Carlsbad (Kalifornie)

Carlsbad
City of Carlsbad
Centrum města s fontánkou minerální vody v altánu
Centrum města s fontánkou minerální vody v altánu
Carlsbad – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška16 m n. m.
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státKalifornie
OkresSan Diego County
Carlsbad na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha101,3 km²
Počet obyvatel105 328 (2010)[1]
Hustota zalidnění1 039,8 obyv./km²
Správa
StarostaMatt Hall (od 2010)
Vznik1952
Oficiální webwww.carlsbadca.gov
PSČ92008 a 92009
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carlsbad je město ve Spojených státech amerických, v Kalifornii, v okrese San Diego County. Žije zde přibližně 105 tisíc[1] obyvatel.

Původ jména Carlsbad

V roce 1880 John Frazier (v některých pramenech Frasier) navrtal zdroj minerální vody, o kterém se později tvrdilo, že má stejné složení a účinky jako voda v lázních Karlsbad (dnešní Karlovy Vary v Česku). Takto přišel Carlsbad ke svému jménu. Vztah mezi Carlsbadem a Karlovými Vary existuje dodnes, protože jsou partnerskými městy a čas od času dochází ke vzájemným oficiálním návštěvám.

Historie

V předkolumbovských dobách bylo území dnešního Carlsbadu osídleno Indiány z kmene Luiseno. V roce 1769 zabrali tuto oblast pro Španělsko conquistador Don Gaspar de Portola a františkánský páter Juan Crespi. Pojmenovali toto místo Agua Hedionda (což znamená zapáchající voda). Po osamostatnění Mexika od Koruny španělské se Agua Hedionda stála jeho součástí. Koncem 19. století bylo město spojeno železnicí s ostatními městy na pobřeží. John Frazier zde koupil více než 100 akrů půdy a navrtával artézské studně. V roce 1886 od něj půdu koupil Gerhard Schutte a přejmenoval Agua Hedionda na Carlsbad. Mezi světovými válkami se zde usazovali umělci z nedalekého Hollywoodu, po roce 1941 se do nedalekého San Diega přesunulo velení pacifické flotily a po válce se zde usazovali veteráni.

Zajímavosti

Socha zakladatele města
  • Legoland Kalifornie, napodobenina dánského Legolandu
  • Flower Field, rozkvetlá jarní pole
  • Socha zakladatele města J. Fraziera, dílo českého sochaře Václava Lokvence (bývalý primátor města Karlovy Vary)
  • Veřejná fontánka minerální vody, majitelem tohoto pramene je Čechoameričan Ludvik Gregorias. Vodu nejen plní do lahví, ale stejně jako v Karlových Varech ji používá i k léčebným procedurám.
  • Muzeum hudby (Museum of Making Music), otevřeno roku 2000, seznamuje s vývojem pop music od roku 1890. Sbírka hudebních nástrojů.

Ve městě má centrálu Americký gemologický institut.

Sport a kultura

Carlsbad má jedny z nejlepších golfových hřišť na světě. Významnou roli hraje i tenis, tradičně se zde v srpnu pořádá ženský profesionální turnaj Mercury Insurance Open. Již tradicí se staly letní páteční jazzové koncerty.

Partnerská města

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Seal of Carlsbad, California.svg
Seal of Carlsbad, California
CarlsbadCalifornia.jpg
Center of the city Carlsbad in California
JohnFrazier.jpg
Statue of John Frazier in Carlsbad, California.
San Diego County California Incorporated and Unincorporated areas Carlsbad Highlighted.svg
Autor: Arkyan, Licence: CC-BY-SA-3.0
This map shows the incorporated and unincorporated areas in San Diego County, California, highlighting Carlsbad in red. It was created with a custom script with US Census Bureau data and modified with Inkscape.