Catechesi tradendae
Catechesi tradendae česky Katecheze v naší době Apoštolská exhortace Jana Pavla II. | |
---|---|
Datum | 16. října 1979 – viz apoštolské exhortace na webu Svatého stolce |
Téma | Katecheze v současné době |
Číslo encykliky | 1. z 15 apoštolských exhortací Jana Pavla II. |
Text | |
anglicky | |
česky | |
Catechesi tradendae (česky Katecheze v naší době) je postsynodální apoštolská exhortace papeže Jana Pavla II. vydaná 16. října 1979 na téma katecheze v současné době. Exhortace je určena biskupům, kněžím a věřícím celé církve.
Tento dokument byl použit na závěr čtvrtého generálního shromáždění biskupské synody, které se konalo v Římě v roce 1977 za papeže Pavla VI. a jehož tématem byla „Katecheze v naší době“ se zvláštním zřetelem ke katechezi dětí a mládeže. Práci na přípravě tohoto dokumentu zahájil v říjnu 1977 papež Pavel VI. na základě dokumentů synodních otců, pokračoval v ní Jan Pavel I. a dokončil ji Jan Pavel II.[1] Papež exhortaci podepsal 16. října 1979, přesně v den prvního výročí svého zvolení na Petrův stolec. Synodní otcové se na základě učení II. vatikánského koncilu zabývali problémy obnovy katecheze z hlediska doktrinálního, biblického, liturgického, morálně-existenciálního, církevního a didakticko-pedagogického. Zástupci polské církve na této synodě byli krakovský arcibiskup kardinál Karol Wojtyła (ve funkci zvláštního sekretáře), arcibiskup Jerzy Stroba, biskup Edward Materski, kněz Jan Charytański, kněz Mieczysław Majewski a Marian Jakubiec. Důsledkem polského příspěvku k práci synody, a tedy i k následné redakci textu exhortace, bylo umístění katecheze ve farnosti jako jejího primárního a nejdůležitějšího prostředí (katecheze a svátostný život v rodině).[2]
Hlavní témata
- Inkulturace katecheze – přizpůsobení se měnící se době
- Geografie katecheze – přizpůsobení regionálním a místním podmínkám
- Celistvost poselství vycházejícího z Bible a učení církve
- Využití moderních komunikačních prostředků v katechezi
- Katecheze a evangelizace
- Pluralita míst a typů katecheze
Příprava a smysl exhortace
V úvodu autor poukazuje na důležitost katecheze a zmiňuje poslední pověření, které dal Ježíš Kristus svým učedníkům. To znělo:
Tato zmínka je spojena s pokynem, že missio canonica musí být udělena pro každé učení. Postsynodální list se skládá ze tří hlavních částí, v nichž Jan Pavel II. připomíná vysokou úctu, kterou má katecheze. Zdůrazňuje, že jeho předchůdci se tomuto pastoračnímu úkolu vždy velmi věnovali. Zmiňuje zejména papeže Pavla VI, který se svými homiliemi a realizací poradních rozhodnutí II. vatikánského koncilu zvláště zasazoval o „katechezi v moderní době“.
Papež připomněl, že Pavel VI. se velmi aktivně zabýval všemi otázkami katecheze. Například 18. března 1971 schválil všeobecný katechetický direktář, v roce 1975 založil Mezinárodní radu pro katechezi a 25. září 1971 zahájil Mezinárodní katechetický kongres. V apoštolské exhortaci Evangelii nuntiandi („O evangelizaci“) Pavel VI. zdůraznil význam katecheze pro výchovu dětí a mládeže. Nakonec věnoval 4. řádnou biskupskou synodu „Katecheze v naší době“, které se mohl (Jan Pavel II.) zúčastnit.
Jan Pavel II. v dopise děkuje za plodnou spolupráci a říká, že synoda proběhla v dobré atmosféře. Na závěr setkání účastníci předložili obsáhlý dokument s mnoha dobrými podněty, návrhy a myšlenkami.
Papež svou apoštolskou exhortaci nazývá také Exhortatio a popisuje její účel tak, že reflektuje to, co Pavel VI. jasně vyjádřil již v přípravě během setkání biskupů. On, píše Jan Pavel II., nyní stojí v odpovědnosti obou koncilních otců Jana XXIII. a Pavla VI. a také on považuje za svou povinnost plnit tento apoštolský úkol, který je ústředním zájmem pastýřů. Jako povzbuzení vyjadřuje přání, aby tento list posloužil celé církvi k pevnosti víry a vedl k nové síle a čilosti ve farnostech.
„Učitel je jen jeden a je jím Ježíš Kristus“ je ústředním výrokem apoštolského listu a má jasně ukázat, že společenství věřících je vždy spojeno s osobou Krista. Základním předmětem katecheze je uvedení do jediné a tajemné osoby Ježíše Krista. Má vysvětlovat činy a slova Ježíše Krista a vést věřící k poznání života Ježíše Krista v Nejsvětější Trojici. Tento učitel však není abstraktní osobou, ale Ježíšem Kristem, který začal učit a jehož učení prostřednictvím jeho života je třeba chápat jako celek.
Odkazy
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Catechesi tradendae na anglické Wikipedii, Catechesi tradendae na polské Wikipedii a Catechesi tradendae na německé Wikipedii.
- ↑ Apostolic Exhortation on Catechesis in Our Time [online]. University of Dayton, 2014-10-26, rev. 2015-02-10 [cit. 2023-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-10. (angličtina)
- ↑ NYCZ, Kazimierz. Wstęp do Adhortacji Catechesi tradendae, w: Jan Paweł II, Dzieła zebrane. Svazek II – Adhortacje. Kraków: [s.n.], 2006. Dostupné online. S. 13–15. (polština)
Související články
Externí odkazy
- Catechesi tradendae na stránkách Vatikánu (anglicky)
- Catechesi tradendae v češtině
Média použitá na této stránce
Pope John Paul II on 12 August 1993 in Denver (Colorado)
Autor: Magul, Licence: CC BY-SA 3.0
DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).
Pope John Paul II's coat of arms.Azure a cross or, the upright placed to dexter and the crossbar enhanced, in sinister base an M of the same (on a blue shield, a golden cross, off-centered to the upper left, with a capital M in the lower right corner).
As a bishop, Karol Woytila used this design with the cross and letter in black instead of gold. As this violated the heraldic "tincture's canon" (black on blue, color on color) upon his election as pope, Vatican heraldist Monsignor Bruno Bernard Haim suggested he replace black by gold (Raul Pardo, 2 April 2005, Joe McMillan, 20 April 2005). Personal Flag and Arms of John Paul II (crwflags.com)