Chaplin odhadcem v zastavárně

Chaplin odhadcem v zastavárně
'The Pawnshop'.jpg
Základní informace
Původní názevThe Pawnshop
ZeměSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina
Délka25 minut
Žánryněmý film
filmová komedie
ScénářCharlie Chaplin
RežieCharlie Chaplin
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleEdna Purviance
Henry Bergman
Charlie Chaplin
Eric Campbell
Wesley Ruggles
… více na Wikidatech
ProdukceCharlie Chaplin
KameraRoland Totheroh
StřihCharlie Chaplin
Výroba a distribuce
Premiéra1916
DistribuceMutual Film
Chaplin odhadcem v zastavárně na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chaplin odhadcem v zastavárně (anglicky The Pawnshop) je americký němý film z roku 1916. Snímek režíroval Charlie Chaplin a sám si zahrál i hlavní roli Tuláka, který je zaměstnán jako pomocník majitele zastavárny.

Henry Bergman ztvárnil majitele zastavárny, což byla jeho první větší role v Chaplinových filmech. Tehdy začala jejich dlouholetá spolupráce.[1]

Děj

Tulák je zaměstnán jako pomocník v zastavárně. Její majitel už ho netrpělivě očekává, protože se jako obvykle opozdil. Když Tulák konečně dorazí, tak ho hned majitel zažene do práce; nařídí mu utřít prach ve skladu. Tam je přítomen i druhý pomocník, kterému Tulákovo vehementní ohánění se s prachovkou přivodí záchvat kýchání. Tato rozepře skončí potyčkou mezi oběma pomocníky a je evidentní, že se příliš v lásce nemají a že jsou konflikty mezi nimi nejspíš na denním pořádku.

Tulák na štaflích

Rozepře pokračuje i poté, kdy si Tulák vezme štafle a pokouší se umýt vývěsní štít zastavárny. Při manipulaci se štaflemi si však počíná tak neobratně, že několikrát pošle k zemi nejen druhého pomocníka, ale i přihlížejícího policistu. Následnou potyčku rázně ukončí až majitel zastavárny a rezolutně naznačí Tulákovi, že o jeho služby již nadále nestojí. Tulák se však nedá a nakonec se mu podaří svého šéfa obměkčit.

Dalším Tulákovým působištěm je kuchyně, kde se snaží pomáhat majitelově pohledné dceři. Po chvíli se k nim však připojí druhý pomocník a výsledkem je další bitka spojená s přestřelkou s koulemi z těsta.

Do zastavárny přichází zákazník a vypráví Tulákovi srdceryvný příběh, že je nucen zastavit svůj snubní prsten, aby netrpěl hlady. Tulák mu za něj vyplatí 5 dolarů, ale má jen bankovku v hodnotě 10 dolarů. Muž mu tedy vrací 5 dolarů, které vyloví před užaslým Tulákem z mocného paklu bankovek.

Dalším zákazníkem je muž, který má zájem o diamanty. Majitel zastavárny mu chce nějaké ukázat a zve ho skladiště, kde je má schované v trezoru. Mezitím přichází třetí zákazník, který požaduje dva dolary za budík. Tulák s důležitým výrazem ve tváři a s nasazeným stetoskopem a hodinářskou lupou zkoumá, zda je budík funkční. Rozebere ho do posledního šroubku a kolečka, která pochopitelně již neumí vrátit zpátky. Tak součástky jednoduše nasype zpět do budíku a vrátí jej zákazníkovi. Nemůže ho přijmout do zástavy, neboť nefunguje. Když se muž vzpouzí, je uklidněn ranou kladívkem do čela.

Následuje další pranice s druhým pomocníkem, po které je v kuchyni doslova spoušť. Tulák se utíká schovat do truhly a majitel toho má právě dost. Tentokrát svého nezbedného pomocníka jistojistě vyhodí. Nastalého zmatku využil muž, který svůj zájem o diamanty pouze předstíral. Vnikl do trezoru a drží všechny v šachu namířeným revolverem. Nepočítá však s Tulákem, který se náhle vynoří z truhly a omráčí zloděje válečkem na nudle. Dojatý majitel je svému zachránci vděčen a všechna předchozí alotria jsou rázem odpuštěna.

Herecké obsazení

Charlie ChaplinTulák
Henry Bergmanmajitel zastavárny
Edna Purviancejeho dcera
John Randpomocník v zastavárně
Eric Campbellzloděj
Albert Austinzákazník s budíkem
Wesley Ruggleszákazník s prstenem
Charlotte Mineauzákaznice s akváriem
James T. Kelleystarý pobuda
Frank J. Colemanpolicista

Zvuková verze

V roce 1932 zakoupil filmový producent Amedee J. Van Beuren práva na Chaplinovy komedie studia Mutual za cenu 10 000 dolarů za každou z nich. Opatřil je novou hudbou, kterou složili Gene Rodemich a Winston Sharples, dodal zvukové efekty a znovu vydal prostřednictvím společnosti RKO Pictures. Chaplin nemohl žádnými legálními prostředky tomuto vydání zabránit.[2]

Odkazy

Reference

  1. Charlie Chaplin : The Pawnshop [online]. [cit. 2019-02-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. THAKUR, Pradeep. The Most Important People of the 20th Century (Part-II): Artists & Entertainers. [s.l.]: Lulu.com Dostupné online. ISBN 9780557943777. S. 119. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

The Pawnshop.jpg
fotografía de la película The Pawnshop de 1916
'The Pawnshop'.jpg
Advertisement in Moving Picture World for the American comedy film The Pawnshop (1916).