Chinatown (Vancouver)

Brána Millennium Gate, která stojí na západním vstupu do Chinatownu

Chinatown ve Vancouveru je největší čínskou čtvrtí v Kanadě a jednou z největších čínských čtvrtí v Severní Americe. Nachází se v okolí ulice Pender Street. Na západě ji ohraničuje historická čtvrť Gastown a městská část Downtown, na severu městská část Downtown Eastside a pozůstatky bývalé historické čtvrti Japantown a na východě městská část Strathcona. Přibližné hranice oblasti s obchody v Chinatownu určují ulice Hastings, Georgia, Gore a Taylor Street, přesto její hranice zasahují až do jižních částí Downtown Eastside. Ulice Pender, Gore a Main Street jsou hlavním centrem obchodu v čínské čtvrti.

Oslava Čínského nového roku

Město Vancouver je pro svoji početnou populaci obyvatel čínského etnika, ať už vícegeneračních Kanaďanů čínského původu, nebo čínských emigrantů z Hongkongu, někdy přezdívaný „Hongcouver“. Chinatown sice zůstal jednou z hlavních turistických atrakcí, přesto ho v nedávné minulosti zastínila nová asijská obchodní čtvrť, jež si v 80. letech vybudovali bohatí a vlivní čínští emigranti z Hongkongu a Tchaj-wanu na předměstí Vancouveru podél cesty Road no. 3 ve městě Richmond. Tato nová oblast se nazývá Golden Village.

Největší oblast, kde žijí Kanaďané čínského původu v Regionálním okrese Metro Vancouver od 80. a 90. let leží na ostrově Vancouver ve Victorii, hlavním městě provincie Britská Kolumbie.

Čínská zahrada Dr. Sun Yat-Sena

Chinatown byl v minulosti známý díky neonovým reklamám, ty se však po schválení nařízení o umisťování reklam v roce 1974 začaly demontovat . Poslední velkou reklamu, neon Ho Ho, který zobrazoval misku rýže a paličky používané při jídle, byl odstraněn v roce 1997. V Chinatownu se lidé snaží zvýšit bezpečnost najímáním soukromé bezpečnostní služby, hledat nové formy marketingu a zřizovat nové byty obnovou a renovací některých historických budov.

Dnes v Chinatownu existuje hodně tradičních čínských restaurací, banky, tržnice, čajovny, obchody s oděvy a další obchody sloužící místním obyvatelům i turistům. Sídlí zde i redakce Sing Tao Daily, jednoho ze čtyř čínských deníků ve městě. Centrálu a televizní studio zde má i televizní stanice Channel M.

Od roku 2004 probíhá v okolních čtvrtích, zejména v Downtownu, velký rekonstrukční a stavební boom. V okolí místa, kde se v roce 1986 konala světová výstava Expo 86 vyrůstají nové výškové obytné budovy a velké investice byly použity i na výstavbu nového nákupního střediska „International Village“, odpověď downtownu na asijské nákupní střediska v Golden Village.

Demografie

Stejně jako většina čínských čtvrtí i tu ve Vancouveru obývají zejména starší lidé. Mladší obyvatelé města, včetně Tchajwanců, bělochů i emigrantů z Hongkongu se v poslední dekádě začali vracet a usazovat v Chinatownu pro jeho polohu blízko centra – downtownu města. Tím zůstal Chinatown centrem čínské kultury a obchodu v regionu.

Fakta a údaje o Chinatownu

Budova Sam Kee Building
Ulice v Chinatownu
  • Bránu „China Gate“ v ulici Pender Street po skončení světové výstavy Expo 86 darovala vláda Čínské lidové republiky městu Vancouver. Po tom, co téměř 20 let stála na současném místě, byla přestavěna a zrenovována. Její rekonstrukci financovala vláda i soukromí investoři. Zrenovovanou bránu odhalili v říjnu 2005 během návštěvy guvernéra čínské provincie Kuang-tung, Huang Huahua.
  • Budova Sam Kee Building patřící společnosti Sam Kee Company, kterou vedl Chang Toy, jeden z nejbohatších čínských obchodníků v Chinatownu na přelomu 19. a 20. století. V roce 1903 koupil od města pozemek standardní velikosti. V roce 1912 město rozhodlo, že zvětší ulici Pender Street a rozšířilo ji o 24 stop do jeho pozemku. Architekti Brown a Gillam v roce 1913 navrhli úzkou, ocelí vyztuženou, samostatně stojící budovu širokou jen šest stop. V jejím suterénu, jenž se pod chodníkem rozšiřoval, byly veřejné koupele, v přízemí obchody a na prvním poschodí kanceláře. V 80. letech prošla budova rekonstrukcí. Podle Guinnessovy knihy rekordů je to nejužší obchodní budova na světě.

Zajímavosti

Kromě Číňanů z Tchaj-wanu, Hongkongu a pevninské Číny se v oblasti usadili i Číňané z Latinské Ameriky. Většina z nich pochází z Peru, do Vancouveru přišli po tom, co se generál Juan Velasco Alvarado, tamější diktátor zmocnil ve vojenském převratu vlády v Peru. Další emigrovali z Brazílie, Mexika a Nikaragui.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chinatown (Vancouver) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Chinese New Year 07.jpg
Chinese New Year parade, 2007, Vancouver, BC. The background is the wall of Dr. Sun-yat Sen Park.
Vancouver Chinatown 10.jpg
Autor: Joe Mabel, Licence: CC BY-SA 3.0
Chinatown, Vancouver, British Columbia.
Millennium Gate.jpg
Millennium Gate in Chinatown, Vancouver, BC, Canada
Chinese Garden.jpg
Dr Sun Yat Sen Classical Garden, Chinatown, Vancouver, BC, Canada
Sam Kee.jpg
Sam Kee Building, Pender Street, Vancouver, BC, Canada