Camille Guérin
Camille Guérin | |
---|---|
Narození | 22. prosince 1872 Poitiers |
Úmrtí | 9. června 1961 (ve věku 88 let) Paříž |
Místo pohřbení | hřbitov sv. Jakuba |
Alma mater | École nationale vétérinaire d'Alfort |
Povolání | mikrobiolog, veterinární lékař a lékař |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Camille Guérin (22. prosince 1872 Poitiers – 9. června 1961 Paříž) byl francouzský veterinář a biolog. S lékařem Albertem Calmettem je objevitelem vakcíny proti tuberkulóze BCG (Bacillus Calmette - Guérin). Svůj objev publikovali v roce 1908 a vakcínu nazvali podle svých jmen.
V roce 1919 se Guérin stal vedoucím oddělení Pasteurova ústavu v Lille. V roce 1928 se stal vedoucím oddělení tuberkulózy v Pasteurově ústavu v Paříži, v roce 1939 místopředsedou Národního výboru na obranu proti tuberkulóze, v roce 1948 předsedou prvního mezinárodního kongresu BCG a v roce 1951 předsedou Lékařské akademie. V roce 1955 obdržel od Francouzské akademie věd cenu Grand Prix de la recherche scientifique.
Kariéra
Camille Guérin se narodil v roce 1872 v Poitiers ve Francii jako syn zprostředkovatele veřejných prací, který zemřel na tuberkulózu v roce 1882. V letech 1892 až 1896 studoval veterinární lékařství na Národní veterinární škole v Alfortville a zároveň působil jako asistent patologa Edmonda Nocarda (1850–1903). Promoval v roce 1896. V roce 1897 nastoupil do Pasteurův ústavu v Lille a začal spolupracovat s Albertem Calmettem. Zpočátku byl zodpovědný za přípravu vakcíny proti hadímu jedu a neštovicím. Vyvinul zde metodu pro hodnocení latentní virulence vakcíny. Od roku 1900 se věnoval téměř výhradně dvěma vědeckým výzkumům: vakcinaci proti tuberkulóze a vakcinaci proti neštovicím, kterou o století dříve zavedl anglický lékař Edward Jenner.
V roce 1905 poprvé objevil, že bacil tuberkulózy skotu (Mycobacterium bovis) může imunizovat zvířata, aniž by vyvolal onemocnění. Následně spolupracoval s Calmettem na vývoji strategie ke snížení virulence tohoto bacilu postupnou kultivací. V roce 1908 získali s Calmettem aktivní imunologický přípravek a nazvali ho podle svých jmen Bilié (= vakcína) Calmette a Guérin (BCG). V roce 1915 byl jejich výzkum přerušen okupací Lille. Obnovili ho až v roce 1918 po osvobození. V roce 1921 kultivací BCG získali vakcínu, která mohla být použita u lidí.
V roce 1924 vláda schválila rozšíření používání BCG na lidské novorozence.
Guérin zemřel v roce 1961 ve věku 88 let v Pasteurově nemocnici v Paříži a byl pohřben vedle své ženy Marie v Châtelleraultu.
Pocty
Různé veřejné instituce a ulice nesou jméno Camilla Guérina:
- budova Národní veterinární školy v Alfortville
- střední škola v Poitiers (Lycée Camille-Guérin)
- několik vysokých škol: v Saint-Méen-le-Grand, Poitiers, Vouneuil-sur-Vienne
- nemocnice v Châtelleraultu
- univerzitní rezidence v Limoges
- ulice v těchto městech Francie: Poitiers, Limoges, Nantes, Cholet, La Roche-sur-Yon, Château-d'Olonne, Lille, Caen, Beauvais, Bourges, Béthenville, Sailly-sur-la-Lys, Bressuire, Thouars a Pézenas.
Související články
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Camille Guérin na francouzské Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Camille Guérin na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: NIAID, Licence: CC BY 2.0
Scanning electron micrograph of Mycobacterium tuberculosis bacteria, which cause TB (circular foreground image; virus is colorized red) and a PET/CT scan showing TB infection (red) in a patient’s lungs (background image). Images courtesy of Clifton Barry III, Ph.D., Chief, Tuberculosis Research Section, NIAID Laboratory of Clinical Immunology & Microbiology. Credit: NIAID
Affiche de 1917 qui intervient dans une campagne de prévention suite à la Grande Guerre qui s'accompagne d'une recrudescence de la mortalité tuberculeuse : dans une scène de rue miséreuse de la vie quotidienne, le premier et le second plan montrent des personnes victimes potentielles de la tuberculose en raison de la promiscuité, du manque d'hygiène et de l'alcool supposé être le lit de la tuberculose, les ouvriers pouvant dépenser une grande partie de leur salaire en alcool, entraînant la sous-alimentation et la malnutrition. L'arrière-plan est dominé par la Grande Faucheuse.