Centrální park Černý Most

Centrální park Černý Most
Pohled přes park v zimě (2012)
Pohled přes park v zimě (2012)
LokalitaČerný Most, Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozlohaasi 10 ha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Centrální park Černý Most je rozsáhlá plocha zeleně uprostřed sídliště Černý Most v Praze, v městské části Praha 14.

Historie a popis

Sídliště Černý Most se stavělo v několika etapách. Část označovaná jako Černý Most I byla dokončena v roce 1980, na jihovýchodě ji ohraničuje Pospíchalova ulice. Další části ležící více na jihovýchodě jsou souhrnně označovány jako Černý Most II a byly stavěny později, především v letech 19851992. Pás zeleně, který Černý Most I a II odděluje, dostal název Centrální park Černý Most. Táhne se mezi panelovými domy od Ocelkovy ulice (na jihozápadě) k Cíglerově ulici (na severovýchodě) v délce asi 1 km a v šířce asi 50 až 150 m.

Centrální park, který měl sloužit jako hlavní rekreační plocha uvnitř sídliště, se realizoval až kolem roku 1995. Snahou bylo vytvořit přírodní biokoridor mezi dvěma terénními vlnami, které mají vzbuzovat dojem přirozeného a výstavbou nedotčeného území. V parku jsou poměrně rozsáhlé travnaté plochy umožňující krajinářsky zajímavé průhledy. Sadové úpravy navazují na zeleň v okolí. Západně od středu parku je nevelký rybníček s ostrůvkem, nazvaný Aloisov (plocha asi 0,9 ha) a napájený především z dešťové kanalizace sídliště. V parku je několik dětských hřišť a vedou jím pěší trasy umožňující obyvatelům sídliště procházet mezi částmi sídliště a okolní infrastrukturou.[1]

Městská část Praha 14 v roce 2016 iniciovala průzkum, jak park lépe přizpůsobit potřebám jeho uživatelů a návštěvníků.[2] V roce 2019 byla vypsána veřejná soutěž na zpracování architektonicko-krajinářského řešení projektu „Revitalizace Centrálního parku Černý Most“ a v letech 2020 až 2021 by měl být záměr za asi 25 milionů korun realizován.[3][4]

Odkazy

Reference

  1. PAVLOVÁ, Jana. Analýza vývoje sídliště Černý Most. Praha: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Kancelář veřejného prostoru, 2015. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-05. 
  2. Centrální Park na Černém Mostě: Průzkum uživatelských potřeb a praktik – Anthropictures [online]. [cit. 2020-06-02]. Dostupné v archivu. 
  3. REVITALIZACE CENTRÁLNÍHO PARKU ČERNÝ MOST. www.cka.cz [online]. [cit. 2020-06-02]. Dostupné online. 
  4. TZ 1/2019 Jaká bude budoucnost Centrálního parku na Černém Mostě? Začala soutěž o nejlepší návrh « Život na Praze 14. www.praha14.cz [online]. [cit. 2020-06-02]. Dostupné online. 

Související články

  • Sídliště Černý Most

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Černý Most (07).jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Černý Most, výhled na ulici Ocelkova