Bystré (okres Svitavy)

Bystré
Pohled na Bystré od Hartmanic
Pohled na Bystré od Hartmanic
Znak města BystréVlajka města Bystré
znakvlajka
Lokalita
Statusměsto
Pověřená obecPolička
Obec s rozšířenou působnostíPolička
(správní obvod)
OkresSvitavy
KrajPardubický
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 575 (2023)[1]
Rozloha14,10 km²[2]
Nadmořská výška604 m n. m.
PSČ569 92
Počet domů476 (2021)[3]
Počet částí obce2
Počet k. ú.2
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa městského úřadunám. Na podkově 2
Bystré
569 92 Bystré u Poličky
bystre@bystre.cz
StarostaMgr. Jan Neudert
Oficiální web: www.bystre.cz
Bystré
Další údaje
Kód obce577928
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bystré (německy Bistrau) je město nacházející se na východním okraji Čech v okrese SvitavyPardubickém kraji, zhruba 12 km jihovýchodně od Poličky. Žije zde přibližně 1 600[1] obyvatel. Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou.

Historie

Historický obrázek vpravo kostel, vlevo zámek Bystrá, (1815, Jiří František Čermák, vymaloval Joann Venuto, sbírka Rakouské národní knihovny / Österreichische Nationalbibliothek)

První písemná zmínka o městě Bystré pochází z roku 1200. V Kronice české od Václava Hájka z Libočan, kterou nelze brát jako věrohodný pramen, je v roce 1021 zmiňována tehdejší osada ležící asi kilometr na západ od dnešního města v místě zvaného U kostelíčka. Název pochází od názvu potoka, na kterém osada ležela – Bystrý.

Po vypálení původní osady byla na Trstenické stezce postavena nová trhová ves Bystré (zmiňována roku 1349) ve tvaru podkovy. Prvními majiteli obce Bystré byly páni z Mokošína. Od roku 1213 ves patřila ke svojanovskému panství. Za vlády Karla IV. byla povýšena na město. V pozdějších dobách získalo město řadu privilegií – např. vybírání mýta, právo týdenního trhu a jiné. V 16. století se novým majitelem města stal Jan Bezdružický z Kolovrat, jenž nechal přestavět místní tvrz. Roku 1604 zemřel a je pohřben v hrobce v místním kostele. Následujícími majiteli byli páni z Martinic, kteří zahájili v Hamrech (dnes část Bystrého) těžbu železné rudy. Za třicetileté války bylo město zpustošeno; v roce 1624 tudy táhl Albrecht z Valdštejna. V roce 1686 koupil bysterské panství Leopold z Valderode, ovšem roku 1707 jej ve veřejné dražbě koupil Jakub III. Hanibal, říšský hrabě z Hohenemsu, který dal ve městě postavit radnici. Za jeho syna František Rudolfa byl roku 1732 položen základní kámen k baroknímu kostelu a založeny nedaleké lázně Balda. Roku 1848 bylo zrušeno patrimoniální panství a město získalo vlastní správu. Roku 1869 smrtí říšské hraběnky Ernestiny rod Hohenemsů vymřel a bysterské panství tak připadlo císaři, resp. státu, který ho vlastnil až do vzniku Československa v roce 1918.

Znak a prapor

Znak

mini
mini

Znak města zobrazuje lovce, který na pokraji lesa zabil kopím medvěda. Pověst vypráví, že v době, kdy bylo Bystré spojeno se Svojanovem, byly daně z Bystrého a připojených obcí odváděny do Svojanova. Tam je odnášel výběrčí – snad jeden z konšelů. V hlubokých lesích mezi Hartmanicemi a Svojanovem jej přepadl medvěd, kterého muž oštěpem zabil. Tento znak je i na pečeti města.

Prapor

Prapor města má temně červené pozadí na němž jsou dva vlnité pruhy – zlatý a černý, které symbolizují, že město bylo založeno nad dvěma potoky – Zlatým a Bysterským. Prapor byl vysvěcen v roce 1998.

