Charles Harbutt

Charles Harbutt
Narození29. července 1935
Camden
Úmrtí30. června 2015 (ve věku 79 let)
Tennessee
Alma materMarquette University
Regis High School
Povolánífotograf, fotoreportér a novinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Charles Harbutt (29. července 193530. června 2015) byl americký profesionální novinářský fotograf, dřívější prezident agentury Magnum Photos, profesor na Parsonově škole designu v New Yorku.[1]

Život a dílo

Harbuttovo dílo je hluboce zakořeněné v moderní fotografické dokumentární tradici. Za prvních dvacet let kariéry přispíval do hlavních časopisů ve Spojených státech, Evropě a Japonsku. Orientoval se převážně na vnitřní politické, sociální a ekonomické události. V roce 1959 byl na základě tří fotografií zveřejněných v Modern Photography byl pozván členy „ komunistického undergroundu“, aby dokumentoval kubánské revoluce, o které vydal později knihu Cuba Libre, 1959.

Fidel Castro, 1978, autor: Marcelo Montecino, ilustrační snímek

Harbutt vstoupil do agentury Magnum Photos a byl dvakrát zvolen předsedou organizace, poprvé v roce 1979. Skupinu opustil v roce 1981, poukazujíce na její zvyšující se komerční ambice a ve vlastní touze věnovat se své práci. Harbutt začal vést fotografické workshopy, vystavoval samostatně i ve skupině po celém světě, přidal se k fakultě na Parsonově škole designu na The New School jako profesor na plný úvazek. Zároveň přitom hostoval jako umělec na Massachusettském technologickém institutu, Art Institute of Chicago a Rhode Island School of Design. Harbutt byl zakládajícím členem Archive Pictures a je členem organizace American Society of Magazine Photographers.

Jeho práce byly (nebo stále jsou) vystavovány v Muzeu moderního umění, v Národním muzeu americké historie, galerii Corcoran, Americké kongresové knihovně, George Eastman House, Institutu umění v Chicagu, Mezinárodním centru fotografie, Centru kreativní fotografie, v Bibliotheque Nationale nebo v Europeene Maison de la Photographie v Paříži. Je zastoupen v Newyorské galerii Laurence Miller.

V roce 1997 získala jeho negativy, originální zvětšeniny a negativy instituce Center for Creative Photography (Centrum kerativní fotografie) v Tucsonu, Arizona.[2]

V prosinci 2000 představil velkou výstavu svých prací v Centro de la Imagen v Mexico City a o čtyři roky později dostal medaili města Perpignan.

Knihy

alkoholický koktejl Cuba Libre, ilustrační snímek
  • America In Crisis (1969) (šedesátá léta v Magnum Photos)
  • Travelog (1974)
  • Progreso (1986)
  • Cuba Libre, 1959' (2006)

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Harbutt na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

CubaLibre2.jpg
Cuba Libre. alkoholický koktejl Cuba Libre, ilustrační snímek.
Fidel Castro, Havana, 1978 (9609361).jpg
Autor: Marcelo Montecino from Santiago, Chile, Licence: CC BY-SA 2.0
Fidel Castro, Havana, 1978