Cebiv (zámek)

Cebiv
Zámecké průčelí z návsi
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Zámecké průčelí z návsi
Základní informace
Slohbarokní
StavebníkLöwensteinové
Poloha
Adresačp. 1, Cebiv, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Cebiv
Cebiv
Další informace
Rejstříkové číslo památky17759/4-1718 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cebiv je zámek ve stejnojmenné obciokrese Tachov postavený v první polovině osmnáctého století v barokním slohu. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Z roku 1543 pochází první písemná zmínkagotické tvrzi, která patřila Janu Drzdeřovi z Hrádku. Poté, co zemřeli jeho mužští potomci, získala panství dcera Eva provdaná za Jindřicha Strojetického ze Strojetic, jehož potomkům patřilo do roku 1646, kdy statek zdědili páni z Vrtby.[2] Roku 1657 tvrz vyhořela a pravděpodobně nebyla opravena.[3] Nejvyšší purkrabí Jan Josef z Vrtby zámek prodal v roce 1712 Löwensteinům, kterým patřil až do roku 1945 a kteří na místě původní tvrze v první polovině osmnáctého století postavili barokní zámek.[2]

Stavební podoba

Zámecká budova s mansardovou střechou má půdorys ve tvaru písmena H. Ve dvoupatrovém hlavním průčelí se nachází vstupní portály. Fasády jsou členěné lizénami. Některé místnosti mají křížové nebo valené klenby.[4]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-10-28]. Identifikátor záznamu 128422 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Západní Čechy. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. Kapitola Cebiv – zámek, s. 47. 
  3. SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Plzeňsko. Svazek XIII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 250 s. Kapitola Tvrze v okolí Bezdružic, s. 58. 
  4. Umělecké památky Čech. A/J. Příprava vydání Emanuel Poche. Svazek I. Praha: Academia, 1977. 644 s. Heslo Cebiv, s. 160. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Cebiv castle, side view 2.jpg
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Boční pohled na zámek Cebiv v Cebivi
Cebiv castle.jpg
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Barokní zámek Cebiv v Cebivi
Cebiv castle, front wall.jpg
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Barokní zámek Cebiv v Cebivi
Cebiv castle, back view.jpg
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Zadní pohled na zámek Cebiv v Cebivi