Pamětihodnosti

Radnice
Kostel sv. J. Křtitele
Sochařská výzdoba na náměstí
Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Bystrém (okres Svitavy).
  • Kostel svatého Jana Křtitele – Původní stavba pocházela zřejmě ze 12. století a prošla řadou změn. Nejvýznamnější byla přestavba z roku 1601, kterou nechal provést Jan Bezdružický z Kolovrat. Roku 1692 došlo k dostavbě budovy fary, na jejímž průčelí můžeme vidět znak tehdejších majitelů panství – pánů z Martinic a Valderode. V roce 1682 založila hraběnka Anna Kateřina z Martinic s povolením papeže karmelitánské bratrstvo. Do dnešní podoby byl kostel vystavěn v letech 17221726 tehdejším majitelem panství Františkem Rudolfem z Hohenemsu. Kostel byl vysvěcen 27. října 1726, uvnitř byl ale vybaven pouze oltářem a kazatelnou, obojí pocházelo z původního kostela. Trvalo dalších 30 let, než byl kostel zcela vybaven. Poslední velkou opravu kostel prodělal v letech 19851986. Tuto opravu inicioval a řídil tehdejší děkan ThDr. PhDr. Eduard Broj.
Z bohaté obrazové výzdoby stojí za zmínku např. příběhy ze života Kristova, 11 obrazů apoštolů, obrazy křížové cesty. Nad hlavním oltářem se nachází obraz sv. Jana Křtitele, který doplňují sochy jeho rodičů – Alžběty a Zachariáše.
  • Zámek Bystré - renesanční budova z roku 1585; za Františka Rudolfa z Hohenembsu barokně upraven
  • Radnice – První radní dům postavený v roce 1560 byl zčásti zděný a zčásti dřevěný a součástí byla městská šatlava. V roce 1716 se rozhodnutím Jakuba Hanibala z Hohenemsu začalo s výstavbou nové radnice, na jejíž výstavbu věnoval 330 kmenů dříví a 39 700 ks cihel. Dokončena byla o tři roky později. Budova byla zděná se sedlovou střechou a cibulovitou věží s hodinovým strojem. V radnici byla také tehdy šatlava.
Roku 1844 byla radnice opravena, ovšem o 55 let později poškozena požárem. Další opravy byly provedeny ve 20. století. Roku 1947 byly vyměněny původní krovy a jako krytina zvolena namísto šindele břidlice. V letech 19741975 byly provedeny úpravy obřadní síně. Zatím poslední rekonstrukce byly provedeny v letech 2002 a 2004.
  • Socha Panny Marie Sedmibolestné na náměstí Na podkově
  • Socha svatého Prokopa
  • Socha svatého Šebestiána
  • Pomník obětem 2. světové války
  • Sochy svatého Václava a svatého Jana Nepomuckého na mostě
  • Fara - barokní budova z let 1692-1697
  • Bývalá církevní škola s reliéfem Panny Marie
  • Sokolovna
  • Vápenka u bývalé střelnice Svazarm
  • Brtounova chalupa

Části města

Zajímavosti

Reliéf Panny Marie na budově ZUŠ

Režisér Vojtěch Jasný si Bystré a jeho okolí vybral pro svůj film Všichni dobří rodáci, který byl natočen roku 1968, a pro jeho volné pokračování Návrat ztraceného ráje, které bylo natočeno roku 1999.

Partnerská města

V roce 1999 podepsali zástupci výše uvedených obcí "Chartu vesnic". Projekt partnerství je zaměřen na hlavní myšlenku "Charty", že Evropu netvoří pouze města, že je tvořena i vesnicemi. V roce 2012 bylo město Bystré hostitelskou obcí festivalu "Kultura evropského venkova Bystré 2012".

Osobnosti

Fotogalerie

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Jeden z mnoha zaniklých vápencových dolů.jpg
Zaniklý vápencový důl, Bystré, okres Svitavy.
Bystre SY CZ flag.svg
Vlajka města Bystré, okres Svitavy. Zelený list se žlutým pruhem na dolním okraji, širokým čtvrtinu šířky listu, ve vlající polovině zvlněným se třemi vrcholy a dvěma prohČervený list se třemi svislými vlnitými pruhy: černým, červeným a žlutým, z nichž každý má jeden vrchol a jednu prohlubeň. Poměr všech polí na horním okraji listu je 3:2:1:2:7, na dolním okraji 4:2:1:2:6. (Pruhy symbolizují, že město bylo založeno nad dvěma potoky - Zlatým a Bysterským.)
Socha Jana Nepomuckého na bysterském náměstí.jpg
Socha Jana Nepomuckého na náměstí Na Podkově v Bystrém, okres Svitavy.
Schloss Bistrau, Chrudimer Kreises, aufgenommen von Franz Czermak, nachgemahlt von J. Venuto.jpg
Bystré (okres Svitavy). Schloss Bistrau, Chrudimer Kreises, aufgenommen von Franz Czermak, nachgemahlt von J. Venuto
Kostel v Bystrém.jpg
Autor: Vlasta Fišrová, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel sv. J. Křtitele
Náměstí v Bystrém.jpg
Autor: Vlasta Fišrová, Licence: CC BY-SA 4.0
Sochařská výzdoba náměstí
Reliéf Panny Marie v Bystrém.jpg
Autor: Vlasta Fišrová, Licence: CC BY-SA 4.0
Reliéf Panny Marie na budově ZUŠ
Bystre SY CZ old lime kiln.jpg
Bysterská vápenka focená z jižní strany.
Pohled na Bystré od Hartmanic.jpg
Pohled na Bystré (okres Svitavy) od Hartmanic.
Fara v Bystrém.jpg
Autor: Vlasta Fišrová, Licence: CC BY-SA 4.0
Fara na náměstí