Carcharodontosaurinae

Jak číst taxoboxCarcharodontosaurinae
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Giganotosaurus carolinii - replika kostry největšího karcharodontosaurina
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
Podřádteropodi (Theropoda)
NadčeleďAllosauroidea
ČeleďCarcharodontosauridae
PodčeleďCarcharodontosaurinae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carcharodontosaurinae je podčeleď obřích dravých dinosaurů (teropodů) z čeledi Carcharodontosauridae. Dle fylogenetických analýz patří do této skupiny 3 rody: Carcharodontosaurus, Giganotosaurus a Mapusaurus. Poslední dva jmenovaní jsou pak někdy ještě samostatně řazeni k tribu Giganotosaurini.[1]

Popis

Tito obří draví dinosauři žili zhruba před 110 až 90 miliony let na území několika současných kontinentů a pravděpodobně lovili občas i ve smečkách (alespoň v případě argentinského rodu Mapusaurus).[2]

Zástupci tohoto kladu byli středně velcí až obří teropodi, patřili mezi ně i jedni z největších dravých dinosaurů všech dob. Jejich lebky byly relativně velké a přední končetiny sice kratší, ale stále poměrně silné a dobře vyvinuté.[3]

Největší zástupci této skupiny patřili k největším dravým dinosaurům vůbec, dosahovali délky přes 13 metrů a hmotnosti přes 6000 kg, jen jejich lebky dosahovaly délek v rozmezí 1,6 až 1,8 metru.[4]

Klasifikace

V roce 2006, během popisu rodu Mapusaurus, byla pro tři jihoamerické rody teropodů (giganotosaura, mapusaura a tyrannotitana) vytvořena podčeleď Giganotosaurinae. Pozdější analýzy ovšem ukázaly, že takovýto klad není monofyletický a ve skutečnosti by mohl zahrnovat pouze rody Giganotosaurus a Mapusaurus (ty jsou tzv. sesterskými taxony). V rámci Carcharodontosauridae ovšem společně s těmito dvěma rody tvoří monofyletický klad rod Carcharodontosaurus. U rodu Tyrannotitan se sice objevuje společný znak podčeledi Giganotosaurinae, ostatní znaky ovšem napovídají, že se jedná o fylogeneticky primitivnější taxon.

Tuto skutečnost podrobně popsali až paleontologové Stephen Brusatte s Paulem Serenem v roce 2008, kteří provedli podrobnou fylogenetickou analýzu kladu Carcharodontosauridae. Na základě výsledků své práce utvořili pro pokročilé karcharodontosauridy dva nové taxony: Carcharodontosaurinae, zahrnující rody Carcharodontosaurus, Giganotosaurus, Mapusaurus a Meraxes, a Giganotosaurini (v rámci Carcharodontosaurinae) pro výše zmíněné sesterské taxony (tj. giganotosaura, mapusaura a meraxa).

Kostra giganotosaura na výstavě argentinských dinosaurů v Praze (2007).

Carcharodontosaurinae vs. Giganotosaurinae

Vzhledem k tomu, že oba klady (Carcharodontosaurinae i Giganotosaurinae) byly definovány a zahrnují jiné podtaxony, jsou teoreticky validní (taxon Giganotosaurinae by měl být podtaxonem Carcharodontosaurinae). Oba tyto taxony ovšem zároveň podléhají pravidlům ICZN (neboť se jedná o Linnéovskou hierarchii, kdy byly použity sufixy tzv. "family-level taxa", tj. "-ini", "-inae", "-idae", "-oidea"), a protože rod Carcharodontosaurus byl popsán dříve než Giganotosaurus, měla by platit podčeleď Carcharodontosaurinae.

Giganotosaurini

Aby zůstal zachován klad zahrnující rody Giganotosaurus a Mapusaurus (a nověji Meraxes, formálně popsaný roku 2022), definovali pro ně Sereno s Brusattem tribus Giganotosaurini.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Sereno P. C.; Brusatte, S. L. (2008). Basal abelisaurid and carcharodontosaurid theropods from the Lower Cretaceous Elrhaz Formation of Niger. Acta Palaeontologica Polonica. 53 (1): 15-46.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Kostra giganotosaura frontální pohled.jpg
Autor: Meridas (Vladimír Socha), Licence: CC BY-SA 4.0
Rekonstruovaná kostra obřího teropodního dinosaura druhu Giganotosaurus carolinii. Výstava koster argentinských dinosaurů v pražském nákupním centru Chodov (březen 2007).
Giganotosaurus AustMus email.jpg

Giganotosaurus skeleton replica, Australian Museum Sydney

Cas Liber - photo