CENIA
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) je příspěvkovou organizací Ministerstva životního prostředí (MŽP). Posláním CENIA je shromažďování, hodnocení a interpretace informací o životním prostředí a jejich poskytování odborné i laické veřejnosti.
CENIA spolupracuje se všemi poskytovateli datových zdrojů v resortu životního prostředí i s řadou výzkumných, vědeckých či univerzitních pracovišť. Podílí se na vývoji a poskytování vybraných datových a mapových služeb a je provozovatelem řady informačních systémů. CENIA využívá své odborné znalosti při přípravě národních hodnotících dokumentů a strategických a koncepčních materiálů vznikajících v gesci MŽP. Jednotlivé týmy pracovníků CENIA spolupracují jak na národních, tak i mezinárodních projektech, a CENIA tak profiluje svou pozici i na poli vědy a výzkumu.
V České republice je CENIA kontaktním místem Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) a je zapojena do Evropské informační a pozorovací sítě pro životní prostředí (Eionet). Současně je také národním kontaktním místem pro Infrastrukturu pro prostorové informace v Evropě (INSPIRE) a zastupujícím orgánem evropského programu ekoznačení – Ecolabel EU a programu Eco-Management and Audit Scheme (EMAS).
Historie
Za první předchůdkyni CENIA je považována Výpočetní a experimentální laboratoř (VEL), která byla počátkem 70. let 20. st. transformována na Racionalizační a experimentální laboratoř (REL) Státní komise pro vědeckotechnický a inženýrský rozvoj, jež provozovala sálový počítač EC1042 a zabývala se prodejem strojového času a výpočetními službami podnikům, organizacím, ministerstvům a ČVUT, a programováním.
Krátce po vzniku Ministerstva životního prostředí v lednu 1990 bylo REL přeměněno na Centrum ekologických informací (CEI), s úkolem vytvářet Jednotný informační systém o životním prostředí v České republice. Jeho významnou aktivitou se hned od počátku stalo vydávání Ročenky životního prostředí, která byla od roku 1996 rozšířena na česko-anglickou Statistickou ročenku životního prostředí České republiky.
K 1. 4. 1992 bylo CEI přeměněno na Český ekologický ústav (ČEÚ), který navíc zajišťoval řadu dalších úkolů, např. ekologická výchova a osvěta, dobrovolné nástroje ochrany životního prostředí, ekonomika životního prostředí, posuzování vlivů na životní prostředí, ekologická rizika a další. ČEÚ připravoval podklady pro státní politiku životního prostředí a patřil k prvním pracovištím v ČR, které zavedly e-mailovou poštu a internet. Významným rozšířením působnosti ČEÚ se následně stalo zřízení Agentury pro integrovanou prevenci znečištění (IPPC)[1] a Integrovaného registru znečišťování (IRZ)[2].
K 1. 4. 2005 byla z ČEÚ na základě rozhodnutí ministra životního prostředí zřízena CENIA, česká informační agentura životního prostředí. Název CENIA je zkratkou anglického přepisu: Czech ENvironmental Information Agency. Logo v podobě pampelišky vystihuje hlavní poslání agentury: Být centrem informací, které mají pevný základ, ale snadno se rozšiřují.
Činnosti
Základní účel CENIA je syntetický výzkum v oblasti ekologie a péče o životní prostředí a odborná podpora výkonu státní správy zejména v oblasti integrované prevence. Hlavními činnostmi a výstupy organizace jsou:
1. Monitoring životního prostředí, jehož cílem je sběr, koordinace a zajištění kvalitních informací o životním prostředí a přírodních zdrojích.
