Chama Cha Mapinduzi

Chama Cha Mapinduzi
ZkratkaCCM
Datum založení1977
PředsedaSamia Suluhu Hassan
ZakladatelJulius Nyerere a Aboud Jumbe
SídloDodoma
Ideologieujamaa
Politická pozicelevý střed
Mezinárodní org.Socialistická internacionála
Mládežnická org.Umoja wa Vijana wa CCM
Počet členů8 400 000 (2013)
Barvyzelená a žlutá
Volební výsledek55,04 % (Parlamentní volby v Tanzanii 2015)
Oficiální webhttp://ccm.or.tz/
Vlajka strany
[[Soubor:|150px|alt=||border]]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chama Cha Mapinduzi (zkratka CCM), což znamená ve svahilštině „Revoluční strana“, je politická strana v Tanzanii. Má více než osm milionů členů a jejím předsedou je prezidentka země Samia Suluhu Hassan. Barvami strany jsou zelená a žlutá a stranickým emblémem je zkřížená motyka a kladivo.[1] Od roku 2013 je členem Socialistické interancionály, je také zastoupena v Panafrickém parlamentu.

Strana vznikla 5. února 1977 spojením Tanganického afrického národního svazu (Tanganyika African National Union, TANU, předseda Julius Nyerere) a Afro-širázské strany (Afro-Shirazi Party, ASP, předseda Abeid Karume). Vytvoření celostátní strany mělo napomoci větší integraci Tanganiky a Zanzibaru. Program strany vycházel z Nyerereho koncepce ujamaa, která byla africkou variantou socialismu přizpůsobenou místní mentalitě a ekonomickým podmínkám. Po zhroucení sovětského bloku přešla CCM k tržnímu hospodářství se sociálními prvky a otevřela zemi zahraničním investorům.

Od svého založení byla jedinou povolenou stranou v Tanzanii až do roku 1990, kdy země přešla na pluralitní systém. CCM vyhrála od té doby všechny parlamentní i prezidentské volby a je nejdéle nepřetržitě vládnoucí politickou stranou v Africe.[2] Její volební výsledky se však postupně zhoršují, v parlamentních volbách roku 2015 dosáhla historicky nejnižšího zisku 55,04 % hlasů.

Reference

  1. Flags of the World Dostupné online
  2. The Citizen Dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Chama Cha Mapinduzi.svg
This is the flag of Chama Cha Mapinduzi.