Charles Ponzi

Charles Ponzi
Ponzi1920.jpg
Narození3. března 1882
Lugo
Úmrtí18. ledna 1949 (ve věku 66 let)
Rio de Janeiro
Příčina úmrtíkrvácení do mozku
Místo pohřbeníRio de Janeiro
Alma materUniverzita La Sapienza
Povolánízločinec, bankéř a autor autobiografie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Ponzi, narozený jako Carlo Ponzi, užívající pseudonymy Charles Ponci, Carlo a Charles P. Bianchi (3. března 188218. ledna 1949), byl italský podvodník působící v Severní Americe.

Proslavil se na počátku 20. let pyramidovým podvodem, kterým vybral asi 20 milionů tehdejších dolarů od „investorů“, kteří uvěřili slibu, že za 45 dní získají zisk 50 % nebo za 90 dní zisk 100 %. Ponzi uváděl, že za investované peníze v cizině nakoupí levné poštovní odpovědní kupóny, které pak bude dráž prodávat v USA, ve skutečnosti však jen dřívější „investory“ vyplácel penězi, které mu svěřili pozdější podvedení. Ponzimu za podvody hrozilo doživotí. Protože však spolupracoval s policií, soud ho odsoudil jen k pětiletému trestu.

Po odpykání trestu se odstěhoval na Floridu a začal podvádět v realitách. Sliboval trojnásobné zhodnocení investice za pouhé dva měsíce. Jak se ukázalo, šlo opět o podvod. Byl zatčen a tentokrát odsouzen na sedm let. Po propuštění se přestěhoval do Itálie a rok poté do Brazílie, kde se stal zaměstnancem italských aerolinií.[1]

Podvod se stal tak známým, že se od té doby v anglosaském světě podobné machinace označují jako Ponzi scheme, „Ponziho schéma“. Charles Ponzi však nebyl první, kdo podobný zločin spáchal – William F. Miller v Brooklynu obral na podobném principu své krajany roku 1899 o asi milion dolarů a Charles Deville Wells alias Lucien Rivier na svou podvodnou banku ve Francii v letech 1910–11 nalákal přibližně 6000 obětí.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. P.Kain: Podezření, které se potvrdilo. LN index 8/2016, str. 29-33

Média použitá na této stránce