Congrès International d'Architecture Moderne
Congrès International d'Architecture Moderne (CIAM) byla organizace, která vznikla na popud řady významných, pokrokově smýšlejících architektů, které překvapilo rozhodnutí v soutěži na palác Společnosti národů, konané roku 1926 v Ženevě. V té se poprvé střetlo moderní, pokrokové pojetí architektury s konzervativním. Tito si nadále chtěli ujasnit a prověřit své názory a vize.
Hlavními organizátory prvního kongresu CIAM byli Le Corbusier a švýcarský teoretik Sigfried Giedion. Pozváni byli také čeští architekti Josef Gočár, Jaromír Krejcar, Adolf Loos a Oldřich Starý, kteří se nakonec nezúčastnili. První kongres se konal na zámku La Sarraz u Lausanne v roce 1928. Zabýval se tématy urbanismu, národohospodářství, architektura a veřejné mínění, architektura a stát. Architekti zdůrazňují požadavek kolektivního pozemkového hospodářství, kritizují výchovu architektů i výsadní postavení oficiálního akademismu. V roce 1935 se stali českými delegáty na návrh Le Corbusiera, Bohuslav Fuchs a František Lydie Gahura.
Manifest, který podepsala řada významných architektů: (H. P. Berlage, H. Häring, Le Corbusier, A. Lurçat, E. May, H. Meyer, G. Rietveld) později vyvrcholil na čtvrtém kongresu v podepsání tzv. Athénské charty.
V Československu se ustanovila samostatná místní skupina CIAM včele s architektem Františkem Kalivodou.[1] Kongresu v roce 1947 se účastnil též Ervín Katona.[2]
Témata kongresů
- 1929: Frankfurt nad Mohanem – Bydlení pro sociálně slabé obyvatele
- 1930: Brusel – Racionální rozdělení městské půdy
- 1933: Marseille-Athény – Přijetí tzv. Athénské charty
- 1947: Bridgwater – Syntéza umění, regionální plánování
Odkazy
Reference
Literatura
- Haas, Felix; Architektura 20. století; SPN, Praha, 1983
- Hanáčková, Marcela; Česká poválečná skupina CIAM a Team 10; in: Stavba 5/2009, str. 78-83; diplomová práce autorky z r. 2007 na shodné téma dostupná online
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Congrès International d'Architecture Moderne na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Netherlands Architecture Institute (NAI), Licence: CC BY-SA 2.0
Otterlo Meeting 1959, (also CIAM '59), organised by Team 10. Meeting place, Kröller-Müller Museum, located in the Hoge Veluwe National Park, 43 participants. Dissolution of the organisation CIAM (Congrès International d'Architecture Moderne).
Photo, from left to right: Peter Smithson 0,27 / Jacob Bakema 0,29 / Alison Smithson 0,36 / Georges Candilis 0,43 / Shadrach Woods 0,49 / Aldo van Eyck 0,50 / Giancarlo de Carlo 0,63 / Kenzo Tange 0,88. (Photographer unknown)
NAi Collection, TTEN
Translation of the Dutch commentary: In 1959 the Netherlands was the stage of world history, when a small group of young architects dispensed with the prestigious Congrès Internationaux d’Architecture Moderne (CIAM). This new generation found the rational approach of CIAM adherents overly one-sided. With J.B. Bakema as chairman, this small international vanguard championed a humane architecture. In Otterlo the group formulated a new, influential ideology that takes human relations as the basis for architecture and urban planning. In Otterlo, the Team 10 ‘dwarf’ dealt the fatal blow to the CIAM ‘giant’.