Chatanbátar Magsardžav

Chatanbátar Magsardžav je mongolské jméno, v němž Chatanbátar je patronymum a Magsardžav je rodné jméno. Osoba je řazena podle rodného jména.
Chatanbátar Magsardžav
Narození10. června 1878
Bulgan Province
Úmrtí3. září 1927 (ve věku 49 let)
Mongolská lidová republika nebo Ulánbátar
Povolánípolitik a voják
OceněníŘád rudého praporu
Hrdina Mongolské lidové republiky
Řád rudého praporu
Politická stranaMongolská lidová strana
FunkcePrime Minister of Mongolia (1921)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chatanbátar Magsardžav (mongolsky Хатанбаатар Магсаржав, v překladu do češtiny Pevný hrdina Magsardžav; 10. června 18773. září 1927) byl mongolský šlechtic a vojenský velitel, účastník bojů o nezávislost Mongolska a v roce 1921 na několik měsíců předseda vlády Vnějšího Mongolska.

Život

Magsardžav se narodil v roce 1878 v Sajn-nojon chánském ajmagu Vnějšího Mongolska (dnes území Bulganského ajmagu v Mongolsku).

V roce 1912 se Magsardžav účastnil obléhání a dobytí Chovdu a vyhnání mandžuských jednotek z tohoto města. Za tento čin obdržel čestný titul „Chatanbátar“ (Хатанбаатар). V letech 1913 a 1914 velel mongolským jednotkám ve Vnitřním Mongolsku, bojujícím proti čínským vpádům. Po obnovení čínské kontroly nad Vnějším Mongolskem v roce 1919 byl zajat, na svobodu se dostal až v souvislosti s vpádem Ungerna von Sternberga do Urgy. Za režimu Ungerna von Sternberga byl Magsardžav několik měsíců předsedou mongolské vlády a účastnil se bojů s Číňany.

Později v roce 1921 se Magsardžav přidal k jednotkám mongolských revolucionářů a až do roku 1922 bojoval s jednotkami Ungerna von Sternberga v severozápadním Mongolsku. V prosinci téhož roku byl jmenován ministrem pro armádu. V roce 1924 obdržel dodatečný čestný titul „Ardyn“ (Ардын, v překladu do češtiny lidový) a jeho plné jméno pak znělo Ardyn Chatanbátar Magsardžav.

Magsardžav zemřel v roce 1927 a je pohřben v Bulganu.

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

  • BATBAYAR, Bat-Erdene. History of Mongolia. Cambridge: University of Cambridge, 1999. ISBN 9992900385. 
  • AKADEMIE VĚD SSSR, AKADEMIE VĚD MOLR. История Монгольской Народной Республики, třetí vydání, přepracované a doplněné. Moskva: Vydavatelství „Наука“, 1983. 

Média použitá na této stránce