Charles Harbutt

Charles Harbutt
Narození29. července 1935
Camden
Úmrtí30. června 2015 (ve věku 79 let)
Tennessee
Alma materMarquette University
Regis High School
Povolánífotograf, fotoreportér a novinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Charles Harbutt (29. července 1935 Camden, New Jersey30. června 2015 Monteagle, Tennessee) byl americký novinářský fotograf, dřívější prezident agentury Magnum Photos, profesor na Parsonově škole designu v New Yorku.[1]

Život a dílo

Harbuttovo dílo je hluboce zakořeněné v moderní fotografické dokumentární tradici. Za prvních dvacet let kariéry přispíval do hlavních časopisů ve Spojených státech, Evropě a Japonsku. Orientoval se převážně na vnitřní politické, sociální a ekonomické události. V roce 1959 byl na základě tří fotografií zveřejněných v Modern Photography byl pozván členy „ komunistického undergroundu“, aby dokumentoval kubánské revoluce, o které vydal později knihu Cuba Libre, 1959.

Fidel Castro, 1978, autor: Marcelo Montecino, ilustrační snímek

Harbutt vstoupil do agentury Magnum Photos a byl dvakrát zvolen předsedou organizace, poprvé v roce 1979. Skupinu opustil v roce 1981, poukazujíce na její zvyšující se komerční ambice a ve vlastní touze věnovat se své práci. Harbutt začal vést fotografické workshopy, vystavoval samostatně i ve skupině po celém světě, přidal se k fakultě na Parsonově škole designu na The New School jako profesor na plný úvazek. Zároveň přitom hostoval jako umělec na Massachusettském technologickém institutu, Art Institute of Chicago a Rhode Island School of Design. Harbutt byl zakládajícím členem Archive Pictures a je členem organizace American Society of Magazine Photographers.

Jeho práce byly (nebo stále jsou) vystavovány v Muzeu moderního umění, v Národním muzeu americké historie, galerii Corcoran, Americké kongresové knihovně, George Eastman House, Institutu umění v Chicagu, Mezinárodním centru fotografie, Centru kreativní fotografie, v Bibliotheque Nationale nebo v Europeene Maison de la Photographie v Paříži. Je zastoupen v Newyorské galerii Laurence Miller.

V roce 1997 získala jeho negativy, originální zvětšeniny a negativy instituce Center for Creative Photography (Centrum kerativní fotografie) v Tucsonu, Arizona.[2]

V prosinci 2000 představil velkou výstavu svých prací v Centro de la Imagen v Mexico City a o čtyři roky později dostal medaili města Perpignan.

Knihy

alkoholický koktejl Cuba Libre, ilustrační snímek
  • America In Crisis (1969) (šedesátá léta v Magnum Photos)
  • Travelog (1974)
  • Progreso (1986)
  • Cuba Libre, 1959' (2006)

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Harbutt na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

CubaLibre2.jpg
Cuba Libre. alkoholický koktejl Cuba Libre, ilustrační snímek.
Fidel Castro, Havana, 1978 (9609361).jpg
Autor: Marcelo Montecino from Santiago, Chile, Licence: CC BY-SA 2.0
Fidel Castro, Havana, 1978