COVID-19 High Performance Computing Consortium

COVID-19 High Performance Computing Consortium je uskupení státních a akademických institucí a soukromých společností z USA, které v březnu 2020 v reakci na probíhající pandemii covidu-19 začaly koordinovat poskytování výpočetní kapacity svých superpočítačů za účelem výzkumu koronaviru SARS-CoV-2 s cílem urychlit vývoj léku a vakcíny proti onemocnění covid-19.

Koordinační roli v tomto uskupení plní kancelář prezidenta spojených států, US Department of Energy a firma IBM.[1]

Vzniklá síť má k dispozici 16 superpočítačů o celkovém výpočetním výkonu 330 PFLOPS. Celkem v rámci počítačů funguje 775 000 jader CPU a 34 000 GPU.

Výzkumníci mohou požádat o přístup k takto soustředěné výpočetní kapacitě především kvůli simulacím specifických molekul. Simulace jsou v tomto kontextu využitelné především pro předpovídání možných mutací a postupné evoluce viru a pro méně výkonné počítače jsou prakticky nezvládnutelné kvůli nutnosti vyhodnocení velkého množství proměnných.[2]

Členské organizace

Soukromý sektor
Akademické instituce
Národní laboratoře spadající pod Department of Energy
Federální agentury
  • National Science Foundation
    • Pittsburgh Supercomputing Center
    • XSEDE
  • NASA

Zapojené počítače

Součástí sítě je mimo jiné Summit z národní laboratoře Oak Ridge (v březnu 2020 nejvýkonnější centralizovaný superpočítač na světě) nebo superpočítač Sierra z laboratoře Lawrence Liwermoore.[3]

Odkazy

Reference

  1. Microsoft joins White House consortium to fight Covid-19. Technology Record [online]. [cit. 2020-03-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. COVID-19 Vaccine Developers Gain Enhanced Access to Supercomputers. The Scientist Magazine® [online]. [cit. 2020-03-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. DoE Expands on Role of COVID-19 Supercomputing Consortium. HPCwire [online]. 2020-03-25 [cit. 2020-03-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy