Che-šen

Che-šen
Narození1. července 1750
Peking
Úmrtí22. února 1799 (ve věku 48 let)
Peking
Povolánípolitik a básník
DětiFeng-šen Jin-te
PříbuzníChe-lin (sourozenec)
Che-siao
FunkceWén huá diàn dàxué shì
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ47175460
ministr obřadů
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ47176277
ministr daní
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Che-šen (175022. února 1799) byl mandžuský úředník dynastie Čching. Jeho rodina patřila k Červené korouhvi. Byl synem důstojníka a po studiu se v roce 1772 připojil k císařskému dvoru jako gardový důstojník.

Ve věku 25 let upoutal Che-šen pozornost císaře Čchien-lunga. Jeho feminní charisma, krásná postava s hladkou pokožkou a úzkými rudými rty vyvolaly pověsti o motivech císařova zájmu o mladého muže. Říkalo se také, že kvůli vizuální podobnosti si císař spojil Che-šena s reinkarnací konkubíny, kterou kdysi v mládí překvapil při líčení, a tím ji kompromitoval natolik, že spáchala sebevraždu. Probuzené pocity viny by mohly vysvětlit, proč císař svého oblíbence zasypal přízní.

Che-šen brzy udělal úžasnou kariéru a přes řadu důležitých funkcí se dostal až na pozici velkého tajemníka a byl jmenován baronem. Roku 1777, ve věku 27 let, mu bylo uděleno privilegium obvykle vyhrazené starým a zvlášť zaslouženým úředníkům: směl jezdit po Zakázaném městě na koni. V roce 1780 ho Čchien-lung poslal do provincie Jün-nan jako císařského zvláštního vyslance bojovat proti korupci a o rok později Che-šen potlačil muslimskou vzpouru v Kan-su. V roce 1790 Che-šen dále posílil své vazby na císaře tím, že oženil svého syna s císařovou nejmladší dcerou.

Vědom si panovníkovy přízně si Che-šen užíval téměř neomezenou svobodu jednání a zneužíval své mocenské postavení k obohacení sebe a svého klanu. Zejména hrál klíčovou roli v korupci, která se rozmohla na konci císařovy vlády a vykořisťoval lid, praktikoval vydírání ve velkém měřítku, zpronevěřoval státní prostředky a nechal si státem platit své závazky. Tím pak chyběly finanční prostředky na důležité infrastrukturní projekty, jako je výstavba hrází, co vedlo k záplavám Žluté řeky. Především však popudil velkou část populace proti císařskému dvoru a přispěl ke vzniku nepokojů a povstání. Ale také jejich potlačení použil k dalšímu obohacení. Jen při taženích proti vzbouřencům ze sekty Bílého lotosu údajně vydělal několik milionů stříbrných tím, že vyúčtoval náklady, které nevznikly.

Po formální abdikaci v roce 1796 využíval císař svého oblíbence k efektivnímu udržení moci v rukou a zejména k prosazování své vůle proti svému nástupci Ťia-čchingovi. Po Čchien-lungově smrti v roce 1799 však Che-šen upadl v nemilost. Nový Syn nebes nechal konfiskovat jeho nelegálně nashromážděných 800 milionů stříbrných, což byl ekvivalent 14 let císařského příjmu. Obvinil ho také z 20 trestných činů a nakonec ho přinutil spáchat sebevraždu.

Che-šen je v čínském prostředí dodnes považován za ztělesnění a symbol korupce.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heshen na německé Wikipedii.


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wikidata-edit.svg
Autor: Krassotkin, Licence: CC BY-SA 3.0
Wikidata edit icon.
Hesen.jpg
《御筆平定臺灣二十功臣像贊》中的和珅畫像,右邊有清朝乾隆皇帝的御筆題贊:「大學士三等忠襄伯和珅 承訓書諭兼通清漢旁午軍書惟眀且斲平薩拉尔尔曾督戰賜爵勵忠竟成國榦」。《御筆平定臺灣二十功臣像贊》於2014年由紐約iGavel拍賣行拍賣。