Café Habsburg v Ostravě

Café Habsburg
Poloha
AdresaMoravská Ostrava, ČeskoČesko Česko
UliceZámecká
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky12144/8-3288 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Café Habsburg v Ostravě je polyfunkční dům převážně v secesních formách, postavený firmou Mihatsch a Ulrich pro ostravské podnikatele Jana Chmela a Františka Chmela. Hrubá stavba byla dokončena v roce 1901 a 25. března 1902 byla slavnostně v patře domu otevřena kavárna, která dala budově jméno. Kromě kavárny byla stavba určena rovněž pro prodejny a byty. Od roku 1918 byl název kavárny změněn na Praha. Kavárna funguje (již pod jiným názvem) v patře domu i nyní.

Ve 20. století se proměnila urbanistická situace domu na nároží ulic Zámecká a Poštovní. Původně se stavba obracela do Masarykova náměstí jen zaobleným nárožím, dříve akcentovaným vížkou. V roce 1968 byl zbořen blok budov v jihozápadní frontě náměstí, a tak se plně otevřel pohled z náměstí na jihovýchodní průčelí Café Habsburg.

Objekt, jenž je kulturní památkou, se nachází při ulici Zámecká 41/2 v Městské památkové zóně Moravská Ostrava.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dům s kavárnou Praha (bývalá) crop.jpg
Autor: Magdon, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: