Cévnatka

Modře zbarvená cévnatka

Cévnatka (choroidea) je jedna z vrstev stěny oční koule obratlovců (a to již např. u mihulí a jiných primitivních obratlovců).[1] Embryonálně vzniká z mezenchymu, který obklopuje vyvíjející se oční pohárek.[1] Anatomicky je to součást živnatky (lat. uvea).[2]

Živnatka se nachází mezi bělimou a sítnicí a v přední části přechází v řasnaté tělísko. V lidském oku je živnatka plošně největší složkou stěny oční koule, nicméně je velmi tenká (pouhých 0,2–0,4 mm). Je to vrstvička vaziva bohatá na cévy a pigmentové buňky, která se dá rozdělit na tři hlavní podvrstvy. Cévnatka umožňuje vyživování hlubokých vrstev sítnice a také napíná řasnaté tělísko a pomáhá tak udržet klidové zaostření oka na dálku.[3]

Reference

  1. a b KARDONG, Kenneth V. Vertebrates: Comparative Anatomy, Function, Evolution. 5. vyd. [s.l.]: The McGraw−Hill Companies, 2009. 
  2. živnatka - Vševěd.cz [online]. Dostupné online. 
  3. ČIHÁK, Radomír. Anatomie 3. Praha: Grada, 2004. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Calf-Eye-Posterior-With-Retina-Detached-2005-Oct-13.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Naib assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 2.5

Calf eyeball from a dissection done at University of Pennsylvania on 2005 Oct 13. In this photo, the retina has been loosened from the back of the eye and is hanging down (pinkish gray), revealing the tapetum lucidum (opalescent turquoise). The retina is still attached firmly to the optic nerve.

Permission is granted by Mark Fickett (the photographer and student/dissector) to use, modify, and distribute this image so long as attribution to him is maintained. (Notification upon use is requested but not required.)