Chronická obstrukční plicní nemoc

Chronická obstrukční plicní nemoc
Centrilobular emphysema 865 lores.jpg
Klasifikace
MKN-10J44.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rentgenový snímek hrudníku pacienta s CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN, dříve chronická bronchitida) je systémové zánětlivé onemocnění, které postihuje hlavně dýchací soustavu. CHOPN je v současné době léčitelná, ale není vyléčitelná.

Výskyt

V ČR je postiženo asi 8 % populace, především muži, ale výskyt u žen stoupá (kuřáctví), úmrtnost v důsledku tohoto onemocnění je asi 2000 pacientů ročně. Příčinou úmrtí je kardiovaskulární nemoci nebo bronchogenní karcinom (u stádia I a II), respirační selhání (stádium III a IV).[1]

Rizikové faktory

  • Kouření tabáku (vč. marihuany, vodní dýmky a dalších místně oblíbených typů kuřiva)
  • Kouř v domácím prostředí vznikající při vaření a vytápění
  • Prach a chemikálie nejen v pracovním prostředí
  • Dezinfekční čisticí prostředky: studie sledující zdraví více než 55 tisíc zdravotních sester po dobu více než 20 let ukázala, že sestry, které alespoň jednou týdně používaly dezinfekční čisticí prostředky, měly o 22 až 32 % vyšší riziko vzniku CHOPN.[2] Studie však zároveň konstatovala, že z provedeného sledování nejde přesněji určit hlavní důvod vzniku této nemoci.

Prevence

Pro prevenci CHOPN je nutné bezpodmínečné zanechání i pasivního kouření. Dále se doporučuje používání ochranných pomůcek snižujících množství vdechovaných prašných částic. Mezi doporučení patří i každoroční očkování jak proti chřipce, které snižuje závažnost onemocnění a úmrtnost pacientů s CHOPN až o 50 %[1], tak proti pneumokokové infekci.

Příznaky

Dole schéma průdušek u pacienta s CHOPN: přítomnost hlenu a rozpad alveolárních sept (plicní emfyzém)
  • Plicní
    • chronický kašel – může se odehrávat v epizodách a nemusí být doprovázen tvorbou hlenu[3]
    • chronické vykašlávání hlenu[3]
    • dušnost – která se v průběhu času zhoršuje[3]
    • snížení tolerance fyzické námahy
  • Systémové – (stádium III, IV)

Pro potvrzení diagnózy CHOPN je zapotřebí provést spirometrii. Je-li poměr FEV1/FVC (Tiffenauův index) po podání bronchodilatační látky nižší než 0,70, pak je to potvrzení CHOPN.[3]

Klasifikace

Podle výsledků vyšetření rozdělujeme CHOPN do čtyř stádií na lehkou, středně těžkou, těžkou a velmi těžkou.

Stádia CHOPN[4]
Stádium CHOPNVýsledky spirometrieKlinický obraz pacienta
I – lehkéFEV1/FVC < 0,70, FEV1 ≥ 80 % náležité hodnotyPacient může (ale nemusí) mít chronický kašel, expektorace, zároveň si nemusí uvědomovat, že jeho funkce plic je již abnormální.
II – středně těžkéFEV1/FVC < 0,70, FEV1 = 50–80 % náležité hodnotyPacient může být rovněž bez chronických příznaků, ale většinou jsou přítomny a dochází k jejich progresi. Navíc se objeví námahová dušnost, která pacienta většinou donutí vyhledat lékaře. Mohou se vyskytnout exacerbace.
III – těžkéFEV1/FVC < 0,70, FEV1 = 30–50 % náležité hodnotyOpět nemusí být přítomný kašel a expektorace, ale zhoršuje se dušnost, která pacienta výrazně limituje i při běžných denních aktivitách. Exacerbace se opakují, kvalita života je zhoršena.
IV – velmi těžkéFEV1/FVC < 0,70, FEV1 < 30 % náležité hodnoty, nebo < 50 % a zároveň je přítomna komplikace onemocnění (plicní hypertenze, cor pulmonale, chronická respirační insuficience)Kvalita života je velmi zhoršena. Exacerbace může pacienta ohrozit na životě.

V Česku jsou pacienti kvůli zpřesnění léčby fenotypizováni. Rozeznáváme fenotyp bronchitický, emfyzematický, častého exacerbátora a další.

Odkazy

Reference

  1. a b CHOPN. Wikiskripta [online]. 2013 [cit. 2014-04-01]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/index.php?title=CHOPN
  2. Miroslav Šuta, Vladimír Šťovíček: Gruntování s rozumem. Co je čisté, nemusí být zdravé...?, Český rozhlas Plzeň, Zdraví "v cajku", 19. prosince 2017
  3. a b c d COPD Diagnosis and Management At-A-Glance Desk Reference. 2013. Dostupné z: http://www.goldcopd.org/uploads/users/files/GOLD_AtAGlance_2013_Feb20.pdf Archivováno 22. 1. 2014 na Wayback Machine
  4. ČEŠKA, Richard, et al. Interna. 1. vydání. Praha : Triton, 2010. 855 s. s. 461. ISBN 978-80-7387-423-0.

Externí odkazy

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.
Copd 2010.jpg
Figure A shows the location of the lungs and airways in the body. The inset image shows a detailed cross-section of the bronchioles and alveoli. Figure B shows lungs damaged by COPD. The inset image shows a detailed cross-section of the damaged bronchioles and alveolar walls.
COPD.JPG
Autor: James Heilman, MD, Licence: CC BY-SA 3.0
A chest X-ray demonstrating severe COPD. Note the small size of the heart in comparison to the lungs.
Centrilobular emphysema 865 lores.jpg
Gross pathology of lung showing centrilobular emphysema characteristic of smoking. Closeup of fixed, cut surface shows multiple cavities lined by heavy black carbon deposits.