoszcz.pl
Telefonní předvolba(+48) 52
PSČ85-001 až 85-915
Označení vozidelCB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bydhošť (panorama)

Bydhošť (polsky Bydgoszcz [bydgošč], německy Bromberg) je hlavní město Kujavsko-pomořského vojvodství v severním Polsku na soutoku řek Brdy a Visly. Historie ovlivnila zejména výstavba vodního kanálu spojující Odru a Vislu. Je osmým největším polským městem. Žije zde přibližně 338 tisíc[1] obyvatel, s aglomerací má přes 470 000 obyvatel. Ve městě od roku 1968 sídlí Univerzita Kazimíra Velikého. Symbolem města jsou nové sýpky, které jsou spojeny s novodobou architekturou.

Historie

Původně zde byla slovanská rybářská osada. První písemná zmínka pochází z roku 1238. V roce 1331 ji obsadil Řád německých rytířů, ale roku 1343 připadla opět polskému králi Kazimíru Velikému. Ten Bydhošti 19. dubna 1346 udělil městská práva. V následujícím období se ve městě začali usazovat Židé. V 15. a 16. století bylo významným centrem obchodu s pšenicí. Na konci polsko-švédské války bylo město v roce 1629 dobyto a značně poškozeno vojskem švédského krále Gustava II. Adolfa. Švédy bylo opakovaně dobyto ještě v letech 1656 a 1657. Ze zdejšího hradu zůstala pouze zřícenina a obydleno bylo pouze 94 domů. 6. listopadu 1657 zde byla uzavřena smlouva mezi polským králem Janem Kazimírem II. Vasou a braniborským kurfiřtem Fridrichem Vilémem I. o postupu proti Švédům.

Při prvním dělení Polska v roce 1772 město připadlo Prusku a bylo přejmenováno na Bromberg. Fridrich II. Veliký provedl velkou přestavbu Bydhoště a nechal vybudovat 25 km dlouhý Bydhošťský kanál spojující Vislu a Odru. Bydhošť se tak stala významným obchodním centrem. Po porážce Napoleona se Bydhošť Tylžským mírem stala součástí Varšavského knížectví a v letech 1815–1848 Poznaňského velkovévodství a pak opět připojena k Prusku. V roce 1910 zde žilo 57 700 obyvatel, z nichž 84 % bylo Němců a 16 % Poláků. Na základě Versailleské smlouvy se Bydhošť stala součástí obnoveného Polska a zdejší obyvatelstvo muselo buď přijmout polské občanství, nebo se vystěhovat. V roce 1926 tak oproti roku 1910 žilo ve městě o více než 63 000 Němců méně.

Na počátku německé invaze v roce 1939 zde při tzv. Krvavé neděli bylo zabito kolem 300 německých obyvatel. Po obsazení města Němci popravili stovky polských a židovských obyvatel. Celkem během války zahynulo kolem 37 000 obyvatel.

Pamětihodnosti

  • Katedrála sv. Martina a Mikuláše z let 1466–1502 je nejstarší stavbou ve městě. Je zde pozdněgotický obraz Madony s růží a Panna Marie Milosrdné z 16. století.
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie, označovaný také jako kostel klarisek je jednolodní gotickorenesanční kostel z let 1582–1602. Zajímavý je zde strop ze 17. století.
  • Lloydův palác, který charakterizuje růst města
  • Wyspa Młyńska, Mlýnský ostrov je místo historickými budovami nedaleko hlavního náměstí starého města. V 17. století zde bývala královská mincovna. Z konce 18. století pochází tzv. Biały Spichlerz (Bíla Sýpka)
  • Hotel Pod Orłem, Hotel Adler, byl v neobarokním slohu postaven v roce 1896 místním architektem Józefem Swiecickim, který navrhl asi 60 budov v celé Bydhošti.
  • Bazilika sv. Vincence z Pauly z let 1925–1939 je největší kostel v Bydhošti a jeden z největších v Polsku. Má kapacitu kolem 12 000 lidí a byl postaven polským architektem Adamem Ballenstedtem (1880–1942) podle vzoru římského Pantheonu.
  • Tři sýpky z 19. století na břehu řeky Brda v ulici Grodzka jsou oficiálním symbolem města. V současnosti jsou zde výstavní prostory místního muzea.

Evangelický hřbitov

Park v centru města býval německým evangelickým hřbitovem. Ačkoli náhrobky byly v minulosti zničeny, v zemi se nachází 80 tisíc ostatků. Na tomto místě je plánován zábavní park.[2]

Doprava

Specifickou úlohu hraje ve městě vnitrozemská vodní cesta, které se zde postupně s nástupem průmyslové revoluce vyvíjela. Mimořádný význam hraje to, že se v Bydhošti nachází kanál spojující povodí Visly a Odry, což ovlivnilo i rozkvět obchodu v této oblasti. Význam tohoto kanálu, který se vyvíjel téměř dvě století neustále rostl.

3,5km od centra města se nachází letiště Port lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz-Szwederowo. V roce 2013 přepravilo přes 343 tisíc cestujících a bylo tak devátým největším letištěm v zemi. Je zde také jeden z největších polských železničních uzlů. Tramvajová doprava je provozována od roku 1888 a v současnosti je ve městě 9 linek s 29,1km kolejí. V roce 1851 byla postavena železniční továrna PESA.

Sport

Bydhošť (panorama)

Fotogalerie

Osobnosti

Partnerská města

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Poland 2.svg
The bordered flag of Poland in interpretation supported mostly by Polish wikipedians (more than 85% for). White stripe is "white", and the red one is "crimson" (HTML names). Please note that this is not a normative version. The normative act of Polish law says it should look differently (see: Image:Flag of Poland.svg), but does not directly say what it should look like in w:RGB (sRGB).
Bydgoszcz panorama rynku.jpg
Autor: Marcin Białek, Licence: CC BY-SA 4.0
Market Square in Bydgoszcz, Poland.
Bydgoszcz location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licence: CC BY-SA 2.0
Map of Bydgoszcz, Poland
POL województwo kujawsko-pomorskie COA.svg
Kuyavian-Pomeranian Voivodship Coat of Arms
Bydgoszcz Kościół NSPJ i Chrystusa lotnicze 1.jpg
Autor: Robert Sawicki, Licence: CC BY-SA 3.0
Kościół katolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz ewangelicko-augsburski pw. Chrystusa Zbawiciela w Bydgoszczy
BydgoszczAir.jpg
Bydgoszcz from the Air
Collage of views of Bydgoszcz, Poland 3.jpg
Autor: Bosyantek, Licence: CC BY-SA 3.0
Collage of views of Bydgoszcz, Poland
Bydgoszcz schemat osiedli.PNG
Autor: Pit1233, Licence: CC0
Jednostki urbanistyczne Bydgoszczy wg Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Bydgoszczy - 2009
Aerial view of Bydgoszcz.jpg
Autor: Peppigue, Licence: CC0
Bydgoszcz - photo taken from commercial flight.
Panorama SM Bydgoszcz soft.jpg
View of Brda from the bridge Staromiejski (Old Town Bridge) in Bydgoszcz
Bydgoszcz poczta główna.jpg
Autor: Marcin Białek, Licence: CC BY-SA 4.0
Main Post Office, Bydgoszcz, Poland.
Bydgoszcz Sąd 2.jpg
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Bydgoszcz - rozwój terytorialny.png
Autor: Pit1233, Licence: CC0
Rozwój terytorialny miasta Bydgoszczy w ujęciu historycznym