Cassiův purpur
Cassiův purpur (také zlatý purpur či Cassiovo zlato) je purpurový pigment, který vzniká reakcí soli zlata s chloridem cínatým. Používá se k barvení skla do červena, ale také jako průkaz přítomnosti zlata v chemických testech. Poprvé jej připravil v roce 1673 německý lékař Andreas Cassius v Hamburku.
Příprava této látky zahrnuje rozpuštění zlata v lučavce královské, následně zreaguje s roztokem SnCl2. Chlorid cínatý vyredukuje z chlorozlatité kyseliny, která vznikla rozpuštěním zlata v lučavce královské, elementární zlato ve formě koloidních částeček, které jsou stabilizovány SnO2.
Cassiův purpur se užíval k výrobě rubínově červeného skla, při zdobení porcelánu, přípravě glazur a emailů. Rubínové sklo bylo později nahrazováno levnějším sklem obsahujícím selen.
Literatura
- Andreas Cassius: De Extremo Illo Et Perfectissimo Naturae Opificio Ac Principe Terraenorum Sidere Auro. Wolffus, Hamburg 1685. Digitalisat
- L. B. Hunt. The True Story of Purple of Cassius. Gold Bulletin. 1976, s. 134–139. Dostupné online. DOI 10.1007/bf03215423. (anglicky)
Média použitá na této stránce
Autor: Wolfgang Kühn Verleimnix, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Kolloidale Goldlösung