Cecilská hudební jednota

Cecilská hudební jednota
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí
Základní informace
Jinak zvaný/á„Jednota sv. Cecilie k pěstování hudby kostelní“
PůvodČeskoČesko Česko
Žánryklasická hudba, gregoriánský chorál, vokální polyfonie, chrámová hudba
Aktivní roky1803 - současnost
Sbormistr-
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cecilská hudební jednota (zkratka CHJ) je schola s již dvousetletou tradicí. Zpívá hlavně při liturgii, její domovskou farností je římskokatolická farnost – děkanství Ústí nad Orlicíkostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Historie

  • Cecilská hudební jednota byla založena v Ústí nad Orlicí dne 22. listopadu roku 1803 jako „Jednota sv. Cecilie k pěstování hudby kostelní“, která se měla stát vydatným zdrojem k povznesení ústecké kostelní hudby. Zakládajícími členy byli tři "vynikající muži", ústečtí rodáci: Jan Zizius, Jan Jahoda a Jan Stehno. Současně přijali za svou patronku sv. Cecílii – patronku hudby. Od svého založení měla CHJ složku vokální i instrumentální. Provozovala velké figurální mše o hlavních církevních svátcích v den ústecké pouti (Nanebevzetí Panny Marie) a v den sv. Cecílie. Vokální složka sboru působí od té doby nepřetržitě, tedy více než 200 let.
  • V roce 1996 iniciovala vznik Festivalu duchovní hudby svaté Cecílie, který se koná vždy první říjnovou sobotu. Vystupují tam chrámoví varhaníci a chrámové z celého Česka. Znělkou tohoto festivalu je skladba P. J. Olejníka „Žalm 150“.
  • 1983

Od tohoto roku (kdy byl duchovním správcem ústecké farnosti P. Josef Kajnek) se CHJ v duchu liturgie, obnovené II. vatikánským koncilem, zapojila do zpěvu liturgických textů. Uměleckého vedení se ujímají manželé Oldřich a Marie Heylovi, kteří ve sboru slouží až do roku 2007.

  • V současnosti vede scholu Bc. Cecilie Pecháčková, která je zároveň farní varhanicí a regenschori (ředitelka kůru).

Cecilskou hudební jednotou prošli mnozí význační hudebníci jako Leopold Jansa, Alois Hnilička, František Špindler, Jaroslav Kocian a další.

Repertoár

Repertoáru CHJ obsahuje více než 200 skladeb od gregoriánských chorálů až po soudobé. Mezi tradiční a oblíbené autory můžeme zařadit skladatele jako jsou: G. P. da Palestrina, Th. L. de Victoria, R. Twardowsky, Jaroslav Kocian, Adam Michna z Otradovic, P. Josef Olejník, Petr Eben, Bohuslav Korejs a další. Zpívá průměrně 70x za rok na nedělních mší svatých a slavnostech. Kromě zpěvů při bohoslužbách pořádá příležitostně koncerty. Zkoušky probíhají pravidelně každou sobotu a v létě jezdí na několikadenní soustředění.

CHJ má také svou hymnu, která začíná slovy: "Zavzni, hudbo, v celé kráse, v rozkošném svém hučení...", začátek této Cecilské hymny se stal i znělkou města Ústí nad Orlicí.

Organizace

Ve sboru je určen " I. starší" – Pavel Chasák a "II. starší" – František Hordějčuk, kteří se spolu se sbormistrovou starají o organizační záležitosti, vedou dokumentaci sboru apod. Členy CHJ můžeme rozdělit na účinkující (zpívají či hrají), přispívající (podporují sbor materiálně i duchovně) a čestné (ti, kteří se nějak více zasloužili o chod nebo vedení sboru, např. skladatelé, sbormistři, kněží). Přijímání členů se děje každoročně na Valné hromadě, která se koná na svátek sv. Cecílie (22. listopadu), a probíhá dle stanov CHJ. Aktuálně má sbor 20 účinkujících členů.

Literatura

  • BORKOVCOVÁ, Marie, et al. 200 let trvání Cecilské hudební jednoty v Ústí nad Orlicí: sborník příspěvků z konference "Měšťanská kultura a hudební tradice v Ústí nad Orlicí", která se uskutečnila v konferenčním sále hotelu UNO v Ústí nad Orlicí dne 20. 11. 2003. Ústí nad Orlicí: Městské muzeum v Ústí nad Orlicí, 2003. 60 s. 
  • SEKOTOVÁ, Věra. Jaroslav Kocian a Cecilská hudební jednota. Ústí nad Orlicí: Oftis, 2003. 22 s. ISBN 8086042790. 
  • ŠLÉGROVÁ, Lucie. Cecilská hudební jednota v Ústí nad Orlicí. Brno: Filozofická fakulta, Masarykova univerzita, 2009. 59 s. 
  • ZÁBRODSKÝ, Josef. Paměti Cecilské hudební jednoty v Ústí nad Orlicí vydané na památku stoletého jejího trvání. Ústí nad Orlicí: Cecilská hudební jednota, 1904. 233 s. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“