CODLAG
CODLAG (anglická zkratka za Combined diesel-electric and gas), či CODELAG ( Combined diesel-electric and gas), je kombinovaný námořní pohon založený na kombinaci dieselgenerátorů, elektromotorů a plynové turbíny. Jedná se o modifikací pohonného systému typu CODAG.
Dieselgenerátory vyrábějí elektřinu pro napájení elektromotorů, které přes hřídele roztáčejí lodní šrouby. V případě potřeby vyšší rychlosti pak lze zapojit plynovou turbínu, která přes převodovku a spojku roztáčí tytéž lodní hřídele. Jestliže není turbína v provozu, lze ji díky spojce odpojit a využít tak ekonomičtější pohon elektromotory.
Elektrická energie generovaná dieselgenerátory slouží nejenom k pohonu plavidla, ale i k napájení ostatních lodních systémů. Odpadá tedy nutnost mít zvlášť dieselmotory pro pohon a zvlášť pro generování elektřiny, čímž se i zjednodušuje obsluha a zlevňuje provoz. Elektromotory mohou být na hřídele napojeny přímo, takže se dále zjednodušuje převodové ústrojí a převodovka je třeba pouze pro připojení turbíny.
Další výhoda CODLAG uspořádání je v tom, že dieselmotory nejsou mechanicky spojeny s hřídelemi lodních šroubů a tudíž je lze umístit tak, aby se snížila hladina hluku způsobeného jejich provozem. Toto je výhodné zejména u protiponorkových plavidel.
Příklady lodí s CODLAG pohonným systémem
- Britské fregaty třídy Type 23/Norfolk
- Letadlové lodě britského projektu CVF: HMS Queen Elizabeth (R08) a HMS Prince of Wales (R09)
- Německé fregaty třídy Baden-Württemberg
- Španělské fregaty třídy Bonifaz
- Americké fregaty třídy Constellation
- GTS Finnjet (finský trajekt (cruiseferry))
Média použitá na této stránce
Working principle of marine CODLAG systems.
Note that in reality, the clutches would be placed somewhere else (e.g. into the gearboxes).