Zápasnický stylnárodní zápas, volný styl
Olympijské kruhy Zápas na LOH
zlatoLOH 2004 Athény−84 kg
Mistrovství světa v zápasu ve volném stylu
stříbroMS 2003 New Yorkstřední váha

Cael Norman Sanderson (* 20. června 1979 Salt Lake City) je bývalý americký zápasníkvolnostylař, olympijský vítěz z roku 2004.

Sportovní kariéra

Pochází ze zápasnické rodiny a zápasení se věnoval od útlého dětství v utahském Heber City. Jeho otec Steve byl učitelem tělesné výchovy na střední škole Wasatch High, kde nastoupil jako student a zápasil za školní tým Wasps. Střední školu dokončil se zápasovou bilancí 127 vítězství a 10 porážek. V roce 1998 vstoupil v Ames na Iowa State University, kde zápasil za univerzitní tým Cyclones pod vedením Bobbyho Douglase. Univerzitu dokončil v roce 2002 s čistou zápasovou bilancí 159 vítězství a 0 porážek. Prestižní sportovní časopis Sports Illustrated ho za tento ojedinělý výsledek umístil v roce 2002 na titulní stránku dubnového vydání.[1]

V roce 2003 se dostal do užšího výběru americké volnostylařské reprezentace a druhým místem na domácím Mistrovství světa v New Yorku se kvalifikoval na olympijské hry v Athénách v roce 2004. Do Athén přijel výborně přípravený. Ze základní skupiny postoupil z prvního místo do čtvrtfinále proti Íránci Madžídu Chodáímu. Vyrovnané čtvrtfinále vyhrál v nastavevní 6:5 na technické body. V semifinále porazil Kubánce Yoela Romera 3:2 na technické body a ve finále nastoupil proti jižnímu Korejci Mun Ui-čeovi. První poločas finále skončil nerozhodně 0:0. Začátkem druhého poločasu nařídil rozhodčí klinč, který neustál a prohrával 0:1 na technické body. Ve druhé minutě druhého poločasu porazem s útokem na nohy otočil skóre na 2:1 a rozhodující třetí bod přidal minutu před koncem opět po vydařeném útoku na soupeřovi nohy. Získal zlatou olympijskou medaili. Vzápětí ukončil sportovní kariéru. V roce 2011 své rozhodnutí přehodnotil, ale do americké olympijské kvalifikace v roce 2012 nenastoupil.[2]

Věnuje se trenérské práci. V roce 2012 získal zlatou olympijskou medaili ve volném stylu jeho svěřenec Jake Varner a stříbrnou olympijskou medaili Jaime Espinal.