Bystřice (přítok Černého potoka)

Bystřice
Šnajberský rybník na potoce Bystřice
Šnajberský rybník na potoce Bystřice
Základní informace
Délka toku6,7 km
Plocha povodí10,97 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-10-02-0190
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Plzeňský kraj, Okres Domažlice - Babylon)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka, Radbuza, Černý potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bystřice je pravostranný přítok Černého potoka ve Všerubské vrchovině a Podčeskoleské pahorkatiněokrese DomažlicePlzeňském kraji. Délka toku měří 6,7 km,[1] plocha povodí činí 10,97 km².[2] Celý tok teče v přírodním parku Český les.

Průběh toku

Potok pramenínadmořské výšce 525 metrů asi 1 km od česko-německé státní hranice ve Všerubské vrchovině. Z malého bezpřítokového rybníčku nedaleko železniční stanice Česká Kubice, při jižním okraji obce, teče potok neobydlenou krajinou severním směrem. Mezi jeho 6. a 5. říčním kilometrem dochází k rozvětvení potoka do dvou koryt. Jedno je vlastní koryto potoka Bystřice a druhé 5,4 km dlouhé koryto náhonu Teplé Bystřice. Náhon Teplé Bystřice se ovšem vlévá do jiného recipientu, konkrétně říčky Zubřiny.[3] Bystrice dále pokračuje okolo přírodního útvaru, viklanu Čertova kamene a přitéká do obce Babylon. Zde napájí Babylonský rybník s rekreačním přírodním koupalištěm. Po průtoku rybníkem a obcí Babylon teče do dalšího, Černého rybníka. Po průtoku Černým rybníkem opouští, při hranici přírodní památky Louka u Šnajberského rybníka, Všerubskou vrchovinu a přitéká do Podčeskoleské pahorkatiny.[4] Protéká Šnajberským a Velkým rybníkem, kde voda potoka poháněla mlýn na Šnajberku, který mlel až do roku 1952 a po celkové adaptaci nyní slouží k bydlení.[5] Potok pokračuje západním směrem k železniční trati z Domažlic do Plané, kde se v těsné blízkosti tratě mezi Pilou, částí obce Trhanov, a Trhanovem zprava vlévá do Černého potoka.[6]

Odkazy

Reference

  1. HYDROEKOLOGICKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM VÚV TGM – Bystřice [online]. Dostupné online. 
  2. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2022-07-25]. S. 64. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-11-15. 
  3. HYDROEKOLOGICKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM VÚV TGM – náhon Teplé Bystřice [online]. Dostupné online. 
  4. Geomorfologická mapa území [online]. geoportal.gov.cz [cit. 2022-07-25]. Dostupné online. 
  5. Databáze vodních mlýnů [online]. vodnimlyny.cz [cit. 2022-07-25]. Dostupné online. 
  6. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2022-07-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Pila (Trhanov) Šnajberský rybník (1).jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Pila, část obce Trhanov, Šnajberský rybník, okres Domažlice