Charta
Charta (lat. papír na rozdíl od pergamenu) je veřejná listina zásadního významu a obsahu, jež vyhlašuje (deklaruje) nebo zaručuje souhrn nějakých základních lidských, politických, občanských svobod, zásad či práv.
Historie
Roku 1215 si anglická šlechta vymohla na oslabeném králi Janovi I. písemnou záruku svých požadavků a svobod, jež dostala název Magna charta libertatum. To byl důležitý krok k zavedení osobních svobod i svobody církve ve středověku. Myšlenka zákonného omezení panovnické moci a nastolení vlády práva se pak znovu oživila v boji šlechty a později i měšťanů proti panovnickému absolutismu v novověku. Z tohoto zápasu nakonec vznikla myšlenka lidských práv.[1]
Roku 1838 vydala skupina tzv. chartistů – britských radikálních demokratů "Lidovou chartu" (People's Charter), kde požadovala volební právo pro všechny muže nad 21 let, každoroční volby, zrušení majetkové podmínky pro poslance a zavedení poslaneckých platů. Přívržencům se říkalo chartisté. V tomto přeneseném významu se může jednat i o občanské sdružení či občanskou iniciativu, která usiluje o dodržování, respektování nebo rozšíření různých lidských, občanských, politických svobod a práv. Na britskou Chartu z roku 1838 odkazoval i název "Charty 77" v totalitním Československu.
Nejznámější charty
ve světě
- Magna charta libertatum – velká listina svobod z roku 1215, základní zákon anglické středověké společnosti
- Lidová charta (People's Charter) – britské hnutí za rozšíření volebního práva (1838)
- Athénská charta – soubor zásad moderního urbanismu CIAM z roku 1933
- Atlantická charta – listina z roku 1941 prohlašující za cíl války svobodu všech národů
- Charta Organizace spojených národů – dokument z roku 1945, který se stal zakládající listinou Organizace spojených národů
- Charta Organizace africké jednoty – listina z roku 1963 určená všem státům v Africe
- Evropská charta jazyků – dokument Rady Evropy z roku 1992 zaměřený na ochranu menšinových evropských jazyků
- Charta 08 – dokument vyjadřující nesouhlas se stávajícím politickým režimem v Číně[2]
- Torremolinská charta
- Olympijská charta
v Československu
Odkazy
Reference
- ↑ J. Sokol, Moc, peníze a právo. Plzeň 2007, kap. 17, 18 a 22.
- ↑ Charta 08[nedostupný zdroj] Literární noviny, 22. 12. 2008. Z čínštiny přeložila Olga Lomová[nedostupný zdroj]
Související články
- Lidská práva
- Ústavní listina práv a svobod
- Chartism
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu charta na Wikimedia Commons
Literatura
- PETRÁČKOVÁ, Věra; KRAUS, Jiří, a kol. Akademický slovník cizích slov A-Ž. Praha: Academia, 2000. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.
- SOKOL, J. Moc, peníze a právo. Plzeň: A. Čeněk, 2007.
Média použitá na této stránce
The Magna Carta (originally known as the Charter of Liberties) of 1215, written in iron gall ink on parchment in medieval Latin, using standard abbreviations of the period, authenticated with the Great Seal of King John. The original wax seal was lost over the centuries. This document is held at the British Library and is identified as "British Library Cotton MS Augustus II.106".