Byseňský potok

Byseňský potok
Byseňský potok v Bysni, mezi domy čp. 19 a 17
Byseňský potok v Bysni, mezi domy čp. 19 a 17
Základní informace
Délka toku16,4 km
Plocha povodí31,6 km²
Průměrný průtoku ústí 0,06 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-12-02-052
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský krajJedomělice, Libovice, Byseň, Lidice u Otrub, Otruby)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Bakovský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Byseňský potok je drobný vodní tok, pramenící na východním okraji geomorfologického celku Džbán a odvodňující část západního Slánskaokrese Kladno, pravostranný přítok potoka Bakovského. Na svém středním a dolním toku tvoří pomyslné rozhraní Dolnooharské tabule a Pražské plošiny.

Popis toku

Pramennou oblastí Byseňského potoka je lesnaté, do opukových vrstev východního okraje Džbánu ostře zaříznuté údolí Dolina jihozápadně od obce Jedomělice, při staré cestě k zaniklé středověké vesnici a tvrzišti Ostrov. Ze džbánských lesů však potok ještě před Jedomělicemi vystupuje a po zbytek své pouti vytváří zprvu mělké, později hlubší široce otevřené údolí, směřující k východo-severovýchodu. Po jižním okraji míjí Jedomělice, z jejich okolí sbírá několik drobných občasných vodotečí, dále plyne přes Libovici mělkým úvalem do Bysně, kde protéká pod historickým mostkem. Poté se přiblíží k městu Slanému, podchází novou i starou silnici I/7 a širokým obloukem míjí město ze severozápadní strany, kde protéká osadou Lidice se starobylým gotickým kostelíkem sv. Jakuba Většího. V těchto místech údolí potoka krátce využívá železniční trať 110 (Kralupy nad Vltavou – Slaný – Louny), jež se od potoka opět vzdaluje ve vesnici Otruby. V Otrubech také zleva ústí jediný významnější přítok, Lotoušský potok, dále Byseňský potok ze severní strany míjí vesnici Želevčice (zde podchází silnici II/118) a západně od Beřovic se zprava vlévá do Bakovského potoka, který jeho vody unáší dále do Vltavy.

Přítoky

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Byseň - Byseňský potok východně od mostku, mezi čp. 19 a 17.jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Byseň - Byseňský potok východně od mostku, mezi čp. 19 a 17