Charles Jackson

Charles Jackson
Narození6. dubna 1903
Summit
Úmrtí21. září 1968 (ve věku 65 let)
New York
Povoláníromanopisec, spisovatel a scenárista
Žánrpróza
Významná dílaThe Lost Weekend
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Reginald Jackson (6. dubna 1903, Summit, New Jersey21. září 1968, New York, New York) byl americký spisovatel, autor bestselleru Ztracený víkend.

Osobní život

Jackson se narodil ve městě Summit v americkém státě New Jersey jako třetí z pěti dětí. Jeho otec, Frederick George Jackson odešel od rodiny, když bylo Jacksonovi 12 let, o rok později (1916) zemřela jeho jediná sestra a mladší bratr při autohavárii. Jackson maturoval v roce 1921 na střední škole v Newarku, stát New York. Poté pracoval v místních novinách Newark Courier, v roce 1924 odešel do Chicaga, kde pracoval v knihkupectví. Brzy na to se přestěhoval do New Yorku, kde začal pracovat v knihkupectví Doubleday. V letech 1927 až 1931 se dlouhodobě léčil s tuberkulózou (mj. ve švýcarském Davosu). Na začátku 30. let se vrátil do New Yorku, v době krize však nemohl najít práci a podlehl alkoholismu. V roce 1936 se ze své závislosti dostal a získal práci v rozhlase jako scenárista. Roku 1938 se oženil s Rhodou Boothovou, o rok později publikoval svou první povídku nazvanou Palm Sunday v časopisu Partisan Review. V lednu 1944 vydal svůj debut, knihu Ztracený víkend (The Lost Weekend).

Po vydání a ohromujícím úspěchu Ztraceného víkendu se Jackson přestěhoval s manželkou a dvěma dcerami do nově koupeného domu v Orfordu, stát New Haven. Nadále pokračoval ve psaní, během 40. let publikoval řadu povídek a dva romány, ale nikdy nedosáhl již takového úspěchu jako se svou první knihou. V průběhu další dekády Jackson opět propadl alkoholismu, musel prodat dům v Orfordu a přestěhovat se do Connecticutu. Finanční situaci nezachránily ani dva knižní výbory z povídek, vydané na počátku 50. let.

V září 1968 se Jackson zastřelil ve svém bytě v newyorské rezidenci Chelsea Hotel.

Ztracený víkend

Ztracený víkend je psychologická (a zčásti zřetelně autobiografická) studie o alkoholismu, časově omezená jen na pár dní. Hlavní hrdina Don Birnam prochází drsnou cestou alkoholika, jeho příběh je navíc umocněn klinickými stavy propíjení se do bdělosti, propadání do narcismu a sebelítosti, ale i do vlastního odstupu od sebe i psychoanalýzy. Pětidenní pijácká cesta zaujala hned po vydání režiséra Billyho Wildera, který natočil v roce 1945 velmi úspěšnou adaptaci. Hlavní roli ztvárnil Ray Milland, film získal mj. Velkou cenu na Filmovém festivalu v Cannes v roce 1946. Snímek byl též nominován na Oscara v sedmi kategoriích, ze kterých získal nakonec čtyři (nejlepší film, nejlepší režisér, nejlepší herec a nejlepší scénář). Kniha byla díky úspěchu přeložena do mnoha jazyků, česky vyšla na konci ledna roku 1948 v překladu Viléma Wernera.

Dílo

I další Jacksonovy knihy jsou na svou dobu velmi konfrontační a v mnohém předbíhající tematicky svou dobu. Například v románu Hrdinův pád (The fall of valor) se autor věnuje homosexualitě. Příběh se odehrává v roce 1946 a hlavním hrdinou je čtyřiačtyřicetiletý anglický profesor John Grandin, který je latentní homosexuál. Když jeho manželka odjede na prázdniny, potká válečného veterána Cliffa, který byl u námořnictva. Zamiluje se do něj a je postaven do musí vyřešit svůj vlastní život. Opět se – podobně jako ve Ztraceném víkendu – zde objevují autobiografické prvky. Vedle dvou výběrů povídek se Jackson vrátil do literatury až v roce 1967, kdy vyšla jeho další kniha Život z bazaru (A second-hand life), kterou ovšem začal psát již v roce 1953. I když měla docela slušný komerční úspěch, nesetkala se s příznivou kritickou recepcí, což Jacksona ještě více uvrhlo do depresí, způsobených mj. jeho špatným zdravotním stavem. Jejich výsledkem byla autorova sebevražda.

Bibliografie

  • Ztracený víkend (The lost weekend) (1944, česky 1948 v překladu Viléma Wernera)
  • Hrdinův pád (The fall of valor) (1946)
  • Vnější ostří (The outer edges) (1948)
  • Slunnější strana: Dvanáct Arkádských příběhů (The sunnier side: Twelve Arcadian tales) (1950)
  • Pozemská stvoření: Deset povídek (Earthly creatures: Ten stories) (1953)
  • Sestry (Sisters) (1958)
  • Život z bazaru (A second-hand life) (1967)
  • Jak koupit ojeté auto (How to buy a used car) (1967)

Jacksonovy povídky byly otištěny mj. v časopisech Charm, New York Times Book Review, Look, Esquire, Life, Collier's, Anthologist, Cue, McCall's, Cosmopolitan, Today's Woman, a v antologiích The Best from Cosmopolitan (1961) nebo Stories in the Modern Manner (1953).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Portrait of Charles Jackson LCCN2004663075.jpg
Title: Portrait of Charles Jackson Abstract/medium: 1 photographic print : gelatin silver.