- Národní geoportál INSPIRE
- Národní inventarizace kontaminovaných míst (NIKM I, NIKM II)
2. Podpora strategického řízení, jejímž předmětem je tvorba vybraných indikátorových sad a příprava komplexních hodnotících dokumentů, zejména Zprávy o životním prostředí ČR, Zpráv o životním prostředí v krajích ČR (tzv. Krajské zprávy) a Statistické ročenky životního prostředí České republiky
- Indikátory životního prostředí pro Státní politiku životního prostředí ČR 2012–2020
- Indikátory zranitelnosti
- Indikátory odpadového hospodářství
- Zpráva o životním prostředí ČR, Zprávy o životním prostředí v krajích ČR, Statistická ročenka životního prostředí
3. Správa vybraných informačních systémů, jež zajišťují sběr, ověřování, zpracování a publikaci dat z příslušných oblastí životního prostředí
- Informační systém plnění ohlašovacích povinností ISPOP
- Informační systém odpadového hospodářství ISOH
- Informační systém statistiky a reportingu ISSaR
- Helpdesk EnviHELP
4. Odborná podpora výkonu státní správy prostřednictvím koordinace a sjednocování procesu IPPC v České republice, organizace zkoušek odborné způsobilosti dle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA/SEA) a prostřednictvím provozu Integrovaného registru znečišťování (IRZ)[2].
- Integrovaná prevence a omezování znečišťování IPPC[1]
- Integrovaný registr znečišťování IRZ[2]
- Posuzování vlivů na životní prostředí EIA/SEA
5. Ostatní činnosti
CENIA zprostředkovává udělování ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek/služba a Ekoznačky EU a administruje proces EMAS. Rovněž provozuje Portál/Databázi MA21 s cílem poskytnout informace o realizaci MA21 v ČR a poskytnout municipalitám nástroj pro prezentaci jimi naplňované úrovně procesu MA21.
6. Projektová činnost
CENIA naplňuje poslání informační agentury životního prostředí také realizací národních a mezinárodních projektů. Cílem projektové činnosti je podpora a rozvoj odborných agend a kapacit CENIA.
Kritika
Petr Mach v roce 2008 napsal: "Úřad CENIA je v podstatě státem placenou environmentalistickou organizací. Není tedy pouze zbytečný, je i škodlivý. Úřad by měl být okamžitě zrušen a zaměstnanci propuštěni. Mohou zkusit nabízet nálepku „ekologicky šetrný výrobek“ na trhu bez podpory 64 milionů korun, o které by se mohly snížit daně."[3].
Reference
- ↑ a b Oddělení integrované prevence [online]. CENIA, česká informační agentura životního prostředí [cit. 2013-12-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-19.
- ↑ a b c O IRZ [online]. CENIA, česká informační agentura životního prostředí [cit. 2013-12-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-16.
- ↑ MACH, Petr. Úřady na zrušení: CENIA. Laissez faire [online]. 1. září 2008 [cit. 2011-07-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-10-18.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Česká informační agentura životního prostředí na Wikimedia Commons
- Oficiální webové stránky CENIA
- Publikace CENIA, včetně Statistické ročenky a Zprávy o životním prostředí
- Informační systém statistiky a reportingu ISSaR Archivováno 10. 4. 2020 na Wayback Machine.
- Informační systém plnění ohlašovacích povinností ISPOP
- Informační systém odpadového hospodářství ISOH
- Informační systémy rezortu životního prostředí
- Informační systém EIA/SEA
- Helpdesk EnviHELP Archivováno 20. 12. 2013 na Wayback Machine.
- Integrovaná prevence a omezování znečišťování IPPC
- Integrovaný registr znečišťování IRZ Archivováno 10. 4. 2020 na Wayback Machine.
- Ekoznačení
- Místní agenda 21
- Národní geoportál INSPIRE
- Národní inventarizace kontaminovaných míst (NIKM I, NIKM II)
- Projekty CENIA
Média použitá na této stránce
Autor: The photonaut, Licence: CC BY-SA 4.0
Sídlo České informační agentury životního prostředí v Praze, Vršovická 1442/65.
Autor: Helka001, Licence: CC BY-SA 4.0
Fotografie vstupu do sídla organizace