CSS Virginia

Objednána1861
Zahájení stavby1862 (jako USS Merrimack)
Spuštěna na vodu8. března 1862
Uvedena do služby1862
OsudPotopena vlastní posádkou 11. května 1862
Takticko-technická data
Výtlakpřibližně 3200 t
Délka84 m
Šířka11,8 m
Ponor6,7 m
Rychlost9 uzlů (17 km/h)
Posádka320
Pancíř102mm železný pancíř
Výzbroj2× 178mm kanón
2× 152mm kanón
6× 229mm (hladkohlavňové)
2× 12liberní houfnice

CSS Virginia byl obrněnec námořnictva Konfederace z doby americké občanské války. Při stavbě lodě byl použit trup potopené americké lodě USS Merrimack.

Virginia se v březnu 1862 střetla v bitvě na Hampton Roads s unionistickým obrněncem USS Monitor. Tato bitva je považována za první střetnutí obrněných lodí v historii.

Obrněné lodě v té době byly novinkou, která způsobila revoluci v povaze námořních střetnutí. Vůbec první lodí chráněnou železným pancířem se stala teprve v roce 1859 francouzská loď La Gloire.

USS Merrimack

USS Merrimack před přestavbou na obrněnec

Když se stát Virginie odtrhl od americké unie, důležitou federální základnou na jeho území byla loděnice Gosport Shipyard v Portsmouthu, kde byly lodě i stavěny. Aby se přístav nedostal do rukou Konfederace, bylo rozhodnuto jej zničit. To se ale nepodařilo. Parní fregata USS Merrimack klesla na dno přístavu ještě než stihla zcela vyhořet.

CSS Virginia

Po obsazení přístavu armádou Konfederace byla loď vyzvednuta a bylo rozhodnuto o její přestavbě na obrněnou loď. Byla přejmenována na Virginia a byly z ní odstraněny všechny nástavby. Od čáry ponoru nahoru byla opatřena pancířem o tloušťce 102 mm. Pancéřovaná nástavba začínala těsně nad čarou ponoru a byl v ní prostor pro deset děl. Dopředu a dozadu mířil 178mm kanón, a na obou bocích bylo po čtyřech střílnách. Konstruktéři lodi věděli o plánech Unie na postavení vlastního obrněnce, a protože děla Virginie by takovou loď nemusela ohrozit, byla loď vybavena klounem.

Pohon lodi zůstal zachován z Merrimacku, a byl poznamenán působením slané vody po zatopení lodi. Pancéřování znamenalo nárůst výtlaku, což spolehlivost pohonu dále komplikovalo.

Bitva na Hampton Roads

Podrobnější informace naleznete v článku Bitva na Hampton Roads.

První den

Virginia taranuje a potápí USS Cumberland
Obraz střetnutí lodě Virginia a USS Monitor

Bitva na Hampton Roads začala 8. března 1862 kdy Virginia, v doprovodu dalších lodí, vyplula z přístavu, aby napadla lodě Unie, které prováděly jeho blokádu. V době vyplutí byli na palubě Virginie dělníci, kteří dokončovali poslední úpravy. Loď podporovaly dělové čluny CSS Raleigh a CSS Beaufort (ex Caledonia), ozbrojené původně civilní kolesové parníky CSS Patrick Henry (ex Yorktown) a CSS Jamestown a ozbrojený remorkér CSS Teaser (ex York River).

Nejbližší loď Unie, USS Cumberland, byla taranována a potopena. Při svém potopení však odlomila z Virginie její kloun. Pak se Virginie dostala do souboje s vlajkovou lodí Unie, USS Congress, která se po hodinu trvajícím střetnutí a vážných ztrátách vzdala.

Ani Virginia však ze střetnutí nevyšla bez poškození. Palba Cumberlandu, Congressu a pobřežní baterie Unie zničila komín a ztráta tahu znamenala snížení už beztak nízké rychlosti lodi. Také byla zničena dvě z jejích děl a poškozená byla část pancéřových plátů. Kapitán Virginie pak napadl loď USS Minnesota, která najela na mělčinu a nakonec bitvu přečkala vážně poškozena. Virginia následně přerušila boj a vrátila se do přístavu. Její kapitán chtěl zničit zbytek blokádních lodí následujícího dne.

Druhý den

Té noci na bojiště připlul obrněnec Unie USS Monitor, který spěchal pomoci udržet blokádu u Hampton Roads. Následujícího dne 9. března 1862 došlo k historicky prvnímu střetnutí obrněných lodí. Menší a obratnější Monitor byl schopen Virginii vymanévrovat a jelikož byla jeho paluba nízko nad hladinou, bylo velmi těžké ho zasáhnout. Virginie měla zase silnější výzbroj. Žádné z lodí se tak přes řadu zásahů nepodařilo svého protivníka výrazně poškodit. Bitva skončila nerozhodně, pro Konfederaci byla strategickou prohrou, protože se jí nepodařilo přerušit rok trvající námořní blokádu.

V následujících měsících Virginie ještě několikrát vyplula, aby nalákala Monitor do střetnutí, ale k němu již nedošlo a žádná z lodí se nedostala do další bitvy.

Konec Virginie

Litografie zachycující zánik plavidla Virginia

9. května 1862 dobyly síly Unie jižanský Norfolk, čímž CSS Virginia přišla o svůj domovský přístav. Pro únik po otevřeném moři neměl obrněnec dostatečné plavební vlastnosti, pro velký ponor nebyl ale schopen ani plavby proti proudu řeky James River. V situaci, kdy se nepřátelské síly blížily, rozhodl tehdejší kapitán Virginie komodor Josiah Tattnall vyhodit loď do povětří, aby nepadla do rukou nepřítele. K tomuto došlo 11. května 1862 u ostrova Crane – CSS Virginia se potopila po velké explozi nashromážděné munice.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku CSS Virginia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

CSSVirginia1862.2.ws.jpg
CSS Virginia
  • Caption text: "Photo # NH 61676 Artwork of CSS Virginia"
Destruction of Merrimac, May 11, 1862.png
Destruction of the rebel monster "Merrimac" off Craney Island May 11th 1862. lithograph, hand colored.
TerrificCombatBetweenMonitor&Merrimac2.png
TITLE: Terrific combat between the "Monitor" 2 guns & "Merrimac" 11 guns: in Hampton Roads March 9th., 1862
Cumberland rammed by Merrimac.png
TITLE: The sinking of the "Cumberland" by the iron clad "Merrimac", off Newport News Va. March 8th 1862