Canadian War Museum
Canadian War Museum | |
---|---|
Údaje o muzeu | |
Stát | Kanada |
Založeno | 1880 |
Zeměpisné souřadnice | 45°25′2″ s. š., 75°43′2″ z. d. |
Webové stránky | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. | |
Canadian War Museum (francouzsky: Le Musée canadien de la guerre) sídlí v Ottawě ve státě Ontario. Instituce vzdává hold kanadským veteránům a připomíná válečné konflikty, kterých se kanadští vojáci v historii zúčastnili. Museum je součástí National museums of Canada.
Canadian War Museum dokládá historii konfliktů od předkolumbovského období až po Válku v zálivu a kanadské mírové úsilí v operacích OSN. Vlastní rozsáhlou sbírku artefaktů a vojenské techniky. K nejznámějším exponátům patří zejména Hitlerova limuzína Mercedes Typ 770, tank T-72 Nationale Volksarmee NDR či 88mm kanón Flak.
Historie
Muzeum bylo založeno v roce 1880 jako sbírka vojenských artefaktů v majetku kanadské federální vlády. Organizována byla důstojníky – příslušníky posádky pevnosti v Ottawě.
Muzeum bylo oficiálně založeno v roce 1942, ale až do roku 1967 nemělo svou vlastní budovu. Tehdy převzalo bývalou budovu archívu na Sussex Drive, mezi Královskou kanadskou mincovnou a budoucí Kanadskou Národní galerií. Tento komplex budov byl však brzy příliš malý a část exponátů musela být uložena v depozitářích skladiště Vimy House. Obě budovy byly pro veřejnost uzavřeny v roce 2004.
V devadesátých letech vláda rozhodla o přemístění expozic do nových prostor ve východní části Ottawy, blízko Canada Aviation Museum. Poloha tohoto plánovaného komplexu byla kritizována pro velkou vzdálenost od centra města a jeho hlavních pamětihodností. Proto bylo vybráno nové „prominentní“ místo na břehu řeky Ottawa blízko Parliament Hill a ostatních národních institucí. Nové umístění dovoluje i pořádání ceremoniálních pochodů od muzea k Národnímu válečnému památníku.
Nové expozice byly otevřeny s velkou slávou v květnu 2005. Většina expozic je umístěna v přízemních prostorách a prohlídka tvoří jediný okruh rozdělený tematicky do čtyř sekcí.
Battleground
Tato část představuje nejstarší dějiny Kanady, od bojů mezi původními obyvateli, později od objevu Evropany a bojů proti domorodým obyvatelům až k bojům o nezávislost a britsko-americké válce.
For Crown and Country
Sekce popisující období let 1885 až 1931, začíná Búrskými válkami v Jižní Africe a pokračuje první světovou válkou s částmi Západní fronta, Zákopová válka, Bitva u Vimy a Operace Passchendale, Drahé vítězství a Důsledky války. V této sekci jsou promítány dva filmy, jeden je o Vimy, druhá o důsledcích války.
Forged in Fire
Expozice let 1931 až 1945, začínající Nástupem diktátorů pokračující k druhé světové válce. Jsou zde zahrnuty počátky vlády Adolfa Hitlera, Mussoliniho, a generála Tódžó.
Při prohlídce získají návštěvníci informace o bojích v Atlantiku, Pacifiku, na domácí frontě, vylodění v Dieppe, letecké bitvě o Británii, italském tažení a invazi do Normandie. Poslední dvě části jsou nazvány Osvobození a vítězství a návrat domů. Uprostřed expozice „Normandie“ je velký průhled do LeBreton Gallery, umístěné v nižším patře.
A Violent Peace
Sekce od roku 1945 se dělí na části Od světové války k válce studené, Korejská válka, NATO, NORAD, Operace OSN a Soumrak studené války. Během prohlídky jsou promítány krátké filmy dokumentující moderní mírové úsilí i válečné konflikty. Poslední část je věnována událostem 11. září 2001 a válce v Iráku i pádu Saddáma Husajna.
Část NATO zahrnuje i simulované válečné hry a návštěvníci mají možnost porovnat své schopnosti se současnými vojenskými požadavky.
LeBreton Gallery
Galerie v nejnižší části představuje velké množství vojenské techniky:
- dvě varianty tanku Leopard 1
- tank Chieftain
- BVP-1
- Iltis ze sborů OSN, ve kterém byli zraněni kanadští vojáci
- M114
- několik variant tanku M4 Sherman
- tank M3 Lee
- vrak tanku Valentine, zničeného v Sovětském svazu během druhé světové války
- sovětský tank T-34
- německý tank Panzerkampfwagen II
- stíhač tanků Jagdpanzer IV
- velké množství druhů dělostřelecké výzbroje, zahrnující děla a houfnice z druhé bůrské války, první a druhé světové války a také zbraní námořnictva
- letoun CF-101 Voodoo
V muzeu se také nachází Military History Research Centre umožňující studium historie kanadské armády a její účasti ve všech misích do větší hloubky.
Ředitelé muzea
Řediteli muzea byli:
- Victor Suthren 1986–1998
- Jack Granatstein 1998–2000
- Joe Geurts 2000
- Stephen Quick
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Canadian War Museum na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky
- Moriyama + Teshima: CWM na stránkách architektů
- fotografie expozic v muzeu Archivováno 28. 9. 2007 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Autor: Balcer~commonswiki, Licence: CC BY 2.5
The new building of the Canadian War Museum in Ottawa, Ontario, opened in May, 2005. Source: Photo by me, User:Balcer.
Date=July 31, 2007Front view of Adolf Hitler’s car, a Mercedes-Benz 770K (W150)
(Photo taken at the Canadian War Museum, Ottawa, Canada)