Cassiniho dělení

Detail na prstence Saturnu spolu s Cassiniho mezerou

Cassiniho dělení či Cassiniho mezera je mezera v planetárních prstencích Saturnu, která se nachází mezi prstencem B a prstencem A. Je pojmenována po významném italsko-francouzském astronomovi Giovannim Cassinim, který dělení v roce 1675 objevil.

Dělení se považuje za hranici mezi vnitřními a vnějšími prstenci Saturnu,[1] které se nachází přibližně 120 000 km od středu planety.[2] Oblast Cassiniho dělení není zcela zbavená veškerého materiálu, ale materiál v podobě ledu a kamení je zde zastoupen značně méně, což se opticky projevuje jako tmavší oblast.[3]

Panoramatický pohled na prstence Saturnu. Širší, šedý prstenec je prstenec A. Z vnitřní strany ho vymezuje Cassiniho dělení, největší mezera mezi Saturnovými prstenci. Za ní se nachází široký prstenec B, potom tenčí a tmavší prstenec C a nejvnitřnější je prstenec D.

V Cassiniho mezeře vrcholil děj sci-fi filmu Zkouška pilota Pirxe natočeného na motivy povídky Stanisława Lema Přelíčení.

Reference

  1. Astronomický slovníček - Cassiniho dělení [online]. [cit. 2008-12-03]. Dostupné online. (slovensky) [nedostupný zdroj]
  2. CoJeCo - Cassiniho dělení [online]. [cit. 2008-12-03]. Dostupné online. 
  3. Prstence Saturnu [online]. [cit. 2008-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-19. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Saturn Rings PIA06175 cs.jpg
Panoramatický pohled na Saturnovy prstence s popisky v češtině
Cassini Division.jpg
This view from the Cassini spacecraft provides a crisp look at the fine material and detailed structure in the Cassini Division that is not readily visible from the Earth. The faint F ring, just visible between Mimas and the A ring, bounds the main rings of Saturn.

Mimas is 397 kilometers (247 miles) across.

This view looks toward the sunlit side of the rings from about 4 degrees below the ringplane.

The image was taken in visible green light with the Cassini spacecraft narrow-angle camera on Sept. 7, 2007. The view was acquired at a distance of approximately 2.9 million kilometers (1.8 million miles) from Saturn. Image scale is 18 kilometers (11 miles) per pixel on Mimas.