Cchao Süe-čchin

Cchao Süe-čchin
Rodné jméno曹霑
Narození12. července 1724
Nanking
Úmrtí1763 (ve věku 38–39 let)
Peking
Pseudonym曹雪芹
Povoláníspisovatel, básník, malíř, romanopisec, ci lyric writer a filozof
StátŘíše Čching
Významná dílaSen v červeném domě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rukopis románu Sen v červeném domě, pravděpodobně z roku 1759.

Cchao Süe-čchin (čínsky pchin-jinem Cáo Xuěqín, znaky 曹雪芹, 1715[1] nebo 1724,[2] Nanking1763[1] nebo 1764[3]Peking) byl čínský spisovatel tvořící za vlády dynastie Čching. Jeho jediným (kromě několika básní) dochovaným dílem je román Sen v červeném domě (Chung-lou-men), jeden ze čtyř klasických čínských románů.[4]

Jména

Cchao Süe-čchinovo vlastní jméno bylo Cchao Čan (čínsky pchin-jinem Cáo Zhān, znaky zjednodušené 曹沾, tradiční 曹霑), Cchao Süe-čchin byl jeho literární pseudonym. Používal též zdvořilostní jméno Meng-žuan (čínsky pchin-jinem Mèngruǎn, znaky zjednodušené 梦阮, tradiční 夢阮) a další pseudonymy Čchin-pchu (čínsky pchin-jinem qínpǔ, znaky 芹圃) a Čchin-si (čínsky pchin-jinem qínxī, znaky 芹溪).

Život a dílo

Rod Cchao, i když byl čínský, patřil k Bílé korouhvi, jedné z privilegovaných mandžuských osmi korouhví. Rodina dědičně vlastnila správcovství císařských textilních dílen a těžila z přízně císaře Kchang-si. Po jeho smrti roku 1722 však přišla o majetek a přesídlila proto do Pekingu, kde ji byly ponechány domy. Roku 1735 byla rodina sice rehabilitována císařem Čchien-lungem, ale necelých deset let nato nové perzekuce způsobily definitivní rozpad rodiny.[4]

Cchao Čan využil svého velkého vzdělání a uchytil se v učilišti pro vzdělávání šlechtických synků. Později se odstěhoval na západní okraj Pekingu, kde žil se svou rodinou ve značné chudobě z malého důchodu, který mu zajišťovala jeho příslušnost k privilegované vrstvě. Věnoval se téměř výhradně literatuře a občas si přivydělával jako malíř a kaligraf. Pocity deziluze a marnosti, plynoucí z osobního života (mládí prožil bez rodičů a v dospělosti přišel o manželku i syna) přetavil do svého románu Sen v červeném domě.

Román, vyprávějící o úpadku rodiny konfuciánské džentry, získal záhy velkou proslulost a je řazen mezi nejdůležitější díla čínské literatury. Byl zprvu znám pouze z opisů nedokončeného rukopisu o osmdesáti kapitolách. První knižní vydání z roku 1791 obsahuje však o čtyřicet kapitol více, o kterých editoři vydání v předmluvě ke knize tvrdí, že je postupně objevili u různých antikvářů.[5] Již v jejich době však existovalo podezření, že těchto čtyřicet kapitol dokončil v autorově duchu jeden z editorů, spisovatel Kao O (asi 1738 – asi 1815).[6] Roku 1959 byl však objeven manuskript datovaný do roku 1755, který obsahuje celý text románu. To svědčí o tom, že předmluva editorů nebyla mystifikací a že autorem celého textu je Cchao Süe-čchin.[5]

Česká vydání

Externí odkazy

Reference

  1. a b BRIGGS,, Asa, a kol. The Longman Encyclopedia. [s.l.]: Longman, 1989. Dostupné online. ISBN 0582916208. 
  2. ZHOU, Ruchang. Cao Xueqin. [s.l.]: [s.n.], 2004. Dostupné online. S. 230–233. 
  3. Zhang Yiquan: Hong lou meng volume 1. s. 2 citováno v předmluvě Li-Tche Houa a Jacqueline Alézaïs : The Dream of the Red Chamber. La Pléiade 1979.
  4. a b Slovník spisovatelů - Asie a Afrika 1., Odeon, Praha 1967, str. 245-246
  5. a b Sen v červném domě 2., Odeon, Praha 1988, doslov Oldřicha Krále, str. 756-761
  6. Čínská encyklopedie. China ABC. Sen v červeném domě [online]. CRI Online [cit. 2011-10-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-31. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Flag of China (1889–1912).svg
Flag of the Chinese Empire under the Qing dynasty (1889-1912), details per the restoration of Beiyang fleet researcher [1].
Jimao Dream of the Red Chamber.jpg
A page from the "Jimao manuscript" (己卯本) of the novel Dream of the Red Chamber (also known as The Story of the Stone), 1759. This is one of the earliest surviving manuscripts of the novel before its print publication.
Statue of Cao Xueqin.JPG
Autor: User:Yongxinge, Licence: CC BY-SA 3.0
Statue of Cao Xueqin, the author of Hongloumeng.