Cíl (časopis)

Cíl
Datum založení1945
Datum zániku1948
Jazykčeština
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Klíčové osoby
VydavatelČeská strana sociálně demokratická
Odkazy
Číslo ČNBcnb002277827
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cíl byl československý časopis, šlo o socialistický týdeník pro kulturu a politiku.

Kulturně-politický týdeník vydávaný Československou stranou sociálně-demokratickou po druhé světové válce v Praze. Navazoval na tradici kulturně-politických týdeníků a revue, jakými byly např. Nová Svoboda či časopis Útok. První číslo vyšlo 21.10.1945. Vycházel do března 1948, kdy byl definitivně zastaven. Celkem vycházel zhruba dva a půl roku. 1945–1948. Časopis řídili: Bohuslav Kratochvíl a Karel Šourek. Redakční kruh byl sestaven z těchto osobností: Vilém Bernard, Evžen Erban; Jiří Fischer; Jiří Hájek; Jaroslav Havelka; Jaroslav Mecer; Bohumír Šmytl; František Kraus; Vladimír Meissner; Ladislav Pičman; Blažej Vilém.

Charakteristika

Články a politická publicistika byly věnovány vnitropolitické situaci v tehdejším Československu a politickým programům sociálně-demokratických stran ve Střední a Západní Evropě (1946–1947). Na stránkách časopisu probíhala i vnitřní debata, jakým směrem se má tehdejší sociální demokracie vydat. Byly zveřejněny informace o politice Labour Party ve Velké Británii a francouzské socialistické strany. Výtvarnému umění se pravidelně věnoval Karel Šourek, do filmové rubriky pravidelně přispívali Jan Kučera, který používal pseudonymu: Kinographicus, Jaroslav Brož aj. O divadelní tvorbě do Cíle pravidelně psala např. Olga Srbová. Za redakci odpovídal Jaroslav Mercer. Tiskl Cíl – Tiskařské a nakladatelské podniky – pobočný závod VII, v ulici Františka Zemana - VII.

Literatura

  • Cíl – Ročník. I-IV. – NK Praha. Signatura:54C 5564
  • Kdo je kdo v Československu. I. díl. (A-J). Připravila dokumentační skupina redakce ČTK (kolektiv publikační skupiny). Hlavní redaktor Václav brož, redakce slovenské části dr. Olga Slušná. Praha 1969.
  • Kdo byl kdo v našich dějinách ve 20. století, 2.sv. Milán Churán a kol. Libri, Praha 1998 (volně na www.libri.cz)
  • Vopravil, J.: Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře. SPN, Praha 1973, s. 430, 852, 1274.
  • Tauš, K.: Slovník cizích slov, zkratek, novinářských šifer, pseudonymů a časopisů pro čtenáře novin. Karel Jelínek, Blansko, 1947, s. 110.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“