Carlos Chagas

Carlos Chagas
Carlos chagas 2.jpg
Narození9. července 1879
Oliveira, Brazilské císařstvíBrazilské císařství Brazilské císařství
Úmrtí8. listopadu 1934 (ve věku 55 let)
Rio de Janeiro, BrazílieBrazílie Brazílie
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Alma materFederální univerzita v Rio de Janeiru
Povoláníbakteriolog, biolog, lékař, entomolog a akademik
DětiCarlos Chagas Filho
Evandro Chagas
Funkceprofesor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carlos Justiniano Ribeiro Chagas (9. července 1879 Oliveira, Minas Gerais - 8. listopadu 1934 Rio de Janeiro) byl brazilský lékař, hygienik a bakteriolog. Roku 1909, během svého působení v Ústavu Oswaldo Cruze v Riu de Janeiru, objevil Chagasovu chorobu, tropické onemocnění zvané též americká trypanosomóza.

Podařilo se mu zjistit hlavní patogen choroby a způsob nákazy - pokousání plošticemi (konkrétní přenašeč, prvok Trypanosoma cruzi, byl objeven Salvadorem Mazzou roku 1927). Podařilo se mu zjistit způsob přenosu choroby, kdy infikovaná ploštice přenese infekci pouze v případě, že během kousnutí vyloučí i výkaly. Jeho objev byl uznán doma i v zahraničí jako jeden z nejdůležitějších úspěchů v parazitologii jeho doby. Neudělení Nobelovy ceny, na niž byl dvakrát nominován, je dodnes předmětem diskusí, v nichž se objevuje i názor, že roli mohlo sehrát preferování vědců z Evropy a také skutečnost, že doma čelil silné opozici svých kolegů a dokonce zpochybňování, zda Chagasova choroba opravdu existuje.[1]

Byl prvním, kdo objevil a popsal parazitický houbový rod pneumocystis, později nechvalně známý jako příčina pneumocystické pneumonie u pacientů s AIDS. V Santosu v São Paulu, během boje proti epidemii malárie, která postihla tamní dělníky, zavedl používání insekticidu pyrethram v domácnostech nemocných, s překvapivým úspěchem. Tato metoda pak sloužila jako základ prevence malárie po celém světě.

Oswaldo Cruz, v jehož ústavu pracoval, byl jeho hlavním učitelem a přítelem. Po smrti Oswalda Cruza v roce 1917 po něm nastoupil do funkce ředitele ústavu a toto místo držel až do své smrti v roce 1934. V závěru života byl aktivní v organizování preventivních akcí a kampaní v boji proti epidemii španělské chřipky, sexuálně přenosných nemocí, malomocenství, tuberkulózy a endemických nemocí na venkově. Stal se zakladatelem sanitární medicíny.

Jeden z jeho synů, Carlos Chagas Filho (1910-2000), se stal významným vědcem v oboru neurofyziologie a prezidentem Papežské akademie věd. Další syn, Evandro Chagas (1905-1940), byl také lékařem a výzkumníkem tropické medicíny, který zemřel ve věku 35 let. Je po něm pojmenován Instituto Evandro Chagas v Belému.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carlos Chagas na anglické Wikipedii.

  1. PITTELLA, José Eymard Homem. O processo de avaliação em ciência e a indicação de Carlos Chagas ao prêmio Nobel de Fisiologia ou Medicina. Revista da Sociedade Brasileira de Medicina Tropical. 2009-2, roč. 42, čís. 1, s. 67–72. Dostupné online [cit. 2018-12-14]. ISSN 0037-8682. DOI 10.1590/S0037-86822009000100014. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Carlos chagas 2.jpg
Carlos Chagas, em seu laboratório no Instituto Oswaldo Cruz
Bandeira Imperial oficial (com heráldica certa).svg
Bandeira do Império do Brasil, após a criação da Província do Amazonas (passou a ter 20 estrelas) e com feitura heráldica respeitando a cor certa do laço da nação e do gorro da coroa. Padrão com escudo neoclássico de cantos retos, conforme Secretaria-geral do Exército Brasileiro[1]. Esse tipo de escudo também é heraldicamente chamado por escudo continental, escudo francês moderno, continental moderno, somático e samítico (também grafado samnítico). Esse de padrão continental quer seja de cantos lisos quer seja de cantos agudos é o que heráldica brasileira define como padrão mais adequado para a bandeira do Brasil império, devido ser a mesma forma dos 8 escudetes que tem na base da coroa de d. Pedro I: As vezes a forma dos escudos continentais de cantos agudos é confundida como se fosse o escudo tipo inglês.