Chebský zemský mír

Chebský zemský mír
Data
Podepsáno5. května 1389
Místo podepsáníCheb
Strany
SignatářiVáclav IV. a zástupci spolku švábských měst
Podepsané zeměSvatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská

Chebský zemský mír též Chebský landfrýd (německy Landfrieden von Eger) je název mírové dohody podepsané 5. května 1389 v Chebu mezi českým králem Václavem IV. a spolkem švábských měst, sloučení jihozápadních německých svobodných říšských měst.

Předchozí události

Od roku 1376 docházelo v jižním Německu k nepokojům. 14 svobodných říšských měst tehdy za účelem ochrany svých výsad a nezávislosti bez svolení císaře založilo Švábský spolek. Ten se mimo jiné angažoval také proti říšské politice zástav a daní. Císař Karel IV., rozzloben touto smělostí, vytáhl s dalšími knížaty proti vzbouřeným městům. Tažení však nebylo úspěšné a nastalou situaci pak musel respektovat i jeho nástupce, syn Václav.

Liga měst se do roku 1385 postupně rozšířila po celém jihozápadním Německu a zahrnovala již více než 50 říšských měst a odolávala všem pokusům o rozpuštění králem a knížaty. Poté se však projevily protichůdné zájmy jednotlivých měst a spolek vykazoval známky vnitřního rozkladu. Knížata si tuto příležitost nenechala ujít a v roce 1387 vyprovokovala násilnou městskou válku, která v následujícím roce zasáhla celé jižní Německo. Falckrabě Ruprecht II. nechal nepřátelské zajatce upálit, krutost městských vojsk ovšem nebyla o nic menší. Byla zapalována pole a úroda zničena. Tímto jednáním si města znepřátelila sedláky. V jediném větším střetu u Döffingenu 23. srpna 1388 tisíce sedláků udržely pozice proti městským vojákům až do příjezdu jednotek svého pána, württemberského hraběte Eberharda II. a následně zvítězili.

Porážka u Döffingenu pro města znamenala ještě silnější vzájemný rozkol a nakonec přiměla krále Václava, aby se od nich odvrátil. Václav měl v úmyslu oženit se s dcerou jednoho z bavorských vévodů, to však bylo možné, jen pokud by stál pevně na straně knížat. Václav se chopil příležitosti a mezi vyčerpanými stranami obnovil mír na úkor měst. Na zasedání Říšského sněmu v Chebu vydal 5. května 1389 říšský pozemkový mír, který zahrnoval zákaz svazu měst i jeho znovuzřízení.[1] Mír v zemi ovlivnil také zájmy samotného Chebu, který se například v chebském sporu se šlechtou musel bránit před útoky zemské šlechty. Města musela platit knížatům vysoké válečné náhrady a byly na ně uvaleny další nevýhody. Říšská města spolek rozpustila a většina z nich se připojila k zemskému míru, nelze však hovořit o skutečném míru. Zejména ve Švábsku došlo k dalším sporům, dokud se města kvůli králově pasivitě neuchýlily k svépomoci.

Již v roce 1390 došlo ke vzniku nové ligy měst. Václav tak doplatil na svou pasivní politiku - když ho v roce 1400 knížata sesadila, říšská města mu nepomohla.

Literatura

  • Heinz Angermeier : Stará říše v německých dějinách: studie o kontinuitách a caesuras. Oldenbourg, Mnichov 1991, ISBN 3-486-55897-8.

Reference

  1. Angermeier, 1991, S. 83–94, insbesondere S. 93 (Landfriede von Eger)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Landfrieden von Eger na německé Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1400-1806).svg
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)