Charles H. Bennett

Charles H. Bennett
Dr. Charles Bennett IBM Fellow.jpg
Narození1943 (78–79 let)
New York
Alma materHarvardova univerzita
Brandeisova univerzita
PracovištěIBM
IBM Thomas J. Watson Research Center
Oborquantum information science
OceněníČestný doktorát Masarykovy univerzity (1999)
Harveyho cena (2008)
čestný doktor Spolkové vysoké technické školy v Curychu (2010)
Diracova medaile Mezinárodního centra teoretické fyziky (2017)
Wolfova cena za fyziku (2018)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Henry Bennett (* 1943)[1] je fyzik, informační teoretik a výzkumník IBM. Bennettova nedávná práce v IBM se soustředí na kontrolu fyzikálních zákonů na základě informací, které uplatňuje kvantové fyzika na problémy týkající se výměny informací. Hrál hlavní roli v objasnění propojení mezi fyzikou a informacemi, zejména v oblasti kvantových výpočtů, ale také v oblasti celulárních automatů[2] a reverzibilního počítání. Spolu s Gillesem Brassardem objevil koncept kvantové kryptografie a je jedním ze zakladatelů moderní kvantové teorie informace.

Počátek kariéry

Narodil se v roce 1943 v New Yorku. Získal bakalářský titul v oboru chemii z Brandeis University v roce 1964 a doktroský titul z Harvardovy univerzity v roce 1970 za studium molekulární dynamiky (počítačové simulace pohybu molekul) pod vedením David Turnbulla a Berniho Aldera. Na Harvardu také rok pracoval pro Jamese Watsona jako vyučující asistent v oblasti genetického kódu. Další dva roky pokračoval v tomto výzkumu s Aneesurem Rahmanem v Argonne Laboratory.

Po vstupu do výzkumného programu IBM v roce 1972 pracoval s Rolfe Landauerem kdy ukázali, že všeobecné výpočty může být proveden logicky a termodynamicky reverzibilním přístrojem a v roce 1982 navrhl reinterpretaci maxwellova démona, přisuzující jeho neschopnost prolomit druhý zákon termodynamický ceně za zničení informace.[3] Publikoval rovněž důležitý dokument pro odhad volné energie rozdílů mezi dvěma systémy.

Kvantová kryptografie

Ve spolupráci s Gillesem Brassardem z Université de Montréal vyvinut systém kvantové kryptografie, známý jako BB84, který umožňuje bezpečnou komunikaci mezi stranami, které nesdílejí žádné tajné informace. S pomocí Johna Smolina postavil první pracovní demonstraci kvantové kryptografie v roce 1989.

Jeho další výzkumné zájmy se týkají algoritmické teorie informace, v níž jsou pojmy informace a náhodnost vyvinuty, pokud jde o vstup/výstup vztahu univerzálních počítačů a analogického používání univerzálních počítačů definovány vnitřní složitostí nebo "logické hloubkou" fyzikálního stavu jako čas potřebný pro univerzální počítač k simulaci vývoje stavu z náhodného počátečního stavu.

Teleportace

V roce 1993 Bennett a Brassard objeveili ve spolupráci a dalšími vědci „kvantovou teleportaci“. Efekt ve kterém je kompletní informace v neznámém kvantovém stavu rozložen do čistě klasické informace a čistě neklasické Einsteinovy-Podolského-Rosenovy korelace a tato se posílá prostřednictvím dvou oddělených kanálů a později je znovu na novém místě vyrobena přesnou repliku původního kvantový stavu, který byl zničen při procesu odesílání.

Pozdější práce

V letech 1995-1997 ve spolupráci se Smolinem, Woottersem, Di Vincenzem a dalšími představil několik technik pro věrný přenos klasické a kvantové informace přes hlučné kanály, které jsou součástí větší oblasti kvantové informace a výpočetní teorie. 

Bennett je členem Americké fyzikální společnosti a je členem Národní Akademie Věd. V roce 2008 mu byla udělena Harvey Prize od Technion[4] a v roce 2006 Ran prize v optoelektroniky.

Soukromý život

Bennett je ateista.[zdroj?]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles H. Bennett (computer scientist) na anglické Wikipedii.

  1. Infoamerica.org
  2. Charles H. Bennett Bibliography
  3. Bennett, C. H. (1982).
  4. LIST OF HARVEY PRIZE WINNERS. www.admin.technion.ac.il [online]. [cit. 02-09-2016]. Dostupné v archivu pořízeném dne 30-10-2008. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Dr. Charles Bennett IBM Fellow.jpg
Autor: IBM Research, Licence: CC BY-SA 2.0
Since coming to IBM Research in 1972, Dr. Bennett has worked on various aspects of the relation between physics and information. In 1973, building on the work of IBM's Rolf Landauer, he showed that general-purpose computation can be performed by a logically and thermodynamically reversible apparatus, which can operate with arbitrarily little energy dissipation per step because it avoids throwing away information about past logical states. In 1982 he proposed a reinterpretation of Maxwell's demon, attributing its inability to break the second law to the thermodynamic cost of destroying, rather than acquiring, information. In collaboration with Gilles Brassard of the University of Montreal, he developed a practical system of quantum cryptography, allowing secure communication between parties who share no secret information initially, based on the uncertainty principle instead of usual computational assumptions such as the difficulty of factoring. In 1989 with the help of John Smolin, he built a working demonstration.

In 1993 Dr. Bennett and Dr. Brassard, in collaboration with Claude Crepeau, Richard Jozsa, Asher Peres, and William Wootters, discovered "quantum teleportation," an effect in which the complete information in an unknown quantum state is decomposed into purely classical information and purely non-classical Einstein-Podolsky-Rosen (EPR) correlations, sent through two separate channels, and later reassembled in a new location to produce an exact replica of the original quantum state that was destroyed in the sending process. From 1995-1997, working with Smolin, Wootters, IBM's David DiVincenzo, and other collaborators, he helped found the quantitative theory of entanglement and introduced several techniques for faithful transmission of classical and quantum information through noisy channels, part of the larger and recently very active field of quantum information and computation theory. Recently he has worked on the capacities for quantum channels and interactions to simulate one another and the tradeoffs among communications resources.

Dr. Bennett majored in chemistry at Brandeis University and earned his Ph.D. from Harvard in 1970 for molecular dynamics studies. He is an IBM Fellow, a Fellow of the American Physical Society, and a member of the National Academy of Sciences. Dr. Bennett was recently awarded the 2018 Wolf Prize for Physics for the development of quantum cryptography and quantum teleportation. (Credit: IBM)