Caffè crema

Šálek caffè crema

Caffè crema je italský název pro dva kávové nápoje:[1]

  • starý název pro espresso ve 40. a 50. letech 20. století.
  • dlouhé espresso podávané ve Švýcarsku, Rakousku a italských Tyrolích v severní Itálii od 80. let.[2]

Dá se tedy považovat za švýcarskou, rakouskou nebo alpskou verzi espressa. "Caffè crema" byl původní termín pro moderní espresso, tedy kávový nápoj z horké vody protlačované kávovým prachem zavedený v roce1948 Gaggiou k popisu světle hnědé pěny na espressu. Výraz později vytlačilo právě slovo "espresso".

Jako barvitější synonymum pro espresso se termín příležitostně užívá v balírnách kávy, např. "Jacobs Caffè Crema" a "Kenco Café Crema". Výraz „crema“ nemá sám nic společného s krémem, smetanou resp. šlehačkou nebo s umělým napěněním a odkazuje výhradně na přirozenou pěnu, typickou pro espresso z čerstvě mleté kávy a tím spíše právě pro caffè crema.

Švýcarský nápoj

Caffè crema znamená dlouhý espresso drink, populární od 80. let v jižním Švýcarsku a severní Itálii. Je také obecně podáváno jako standard "café traditionnel" v Belgii. Vyrobí se jako espresso ze 120 až 240 ml vody a hruběji umleté zrnkové kávy stejné hmotnosti.

Caffè crema leží na dlouhém konci stupnice ristretto – espresso (normale) – lungo – caffè crema a je podstatně delší, než lungo, přibližně dvakrát. Približné stupně dávkování této stupnice je 1:2:3:6[3] s dávkováním vody: 30 ml pro ristretto, normale bývá 60 ml, lungo 90 ml a 180 ml pro caffè crema. Dávky jsou ovšem orientační, např. pro caffè crema od 120 do 240 mililitrů. Kromě hrubší zrnitosti mleté kávy se louží prakticky stejně jako espresso i s ukončením jako běžné espresso při blednutí, zesvětlení výluhu, což trvá přibližně stejně, jako u espressa, 25 až 30 sekund.[2][3] Někteří pěchují prášek méně nebo louhují o 10 sekund déle a hrubší zrna umožňují dávat o trochu méně kávy do filtru apod.

Důvodem pro caffè crema je tradiční velký hrnek na kávu. Malé espresso z Gaggiova stroje z roku 1948 vyžadovalo ruční protlačení a jedno espresso z 30 ml bylo maximum pro extrakci. Vývoj kávovaru s čerpadlem v roce 1961 od firmy Faema[4] odstranil toto omezení, ale chuť i dávka se zachovaly i v nových přístrojích až do 80. let.

Caffè crema není v anglosaském světě běžný nápoj. Kavárny místo něj podávají „americano“ nebo „long black“. Caffè crema se v 80. letech krátce užívalo v Austrálii, ale nahradil ho long black.[2]

Související články

  • espresso
  • americano (káva) – k esperessu se dodá horká voda
  • káva
  • horké nápoje
  • long black – káva známá v Austrálii
  • lungo - polodlouhá verze espressa

Reference

  1. Stručné dějiny kávy, anglicky, Jim Schulman
  2. a b c Jak připravit caffè crema, anglicky 26.5.2005
  3. a b Vaření kávových nápojů, anglicky
  4. Historie firmy FAEMA. www.espressobar.cz [online]. [cit. 2015-11-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-11. 

Média použitá na této stránce

CremaWithSwirls.jpg
Autor: HSwaff, Licence: CC BY-SA 4.0
Crema floating atop a cup of espresso. Swirls and color variation are clearly visible in the foam.